Нове књиге
Грејам Спик: Света Гора, обнова у рају
1. Децембар 2016 - 13:06Нова књига „Света Гора, обнова у рају“ писца Грејама Спика у преводу проф. др Владете Јанковића. Књигу су заједнички издали Друштво пријатеља Свете Горе Атонске из Београда и Задужбина Светог манастира Хиландара. Писац књиге Грејам Спик (Graham Speake) рођен је у Лондону, где је завршио престижну средњу школу Светог Павла. Дипломирао је класичну филологију на Тринити Колеџу у Кејмбриџу, а докторирао на Оксфордском универзитету са темом о византијској трансмисији старогрчке књижевности. Током читавог радног века бавио се издаваштвом, са посебним интересовањем за грчко културно наслеђе.
Нова књига митрополита Порфирија у издању Беседе
31. Октобар 2016 - 13:22Митрополитов отворен приступ сопственој мисији, животу и људима убеђено је дијалошки. Уосталом, он је дијалог и програмски најавио као прво темељно начело свога деловања, тако да он у многим његовим иступањима заузима средишње место.
За Пофирија је дијалог нешто много више и дубље од пуке размене информација, већ мора бити „даривање себе другоме, сапостојање“, јер је човек створен као“ биће заједнице, биће дијалога“. Овакво онтолошко поимање дијалога, с исходиштем у хришћанском схватању да је „човек слика Божија, а Бог је у Себи дијалог Оца, Сина и Духа Светога“, надилази мисионарску функцију дијалошког општења, ону која је, рецимо, минуциозно разрађена у енциклици папе Павла VI Ecclesiam suam. Зато и јесте тешко остати таквом дијалогу веран у пометњи свакодневног општења, у друштву поремећеног система вредности, где је многима толико призивани „дијалог“ само средство мирења савести, ритуалног испуњавања „политички коректне“ обавезе или, још горе, инструмент обмане и замка лукавства циничног политичког ума. А митрополит Порфирије, јасно се то види из његових беседа и интервјуа, таквом дијалогу постојано остаје веран. Откуда му снага да, упркос свим искушењима, не затвори капије дијалога и не повуче се у резигнацију или осаму? Одговор је у љубави. Безобалној љубави коју први у служби међу православним пастирима у Хрватској и Словенији није навео међу трима основним начелима којих ће се придржавати, али без које би та племенита начела била неукорењена у животодавном хумусу хришћанског милосрђа. У књизи Порфиријевих порука реч љубав се јавља око стопедесет пута! Мржња ниједном!
Мати Макарија: Светлоносац - Владика Данило Крстић
31. Октобар 2016 - 12:45По стазама духовног живота не може човек сам да корача. Потребан му је вођа, учитељ, отац духовни. У супротном, излаже се великој опасности да упадне у дубоку јаму, из које ће се тешко избавити без помоћи оних којима је познат пут избављења. Бог је предобри Отац. Бог води рачуна о сваком Свом створењу. Помаже и враћању човека у првобитну рајску заједницу са Богом, управо тамо где му је место.
Бог не делује Сам. За спасење само једног човека укључује читав небески свет, као и Божје сараднике на земљи у лику духовника и монаха и монахиња. За мене је Бог одабрао и припремио владику Данила, а мене је упутио на Владику. Тако је владика Данило постао највећи Божји дар који сам у животу примила.
Мирјана Шакота: Дечанска ризница
31. Октобар 2016 - 10:12На штанду Канцеларије за Косово и Метохију на Сајму књига у Београду представљена монографија „Дечанска ризница“ ауторке Мирјане Шакоте.
O књизи су говорили архимандрит Сава Јањић, игуман манастира Високи Дечани, ауторка Мирјана Шакота, проф. др Бранислав Тодић и г. Душан Вујичићу у име издавачке куће Платонеум.
258. број часописа „Светигора“
30. Октобар 2016 - 21:34Нови, тематски, лучиндански број Светигоре, образника за вјеру, културу и васпитање Митрополије црногорско-приморске у знаку је хиљадугодишње кончине Светог Јована Владимира, односно освећења Саборног храма Светог Јована у Бару. Први у низу текстова јесте уводно излагање, са међународног научног скупа у Бару, Mитрополита црногорско-приморског г. Амфилохија „Свети Јован Владимир - коријен светог дрвета“. Са међународног научног скупа под називом Свети Јован Владимир - историја и предање (1016–2016) Светигора доноси и излагање проф. др Драгише Бојовића „Свети Јован Владимир и Стефан Немања - симболика крста“, док је научном скупу посвећена репортажа „Брод балканских народа усмјерио је ка Јерусалиму“. А у Црну Гору је из тога светог града Јерусалима - поводом великог јубилеја - 1000 година Светог Јована Владимира, на позив митрополита Амфилохија, стигао Патријарх јерусалимски Теофило. То је први пут у историји Црне Горе да на њено подручје ступи јерусалимски патријарх, чему је посвећена репортажа „Благослов Гроба Господњег – патријарх јерусалимски први пут у историји посјетио Црну Гору“. Бесједу патријарха Теофила, коју је произнио на свеправославној саборној светој литургији у храму Светог Јована у Бару, на дан његовог освећења, можете прочитати у цјелости „Свети Јован Владимир - верни пријатељ и подражавалац Христа“.
Др Слободан Продић: Слово о полку Игорову
30. Октобар 2016 - 11:10Др Слободан Продић: Слово о полку Игорову - Извор за проучавање историје руске земље и народа у времену средњег века
Проучавање историје незамисливо је без историјских извора. Руководећи се овим правилом др Слободан Продић је пред наше читаоце изнео књигу о свакако једном од најважнијих историјских извора за проучавање средњовековне историје руског народа и Цркве. Слово о полку Игореву јесте дело које је, највероватније, настало 1187. или 1188. године. Сам овај податак наравно да је интересантан свакоме кога интересује како се и на који начин стварала Руска земља и Руска Црква у другој половини 12. века. Када се томе дода и чињеница да је Слово један од најраније насталих рукописа међу Русима, тада, без сумње у то, пред нама имамо својеврсно ремек дело словенске културе и писмености.