Нове књиге
Виктор Михаилов: Покидај ланац зависности
19. Мај 2008 - 10:40Како да ослободимо ум и тело од сваке зависности уз помоћ православне вере - Манастир Подмаине, 2008.
Уредник: Игуман Бенедикт (Јовановић)
Превод са енглеског: Милена Тејлор
Ово није духовна књига. То је књига за самопомоћ са подацима и наводима који су преузети из православних духовних књига. Светитељи, надахнути и руковођени Богом, написали су праве духовне књиге и оне су допринеле да и овај смерни труд израсте у књигу. Њу је написао грешник који је следио њихов савет. С обзиром на то да од Бога долази све што нам помаже да победимо грех и страсти, онда је и ова књига, кроз поменуте светитеље, надахнута и руковођена Богом.
Аутор ове књиге није достигао блажено „бестрасно стање" које имају Свети, већ је само научио како да се уздржи од страсних дела, односно да се одвикне и ослободи зависности. То „бестрасно стање" представља виши степен, и оно је изван области ове књиге. Међутим, постоје друге књиге које су написали светитељи, и оне нас могу водити ка том вишем степену. „Бестрасно стање" припада онима који љубе Господа Исуса Христа више од читаве творевине. Већина људи које ће Бог примити постаће потпуно бестрасни тек тамо, на небу. Светитељи, који су достигли стање бестрашћа док су још живели у физичком свету, водили су и још увек воде друге ка том вишем степену. Свети Јован Лествичник каже: „Није могуће да сви достигну бестрашће, али је могуће да се сви спасу и помире са Богом." То је одлична вест за нас грешнике!
"Светосавац" - информатор СОЗ Тузла
19. Мај 2008 - 8:20Крајем априла изашао је први број информатора Светосавске омладинске заједнице у Тузли - „Светосавац".
Из првог броја издвајамо наслове:
- Година јубилеја владике Василија,
- Манастир Озрен,
- 125 година од рођења Јована Јовановића Змаја,
- 135 година од рођења Надежде Петровић.
Епископ Атанасије (Јевтић): Духовни живот, виђен православном антропологијом
16. Мај 2008 - 11:38У Бугарској је изашла из штампе књига Епископа Атанасија Јевтића, "Духовни живот, виђен православном антропологијом". Књигу је објавила издавачка кућа "Синтагма", и представља прво издање амбициозне едиције "Мала православна библиотека". Укључена су два текста, "Духовни живот" и "О православном благочестију", којим се бугарским читаоцима представља Владика Атанасије, један од најпознатијих савремених православних богослова.
Избор текстова, превод са српског на бугарски језик, као и научна редакција су дело др Свилена Тутекова. Др Тутеков у плану има превод и издавање још неколико радова Епископа Атанасија.
Епископ браничевски Игнатије: Биће као есхатолошка заједница
16. Мај 2008 - 11:01"Стварање света и човека, оваплоћење Христово и заједница с њим у Евхаристији, јесу типови и иконе будућег Царства Божијег. То још увек није истинито постојање створених бића, зато што још увек није остварено васкрсење мртвих у Христу. Свети Максим Исповедник пише да се све креће ка последњем циљу, ка сједињењу с Богом у есхатолошком Христу. То је будуће стање створених бића, тј. то је будуће васкрсење мртвих у Христу и живот вечни, што се још увек није догодило. У овој студији смо покушали да дамо одговор на питање шта је есхатон и у каквом су односу хришћанска есхатологија и хришћанска онтологија, као и у каквом односу стоје ове две теме са еклисиологијом, са садашњим начином постојања Цркве. Црква постоји у свету да би спасла свет, не толико оним што чини и говори, колико оним што она јесте, а њено биће извире из есхатона. Ту онтолошку поруку, која је уско повезана са есхатоном, носи целокупно учење Цркве, а посебно њен литургијски догађај."
Епископ пожаревачко-браничевски ИГНАТИЈЕ (МИДИЋ)
“Свевиђе” – часопис посвећен животу Цркве и њеног верног народа
13. Мај 2008 - 9:33У црквеној гостионици Пасха у Никшићу, 11. маја 2008. године, у оквиру „Дана Светог Василија Острошког" представљен часопис „Свевиђе", лист Епархије будимљанско-никшићке
У представљању „Свевиђa", који са благословом Његовог Преосвештенства Епископа будимљанско-никшићког Г. Јоаникија, излази већ шест година, учествовао је јереј Миодраг Тодоровић. Он је говорећи о значају излажења овог и сличних листова, посвећених вјеронауци, хришћанској култури и животу Цркве, казао да је мисија „Свевиђа" у томе што представља наставак Литургије и сабрања кроз писану ријеч.
Црква Рођења Св. Јована Крститеља, Радован Пилиповић, Београд 2008.
9. Мај 2008 - 9:30Приповест о цркви Светог Јована Крститеља на Централном гробљу у Београду извире из савремене прошлости Православне Цркве у нашем главном граду. Историја овог храма је кратка, како је већ више пута наглашавано, али није недостојна приповедања нити описивања.
Храм Св. Јована Крститеља родио се из нарочитог места у хришћанском предању. Прве хришћанске богомоље настајале су на гробљима, на местима вечног починка хиљада душа које су, у различитој мери, биле у заједници са Богом. Право на гробља је једно од ретких права која је римска држава поштовала и која није ускраћивала хришћанима које је прогонила.
Смрт је за истинског хришћанина једина земаљска стварност са којом се ваља изборити и коју треба победити. Тако је и црква Св. Јована Крститеља настала из тежње за победом над секуларизованим и песимистичним схватањем смрти.
Архитектонска историја цркве која се данас налази у урбаном делу Београда отпочела је од једне просторије у обичној световној згради на Централном гробљу. Њена повест је запала у време које је по владајућој идеологији и друштвеном расположењу, најблаже речено, било суревњиво према Српској православној цркви. Но баш због тога, на примеру овог парохијског храма осећа се животворност речи нашег Господа да ће сазидати Цркву своју и да је ни врата пакла неће надвладати. Умешност, сталоженост и завидна тактичност патријарха српског Германа (1958-1990) освојиле су зграду испрва предвиђену за сахрањивање и испраћај покојника разних вера и идеологија. Од једне просторијице намењене православнима за испраћање на онај свет, читава зграда, иако није била првобитно сазидана са култном наменом, прешла је мало-помало у власништво Српске православне цркве и постала права и достојна богомоља.