Нове књиге
Нови број часописа Православни мисионар (бр. 347)
10. Фебруар 2016 - 13:04Тема броја: Царство Божје у нама
Почетком фебруара 2016. године из штампе је изашао нови број часописа Православни мисионар (свеска 1 за 2016. г., бр. 347), са темом броја „Царство Божије у нама“. Часопис се може купити у храмовима Српске Православне Цркве, а о начину претплате можете се информисати преко адресе pretplata@spc.rs или на телефон +381 (0)11 3025 113. Ексклузивно преносимо интервју протојерејем-ставрофором др Милошем Весином, професором Православног богословског факултета у Либертвилу и једним од најактивнијих свештеника-проповедника у расејању:
Протојереј-ставрофор др Радомир Поповић: Свето Предање у историји
8. Фебруар 2016 - 12:43Институт за теолошка истраживања Православног богословског факултета Универзитета у Београду крајем 2015. године објавио је зборник радова из историје Цркве Свето Предање у историји, аутора протојереја-ставрофора др Радомира Поповића, дугогодишњег редовног професора на катедри за историју Цркве. У овом зборнику су сакупљене већ објављене студије из области опште и националне црквене историје, али и чланци на актуелне теме из савремене историје Цркве.
У зборнику су публиковане двадесет и пет студије које тематски могу бити подељене у поглавља: теме из опште историје Цркве (од 4. до 10. века, са посебним освртом на обележавање јубилеја Миланског едикта и поводом хиљадугодишњице од упокојења Светог руског кнеза Владимира), затим теме из историје српске Цркве (истакнуте анализе периода Светог Симеона Мироточивог и Светог Саве); и трећи део зборника заузимају осврти на анализу црквених устава и места Цркве у земљама Европске Уније (на примеру Грчке и Финске) и на будући Свети и велики сабор православне Цркве.
Православље и ГМО
8. Фебруар 2016 - 12:39У издању Богословског друштва Отачник, као 7. књига у библиотеци Полис, крајем 2015. године објављена је књига Православље и ГМО – православно-теолошки оквир за оцену генетски модификованих организама и генетски модификоване хране, протојереја-ставрофора Саше Радоичића, пароха сиднејског. Публиковање ове књиге благословио је Епископ Митрополије аустралијско-новозеландске Г. Иринеј. Уредник издања је Благоје Пантелић.
Књига је подељена на једанаест целина: после предговора којег потписује Епископ Иринеј, који истиче вредност књиге и благодари о. Саши Радоичићу на веома темељном и свеобухватном приступу у односу на изазове које пред цео свет ставља употреба ГМО и генетски модификоване хране и потврђује основну тезу аутора књиге да је Света Евхаристија на почетку и на крају сваке расправе о ГМО; поглавља теку овим редом:
Нова издања у едицији Свети Оци у преводу на српски језик
3. Фебруар 2016 - 9:43Крајем 2015. године и на почетку текуће године у едицији Свети Оци у преводу на српски језик објављене су две свеске и то: Етеријин путопис (свеска 4) и Посланице Светог Игњатија Антиохијског (свеска 5) у преводу Епископа Атанасија (Јевтића) са његовим благословом и дозволом за објављивање превода. Увод у Етеријин путопис потписује проф. др Радомир Поповић, а у Посланице Светог Игнатија Антиохијског др Марјан Алексић.
У плану је да се у 2016. години објаве списи Јеронима Стридонског, Иларија Пиктавијског, Евсевија Кесаријског (Живот Константинов – два тома), Теодорит Кирски (два тома), Јован Касијан (један том). У књигама ће, као и до сада, поред превода списа уз оригинални текст бити приказана житија светитеља и историјске прилике у којима су они стварали своја дела. Ово је врло захтеван пројекат због публиковања превода са критичким апаратом, али и са историјско-богословским предговорима.
Панајотис Ифандис: ПОЗИВ Божји, духовни ПУТ, ПРИЧАСНОСТ Слави Божјој
28. Јануар 2016 - 14:52Са благословом Његовог Преосвештенства Епископа горњокарловачког г. Герасима и уз несебичну помоћ Управе за сарадњу с црквама и верским заједницама и Управе за сарадњу са Србима у региону при Влади Републике Србије, из штампе је изашла нова књига издавачке установе ''Мартириа'' Епархије горњокарловачке, аутора Панајотиса Ифандиса, под насловом '''ПОЗИВ Божији, духовни ПУТ, ПРИЧАСНОСТ Слави Божјој''.
У овом делу се ради о истраживању које описује људске напоре да успоставе тј. развију живи однос са живим Богом или како каже Серафим Саровски да испуне јединствени и прави циљ у животу, а то је стицање Светога Духа. Теологија као реч Божја и као реч о Богу преплиће се са креативним присуством Бога у свету и у историји, а посебно у љубави и спасоносном позиву на светост упућену ка човеку. Агиоологија као разлог за светост и поштовање светости, је упућена сваком човеку понаособ, као одговор на тај Божији позив.
Гласник Српске православне општине у Диселдорфу
22. Јануар 2016 - 12:56Реч уредника: Драги парохијани, честитамо вам празник храмовне славе највећег Србина и космополите нашег народа. Ми данас морамо да знамо да је Црква „со и светлост свету“. Хрлимо у сусрет осам векова српске аутокефалне Цркве, аутокефалне Архиепископије коју је утемељио Свети Сава. До 19. века у нашој иконографији заједно су се сликали Свети Сава и Свети Симеон Мироточиви. С утицајем просветитељства ова два светитеља се сликају одвојено. Лепо је што се на вашем парохијском дому намењеном епископу, свештенству, младима и верном народу налазе прелепи мозаици ова два светитеља. Свети Сава нам је оставио у аманет утицај Цркве на друштво, јер по њему Црква проживљава радост и надања, стрепње и тугу свих људи, солидарна је са сваким мушкарцем и са сваком женом, свакога места и свакога времена, и доноси им радосну вест о Царству Божијем које је у Господу Исусу Христу њима дошло и долази. У људском роду и у целоме свету Црква је веза љубави Божје што подржава сваку искрену мисао о ослобођењу и унапређењу људске личности, и посебно велики рад на нашој омладини као што је фолклор, ваше црквене општине и рецитаторска секција, а свакако да треба много више да урадимо да би и стари и млади постали део Цркве у овој секундарној ерозији хришћанства.