Нове књиге

Jубиларни двоброј часописа „Соко“

У овом двоброју часопис Соко, годишња за духовност, културу и спорт, подсјећа читаоце да је покретач обнове Соколског покрета у Вишеграду,  Митрополит дабробосански Николај (Мрђа) сахрањен у порти манастира Успења Пресвете Богородице у Добруну код Вишеграда, 30. октобра 2015. године, уз највише црквене почасти. Један од највећих духовника Српске Православне Цркве, по сопственој жељи, за вјечну кућу одабрао је манастир у Добруну из више разлога, јер су га са овим манастирским здањем и општином Вишеград везивале бројне нераскидиве нити.

Соко објављује интервју са Хозе Мухиком, бившим предсједником Уругваја, који је на позив Емира Кустурице средином 2016. године боравио у Вишеграду, гдје је у Андрићграду отворио први сајам књига, а ту су и информације о активностима Сокола и његових секција, од којих издвајамо награђене кратке Васкршње приче у 2015. и 2016. години.

20. број часопис „Растко“

Часопис „Растко“ у Основсној школи 17. октобар излази са благословом Његовог Преосвештенства Епископа шумадијског г. Јована. По одобрењу директора школе гђе Биљане Милановић, главни и одговорни уредник часописа је вероучитељ Борис Милосављевић.

Редакцију часописа чине: Марина Антонијевић - педагог школе, вероучитељ протођакон Нинослав Дирак, Нинослав Станојловић - професор историје и Вељко Петровић - ученик 8. разреда. За лектуру текста задужен је професор српског језика Маја Алексић. Часопис излази два пута годишње, на дан школе 17. октобра и на Савиндан.

Уводну реч у јубиларном броју написала је гђа Биљана Милановић, директор школе:

Из штампе изашао 260. број часописа „Светигора“

Мир Божји! Христос се роди! Ево мирбожања, ево најрадоснијег празника - Христовог рођења - Божића, ево и првог броја Светигоре образника за вјеру, културу и васпитање Митрoполије црногорско-приморске у овој 2017. години милости Господње, а 260. по реду. На првим страницaма је Божићна порука Његовог Високопреосвештенства Архиепископа цетињског и Митрополита црногорско-приморскoг г. Амфилохија, којoj су поднаслов ријечи „Нема дана без очнога вида“ из Горског вијенца. У Вијенцу је Његош оставио слику празновања Божића у Црној Гори. O томе како се слави Божић у Црној Гори записао је и 1866. године архимандрит Нићифор Дучић. Тај запис Светигора је преузела из Цетињског гласника. Други запис који је преузела јесте Илије Хајдуковића из 1893. године који говори о путовању Светог Саве. Кроз Светигору ти текстуални свједоци живе и добијају нове читаоце. Рукописима, благом српске културне баштине, позабавила се др Милена Мартиновић. Светигора је објавила сажетак њене докторске дисертације Рукописне књиге манастира Рођења Пресвете Богородице на Цетињу, одбрањене у октобру 2016. на Београдском универзитету. Живо благо српске културне баштине су гусле. У Подгорици 1. децембра 2016. године одржан је округли сто Гусле у српској традицији. О том чувару народног памћења на округлом столу излагао је, поред осталих, и Рајо Војиновић Зашто су гусле српске гусле. Он даје и приказ књиге Будимира Алексића Библија и српска епика.

Нови број Жичког благовесника

Из штампе је изашао нови број Жичког благовесника, часописа Епархије жичке. Поред тематског садржаја посвећеног празнику Рођења Христовог - Божићу, ту су и текстови посвећени темама из историје Цркве, богословља, веронауке (радови наставника и ученика), разних области културе, преводи, прикази књига, као и Летопис богослужења Епископа жичког. Радујући се мисионарском делу које часопис чини на пољу изградње живе Цркве Христове, што и јесте основна улога богословља, препоручујемо текстове пажњи верног народа, као и оних који то тек треба да постану. Такође, позивамо свештенство да препозна важност деловања проповеди Речи Божје и да својим пастирским трудом учини да буде препозната истинска брига пастира за спасење и просвећеност поверене пастве. Штампарије нису настале због штампања, већ због читања. О важности заједничког подухвата сведочи и Уводна реч Епископа жичког г. Јустина, штампана у овом броју часописа: