Нове књиге
Епископ захумско-херцеговачки Г. Григорије – ЛАЗАР, издавач Петропавлов манастир, Требиње
24. Октобар 2008 - 12:37Средином октобра, непосредно пред почетак 53. међународног сајма књига у Београду, из штампе је изашла књига-приповјетка Епископа захумско-херцеговачког Г. - Лазар, чији је издавач Петропавлов Манастир код Требиња. Књига је рађена у сарадњи са Братством Светог Симеона Мироточивог у Врњцима које је радило на графичком уређењу и прелому текста, а лектор и коректор је Драган Хамовић.
Шиптарски геноцид над Србима у 20. веку
20. Октобар 2008 - 14:51Епархија рашко-призренска и косовско-метохијска наставља своју издавачку делатност овога пута књигом ''Шиптарски геноцид над Србима у 20. веку''
Књига представља једно потресно сведочење о шиптарском геноциду који се систематски спроводио у читавом 20. веку а који се наставља до данашњега дана. Припрема ове књиге је трајала пуне три године. Књигу чине 215 докумената издвојених из архиве епархије рашко-призренске која је чудом Божијим пренета из Призрена само дан пре страшног мартовског погрома 2004. године.
ЦД Хора студената Православног богословског факултета Универзитета у Београду
13. Октобар 2008 - 13:25Са благословом Његове Светости Патријарха Српског Г. Павла Православни богословски факултет Универзитета у Београду издао је музички компакт-диск Хора студената овог факултета.
Хор студената Православног богословског факултета Универзитета у Београду сачињен је од студената сабраних у љубави према богослужењу и лепоти његовог музичког израза за певницама факултетског параклиса Св. Јована Богослова.
Основан је одлуком декана Факултета почетком 2007. године, и као своју примарну улогу има појање на редовним богослужењима у параклису Св. Јована.
ОТАЧНИК, свеске 1, 2 и 3 (2008): Одбрана икона у осмом и деветом веку
8. Октобар 2008 - 11:37Расправа о иконама вођена у Византији у осмом и деветом веку је, без сумње, представљала прекретницу у животу хришћанске царевине. С друге стране, она је и за Цркву била од огромног значаја, јер је током ње дат одговор на питање потребе постојања ликовних представа Христа, Богородице и светитеља у Цркви. Расправа која је трајала дуже од једног века захватила је многе сегменте живота Цркве и државе. Губитак територија, смене династија, снажни непријатељи на границама, економске тешкоће, опадање градова, промене прилика на Западу и крунисање Карла Великог, само су неке од тешкоћа са којима се Царство суочило непосредно пре и током расправе око икона. Улога царева током кризе, неуједначено деловање против поштовалаца икона, значајна подршка у самој Цркви, коју су цареви имали у борби против икона, неке су од карактеристика овог периода. По окончању расправе уочљиве су значајне промене како у организацији Цркве, богослужењу, архитектури тако и у организацији Царства.
Монографија Манастира Рмањ
7. Октобар 2008 - 10:35На јесењем Рмањском сабору 5. октобра 2008. године одржана је промоција монографије Манастир Рмањ. Прва монографија о овој православној српској светињи штампана је по благослову Епископа бихаћко-петровачког Г. Хризостома. Аутор монографије Радован Пилиповић, дипломирани теолог и службеник Библиотеке Српске Патријаршије у Београду, после дуготрајног истраживања успео је да прикупи и истражи сву документацију везану за многострадалну историју овог манастира.
Љетопис распете Митрополије црногорско-приморске времена Митрополита Данила Дајковића 1961-1990.
29. Септембар 2008 - 13:32ПРИДРЖАВАЛАЦ ТРОНА СВЕТОГА ПЕТРА ЦЕТИЊСКОГ У ВРИЈЕМЕ СМУТНО
Митрополит Данило Дајковић је дошао на чело Митрополије Црногорско-приморске у веома тешко и смутно вријеме. Могуће да је то било најсмутније вријеме у њеној осмовјековној историји. Можда је у прошлости било и тежих времена али су те тешкоће и распећа долазиле споља. Њено распеће и рана послије Другог свјетског рата долазили су изнутра; дио њеног народа, индоктриниран марксистичком идеологијом, дочепавши се власти, све је чинио не би ли разорио и порушио темеље свог сопственог бића, како би будућност своју и народну градио на другим темељима и другачијим методама. А ти темељи су били изграђени управо Црквом, вјековима уграђивани у биће и живот народа.