Нове књиге

Монографија Манастира Крупе

КрупаУ ПРИПРЕМИ ЈЕ НОВО ИЗДАЊЕ ЕПАРХИЈЕ ДАЛМАТИНСКЕ

Монографија Манастира Крупе

аутор текста: историчар уметности Сњежана Орловић

Манастир Крупа је најстарији српски православни манастир на простору далматинске Епархије. Подигнут је у време српског краља Милутина давне 1317. године и од тада, па све до данас је остао духовни центар православних Срба Жегара, Обровца и читавог задарског Залеђа.

Монографија “Манастир Успење” - издање овчарско-кабларског манастира Успења Пресвете Богородице

УспењеСа благословом Његовог Преосвештенства Епископа жичког Г. Хрисостома, манастир Успења Пресевете Богородице издао је монографију Манастир Успење аутора Зорице Златић Ивковић.

Извод из рецензије Проф. Др Јадранка Проловић: Ауторка веома успешно и зачућујуће интересантно сажима штуре историјске изворе, спорадична археолошка ископавања, али и драгоцену традицију и усмена предања, начинивши тако једну исцрпну и занимљиву монографију о манастиру о коме би се на први поглед могло закључити да не пружа превелике историјске информације...

Као резултат свих напора око обнове манастира Успења кабларског појављује се и ова књига, која на упечатљив, научно чврсто утемељен али читаоцу и веома приступачан начин казује историју овог култног места. То је истовремено велики прилог изучавању целокупне баштине овчарско-кабларског комплекса манастира. и не само то, кроз сакупљене примере показује се историја и традиција и осталих култних места Србије, па је ово прилог њеној комплетној културној баштини.

Човек и космос - Ларс Тунберг

Ларс Тунберг

То што је Максим своје коментаре о литургији написао као монах, такође значи да их је написао и као ученик, као неко ко је примио вековно предање монашке мудрости и опита. Није нам баш једноставно да наведемо све његове претходнике, али са сигурношћу знамо да су двојица значајнији од осталих: Псеудо-Дионисије Ареопагит (са својом Небеском јерархијом) и непознати «старац» чију мудрост Максим жели да пренесе. Уколико је ова последња особа заиста постојала - овде се суочавамо са истим проблемом као у случају старца - подвижника из Подвижничког слова - онда је вероватно реч о игуману Софронију, кога је Максим срео и са ким је живео у Картаги и који је постао Патријарх јерусалимски (види Прво поглавље). Без обзира на утицај тога човека, не треба да потценимо значај Мистагогије као дубоког израза Максимовог властитог богословља.

Јеромонах Атанасије (Јевтић): ОСАМ ПРЕДАВАЊА О СВЕТОЈ ЛИТУРГИЈИ

Епископ Атанасије о Литургији

Пре двадесет година, тада јеромонах Атанасије (Јевтић), професор Богословског факултета Српске Православне Цркве у Београду и свештенослужитељ у Манастиру Ваведење у Београду, држао је верујућима, махом младима, у сали Српске Патријаршије, неколико циклуса Предавања о сржи Хришћанства, а теме су биле: Свето Писмо, Христос и Црква, Цркве у свету и историји, О Светој Литургији. Ова београдска, веома посећена предавања, млади су тада снимали, а недавно и пренели на компакт дискове, и тако су постала доступна многима, па и нама и самом предавачу... Текст предавања су са CD-a слушајући записали херцеговачки и жички ђакони и монахиње, а аутор их прегледао, изосатавио неке детаље и бројне дигресије и само понегде нешто додао или „ретуширао", дакле ауторизовао.

Издавач Манастир Жича, 302 стр. Тираж 200 примерака.

СОКО- први број гласила Епархије шабачке

СокоБогољубива у Христу браћо и сестре, поштовани читаоци!

Желимо да вас на вашем подвижничком путу уподобљења Једином Човекољупцу наш нови епархијски часопис води ка Христу. И као што је благодат Светога Духа на Педесетницу сишла на Апостоле, тако желимо да иста благодат, преко овог богоугодног дела, сиђе и у ваше скривене клети - у Ваша срца и домове.

Жан-Клод Ларше: За једну етику рађања

Жан Клод Ларше У ПРИПРЕМИ ЈЕ НОВО ИЗДАЊЕ ЕПАРХИЈЕ ДАЛМАТИНСКЕ

Жан-Клод Ларше: ЗА ЈЕДНУ ЕТИКУ РАЂАЊА, Елементи патристичке антропологије

ИСТИНА - Издавачка установа Епархије далматинске, 2008. Београд - Шибеник, Едиција: савремено богословље

У овој књизи сабрано је пет студија које излажу ставове црквених Отаца о разним питањима везаним за рађање и почетке живота. Последњих година, питања те врсте су била повод многим важним друштвеним дискусијама, а ни данас не престају да изазивају бројне расправе. Нека од њих нису нова, попут контрацепције и абортуса, међутим експанзија и банализација ових појава у савременом друштву - доступношћу све бројнијих и сигурнијих начина контрацепције и легализацијом абортуса и његовим стављањем под окриље друштвених и медицинских институција - довела је до жестоких реакција и јачања расправа у оквиру хришћанских вероисповести (посебно римокатоличке) које су традиционално уздржане према првој, а противне другој појави.