Нове књиге

Нови број часописа Православни мисионар (бр. 347)

Нови број часописа Православни мисионар (бр. 347)
Нови број часописа Православни мисионар (бр. 347)
Нови број часописа Православни мисионар (бр. 347)
Нови број часописа Православни мисионар (бр. 347)

Тема броја: Царство Божје у нама

Почетком фебруара 2016. године из штампе је изашао нови број часописа Православни мисионар (свеска 1 за 2016. г., бр. 347), са темом броја „Царство Божије у нама“. Часопис се може купити у храмовима Српске Православне Цркве, а о начину претплате можете се информисати преко адресе pretplata@spc.rs или на телефон +381 (0)11 3025 113. Ексклузивно преносимо интервју протојерејем-ставрофором др Милошем Весином, професором Православног богословског факултета у Либертвилу и једним од најактивнијих свештеника-проповедника у расејању:

Протојереј-ставрофор др Радомир Поповић: Свето Предање у историји

Институт за теолошка истраживања Православног богословског факултета Универзитета у Београду крајем 2015. године објавио је зборник радова из историје Цркве Свето Предање у историји, аутора протојереја-ставрофора др Радомира Поповића, дугогодишњег редовног професора на катедри за историју Цркве. У овом зборнику су сакупљене већ објављене студије из области опште и националне црквене историје, али и чланци на актуелне теме из савремене историје Цркве.

У зборнику су публиковане двадесет и пет студије које тематски могу бити подељене у поглавља: теме из опште историје Цркве (од 4. до 10. века, са посебним освртом на обележавање јубилеја Миланског едикта и поводом хиљадугодишњице од упокојења Светог руског кнеза Владимира), затим теме из историје српске Цркве (истакнуте анализе периода Светог Симеона Мироточивог и Светог Саве); и трећи део зборника заузимају осврти на анализу црквених устава и места Цркве у земљама Европске Уније (на примеру Грчке и Финске) и на будући Свети и велики сабор православне Цркве.

Православље и ГМО

У издању Богословског друштва Отачник, као 7. књига у библиотеци Полис, крајем 2015. године објављена је књига Православље и ГМО – православно-теолошки оквир за оцену генетски модификованих организама и генетски модификоване хране, протојереја-ставрофора Саше Радоичића, пароха сиднејског. Публиковање ове књиге благословио је Епископ Митрополије аустралијско-новозеландске Г. Иринеј. Уредник издања је Благоје Пантелић.

Књига је подељена на једанаест целина: после предговора којег потписује Епископ Иринеј, који истиче вредност књиге и благодари о. Саши Радоичићу на веома темељном и свеобухватном приступу у односу на изазове које пред цео свет ставља употреба ГМО и генетски модификоване хране и потврђује основну тезу аутора књиге да је Света Евхаристија на почетку и на крају сваке расправе о ГМО; поглавља теку овим редом:

Нова издања у едицији Свети Оци у преводу на српски језик

Крајем 2015. године и на почетку текуће године у едицији Свети Оци у преводу на српски језик објављене су две свеске и то: Етеријин путопис (свеска 4) и Посланице Светог Игњатија Антиохијског (свеска 5) у преводу Епископа Атанасија (Јевтића) са његовим благословом и дозволом за објављивање превода. Увод у Етеријин путопис потписује проф. др Радомир Поповић, а у Посланице Светог Игнатија Антиохијског др Марјан Алексић.

У плану је да се у 2016. години објаве списи Јеронима Стридонског, Иларија Пиктавијског, Евсевија Кесаријског (Живот Константинов – два тома), Теодорит Кирски (два тома), Јован Касијан (један том). У књигама ће, као и до сада, поред превода списа уз оригинални текст бити приказана житија светитеља и историјске прилике у којима су они стварали своја дела. Ово је врло захтеван пројекат због публиковања превода са критичким апаратом, али и са историјско-богословским предговорима.

Панајотис Ифандис: ПОЗИВ Божји, духовни ПУТ, ПРИЧАСНОСТ Слави Божјој

Са благословом Његовог Преосвештенства Епископа горњокарловачког г. Герасима и уз несебичну помоћ Управе за сарадњу с црквама и верским заједницама и Управе за сарадњу са Србима у региону при Влади Републике Србије, из штампе је изашла нова књига издавачке установе ''Мартириа'' Епархије горњокарловачке, аутора Панајотиса Ифандиса, под насловом '''ПОЗИВ Божији, духовни ПУТ, ПРИЧАСНОСТ Слави Божјој''.

У овом делу се ради о истраживању које описује људске напоре да успоставе тј. развију живи однос са живим Богом или како каже Серафим Саровски да испуне јединствени и прави циљ у животу, а то је стицање Светога Духа. Теологија као реч Божја и као реч о Богу преплиће се са креативним присуством Бога у свету и у историји, а посебно у љубави и спасоносном позиву на светост упућену ка човеку. Агиоологија као разлог за светост и поштовање светости, је упућена сваком човеку понаособ, као одговор на тај Божији позив.

Гласник Српске православне општине у Диселдорфу

Реч уредника: Драги парохијани, честитамо вам празник храмовне славе највећег Србина и космополите нашег народа. Ми данас морамо да знамо да је Црква „со и светлост свету“. Хрлимо у сусрет осам векова српске аутокефалне Цркве, аутокефалне Архиепископије коју је утемељио Свети Сава. До 19. века у нашој иконографији заједно су се сликали Свети Сава и Свети Симеон Мироточиви. С утицајем просветитељства ова два светитеља се сликају одвојено. Лепо је што се на вашем парохијском дому намењеном епископу, свештенству, младима и верном народу налазе прелепи мозаици ова два светитеља. Свети Сава нам је оставио у аманет утицај Цркве на друштво, јер по њему Црква проживљава радост и надања, стрепње и тугу свих људи, солидарна је са сваким мушкарцем и са сваком женом, свакога места и свакога времена, и доноси им радосну вест о Царству Божијем које је у Господу Исусу Христу њима дошло и долази. У људском роду и у целоме свету Црква је веза љубави Божје што подржава сваку искрену мисао о ослобођењу и унапређењу људске личности, и посебно велики рад на нашој омладини као што је фолклор, ваше црквене општине и рецитаторска секција, а свакако да треба много више да урадимо да би и стари и млади постали део Цркве у овој секундарној ерозији хришћанства.