Нове књиге

Теолошки погледи на интернету

Са радошћу обавештавамо читаоце Теолошких погледа да је на адреси https://teoloskipogledi.spc.rs/sr/ доступан сајт нашег часописа на српском и енглеском језику. Доступни су, у дигиталном облику, чланци и студије из свих до сада објављених бројева.

Уредништво часописа Теолошки погледи

Православна вера и живот

На интернет страници Епархије крушевачке можете преузети у pdf формату нови Васкршњи број епархијског часописа „Православна вера и живот“, а уједно и погледати и преузети претходне бројеве овог часописа.

Православна вера и живот – бр. 21 – 22  (pdf)

Претходни бројеви часописа су овде

Српске рукописне књиге у Словачкој

Српске рукописне књиге у Словачкој
Српске рукописне књиге у Словачкој
Српске рукописне књиге у Словачкој
Српске рукописне књиге у Словачкој

Из штампе је изашла друга књига која је резултат рада научне комисије у оквиру пројекта Истраживање, евидентирање си научни опис српских средњовековних рукописа у иностраним збиркама који води Библиотека Патријаршије.

Научну комисију чине: проф. др Бранислав Тодић, проф. др Зоран Ранковић, проф. др Ирена Шпадијер, проф. др Зоран Ракић, др Владан Тријић, мр Душица Грбић и председник комисије др Зоран Недељковић. Књига представља каталошки археографски опис осам српских рукописних књига и одломака, од којих се седам налази у Словачкој - у Универзитетској библиотеци у Братислави, Словачкој народној библиотеци - Књижевном архиву у граду Мартину, Источнословачком музеју у Кошицама, као и у Библиотеци Гркокатоличког богословског факултета у Прешову. Један изгорели рукопис (Спишки ћирилски одломци) познат је из литературе.

Владика захумско-херцеговачки Григорије: Преко прага

У издању београдске издавачке куће „Лагуна“, у петак, 28. априла 2017. године, излази књига Његовог Преосвештенства Епископа захумско-херцеговачког г. Григорија „Преко прага“.

Ријеч је о збирци прича које говоре о судбини малих људи у херцеговачком поднебљу с краја бурног 20. вијека. „Којим год путем да кренете кроз овај крај, једва ћете срести човјека, било које вјере или нације. Ипак ту и тамо сретнете понекога. Осим препланулог лица и кошчате грађе, која краси све једнако, било које вјере да су, на вас ће утисак оставити очи ових људи. Након дужег посматрања чини се да су то очи пуне бола“, један је од одломака из књиге.

Владика Атанасије (Ракита): Београд у молитви

Књига  беседа eпископа Атанасија којима се он 2011. године обраћао Београђанима може се читати и као подсетник на важне духовне догађаје који су се десили те године у Архиепископији београдско-карловачкој. Недавно је у издању Епархије бихаћко-петровачке изашла књига „Београд у молитви 2011.“ Његовог Преосвештенства Епископа бихаћко-петровачког г. Атанасија (Раките). На око 450 страница објављено више од 160 беседа којима се овај архијереј 2011. године обраћао Београђанима у време богослужења у храмовима, школама, касарнама, болницама, предузећима, на гробљима. Због тога се беседе епископа Атанасија могу читати и као подсетници на важне духовне догађаје који су се десили 2011. године и утицали на духовну климу у Архиепископији београдско-карловачкој, Београду, али и у целој Србији. Уједно се могу читати и као молитвени дневник епископа Атанасија, али и као и занимљиво поетско-богословско штиво.