Нове књиге
Јевсевије Кесаријски: Живот Константинов (књига 1 и 2)
3. Август 2016 - 10:57Седма књига превода из едиције Свети оци у преводу на српски језик
Из штампе је управо изашао први том превода дела Јевсевија Кесаријског Живот Константинов (књига 1 и 2), у едицији Свети Оци у преводу на српски језик. У плану је да, до краја 2016. години, буде објављен други том дела Живот Константинов и Црквена историја од Теодорита Кирског. У књигама ће, као и до сада, поред превода списа уз оригинални текст и критичког апарата бити приказана житија светитеља и историјске прилике у којима су они радили у оквиру историјско-богословских предговора. До сада су у едицији Свети Оци у преводу на српски језик објављена следећа дела:
256. број часописа „Светигора“
8. Јул 2016 - 9:15Да нас сабере благодат Духа светог (Приказ Духовског 256. броја Светигоре)
За рођендан Цркве, Тројичин дан, свијет је угледао 256. број Светигоре, образника за вјеру, културу и васпитање Митрополије црногорско-приморске. У педесет дана између Васкрса и Духова збило се мноштво значајних догађаја и обиљежило доста датума, а у преко педесет, односно шездесет страница нове «Светигоре» нашли су се они најважнији, најкрупнији. На првом мјесту је хиљадугодишњица Светог Јована Владимира – живог свједока вјечне свјетлости Божије.
Други велики јубилеј је 900 година манастира Градиште – вјековног сабиралишта Истока и Запада, како гласи репортажа о тој прослави. «Свака сила до времена, а Божија свевремена» назив је бесједе Mитрополита црногорско-приморског господина Амфилохија, коју је изговорио након свете архијерејске литургије служене у манастиру Градиште 22. маја 2016, на празник преноса моштију светог Николаја.
Нове књиге Издавачке фондације Архиепископије београдско-карловачке
15. Јун 2016 - 13:46Михаил Скабаланович: Педестница
31. Мај 2016 - 11:36Многонапаћена Епархија далматинска смогла је снаге да се пред велики хришћански празник Педесетнице појави истоимено дело надалеко чувеног професора Михаила Скабалановича. Овај изузетни историчар и литургичар, који је иза себе оставио низ капиталних дела, српској читалачкој публици познат је пре свега кроз свој рад под насловом "Тумачење Типика". Ово дело у преводу Слободана Продића, доктора богословских и магистра историјских наука, доживело је већ неколико издања и постало је незаобилазно штиво из кога се ученици наших богословија и факултета упознају са развојем православног богослужења. Дело ''Педесетница" представља један у низу радова које је пре једног века објавио професор Скабаланович у циљу да читаоцима приближи значај хришћанских празника. Његова замисао, на жалост, није остварена до краја, тако да данас постоји свега шест књига које можемо уврстити у овај сегмент његовог стваралачког опуса. Који су били разлози и шта се заправо догодило са професором Михаилом Скабалановичем, о томе нам изузетно значајне податке пружа рад Слободана Продића који је такође саставни део књиге које је пред нама.
Др Зоран Крстић: Хришћанство у вртлозима савремености
27. Мај 2016 - 9:26Монографија која носи назив Хришћанство у вртлозима савремености намењена је свим заинтересованима за теме хришћанске социологије и канонског права, али смо, ипак, превасходно, у њеном писању имали на уму студенте Теолошког факултета. У свом досадашњем педагошком раду смо не једном приметили да се студенти тешко сналазе у разумевању, вредновању, а посебно у прихватању вредности савременог друштва, попут верске толеранције, права на слободу вере, политичности и аполитичности религије и сл. У том смислу би ова монографија имала за циљ да их упути и олакша пут ка разумевању разлога настанка савременог друштва, а тиме да, посредно и у будућности, побољша њихову пастирску или катихетску службу.
Кораци ка заједништву - рад Заједничке лутеранско-православне комисије
27. Мај 2016 - 9:21Последњих деценија из екуменског покрета као да је нестао онај динамизам и оптимизам који га је карактерисао у већем делу XX века. Интензитет екуменског дијалога је опао, а очекивања су се смањила до те мере да поједини теолози постављају питање о сврсисходности даљег дијалога. Међутим, не оспоравајући истинитост горе наведених тврдњи, може се поставити питање да ли је ово стање можда природна и очекивана фаза у развоју екуменског покрета. После оптимизмом испуњених почетака, вековима раздвојене Цркве су спознале да ће пут ка поновном успостављању јединства бити тежак, дугачак и неизвесан.