Нове књиге

Нови бројеви часописа "Животворни Источник"

На интернет презентацији Епархије зворничко-тузланске доступни су нови бројеви епархијског часописа "Животворни Источник". Часописе можете погледати ОВДЕ.

Слободан Продић: "Књига правила" према московском издању из 1893. године

У оквиру издавачке делатности Епархије захумско-херцеговачке и приморске и Митрополије дабробосанске објављено је ново дело Слободана Продића, доктора богословских и магистра историјских наука. Реч је о делу које се бави изузетно важном издању које је, под насловом "Књига правила", објављено 1893. године у Москви. Наиме, поменута књига представљала је незаобилазно штиво генерацијама истраживача који су се бавили и баве канонским правом. Знајући ту важност, Слободан Продић начинио је дело које на целовит и свеобухватан начин данашњим читаоцима пружа увид у околности које су довеле до настанка московског издања " Књиге правила", истовремено пружајући и многобројне детаље који олакшавају читање и разумевање текста. Као и многа ранија издања, и ово је намењено пре свега ученицима и студентима наших богословских школа. У ишчекивању нових радова овог плодотворног аутора, сасвим је сигурно да ће садржај ове књиге оставити траг у савременом приступу црквеном праву као науци.

Протојереј-ставрофор др Велибор Џомић: Црква и држава у Црној Гори

Протојереј-ставрофор др Велибор Џомић, Црква и држава у Црној Гори, ,,Светигора“, Цетиње, ,,Октоих“, Подгорица, ,,Штампар Макарије“, Београд, 2013.г., стр. 413)

,,Црква и држава у Црној Гори“, књига аутора протојереја-ставрофора доц. др Велибора Џомића, објављена је са циљем – како то и аутор у уводу ове књиге каже - ,,да првенствено носиоцу законодавне иницијативе, али и другима помогне у изналажењу правних решења у духу савремених цивилизацијских и правних тековина“ (стр. 14). (Ријеч је, наиме, о чињеници да Скупштина Црне Горе има обавезу да, у складу са међународноправним актима о људским правима и Уставом Црне Горе, донесе нови Закон о правном положају цркава и вјерских заједница.)

Књига је структурисана у следеће тематско-композиционе цјелине:

Предраг Драгутиновић: Који чита да разуме: теме из Светог Писма Новог Завета

Београд: Хришћански културни центар др Радован Биговић : Православни богословски факултет Универзитета у Београду, Библијски институт, 2015, XIV, 278 стр. ; 21 cm ISBN 978–86–85273–34–6 (ХКЦДРБ)

Егзегеза Светог Писма је одувек представљала темељ хришћанске теологије. Дела великих патристичких писаца, попут Светог Василија Великог, Светог Григорија Богослова, Светог Јована Златоустог et cetera, најчешће су беседе на одређена библијска места. То нам указује на превасходно литургијски карактер светописамске егзегезе. Свето Писмо је писано у Цркви и за Цркву. Евхаристија стога представља основу и референтни оквир његовог разумевања. Али, тумачење никада није завршено. Не постоји савршено и коначно егзегетско решење које бисмо могли напросто да понављамо. Јер тумачење, као и сам језик, временом потребује да буде протумачено.

Др Лазар Мирковић: Опис рукописа манастира Дечана

Поводом стотридесетогодишњице рођења великог литургичара
  (4. јул 1885. - 23. април 1968.)

Др Лазар Мирковић, Опис рукописа манастира Дечана, издање Високе школе – Академије СПЦ за црквену уметност и консервацију, приредио Мр Предраг Миодраг, Београд 2015.

Опис рукописа манастира Дечана протојереја др Лазара Мирковића, који су приредили вредни прегаоци на пољу литургичког богословља и историје српске средњовековне књижевности и уметности, мр  Предраг Миодраг, професор Карловачке богословије и проф. др Ђорђе Трифуновић, познати српски медиевалиста, представља значајни допринос у проучавању и истраживању научног рада Лазара Мирковића,  једног од највећих наших литургичара, хеортолога и историчара црквене уметности. Ово Мирковићево дело имало је 575 страна текста и 400 табли са сликама – цртежима и фотографским снимцима.

Православни катихета 13/15

Oд увођења верске наставе у просветни и образовани систем Републике Србије протекло је петнаест година и томе у славу придодат је нови број Катихете, свечанији него претходни, како и доликује прослављању годишњице. Часопис излази са благословом Његове Светости Патријарха српског г. Иринеја.

"Богаћењем општег искуства у школама наши вероучитељи, као носиоци његовог образа, стасавали су и у свим доменима нових богословских искустава, што је и очигледно кроз његов квалитет. То искуство се огледало између пребогатих дарова Цркве, који нам се дарују као школе вечнога живота, па до практичног рада са којим су се наставници верске наставе кроз живот и школску праксу сретали..." -  пише у уводном слову протојереј-ставрофор др Драгомир Сандо, председник Одбора за катихетску наставу Архиепископије београдско-карловачке.