Нове књиге

Споменица поводом јубилеја митрополита Амфилохија

Његово Високопреосвештенство Архиепископ цетињски Митрополит црногорско-приморски и Егзарх најсветијега Пећкога трона др Амфилохије Радовић навршио је 2015. године 30 година архијерејске и 25 година митрополитске службе на Цетињском трону.

Прослава јубилеја Његова Високопреосвештенства још је у живој успомени код свих многобројних поштовалаца слављеникових, који су у истој ма на који начин учествовали. Она ће остати у њиховој трајној успомени као радосан доказ о томе колико се у нашој Православној Цркви  цијене заслуге заслужних.

Високопреосвећени слављеник примио је о данима прославе 30-годишњице  архијерејске и 25-годишњице митрополитске службе велике, видне и дивне знаке пажње, љубави и уважења, како из помјесних Цркава, тако и са разних страна свијета. Поменути знаци пажње тако су топли и искрени, а многи од истих толико значајни, да би се погријешило кад би остали неприбрани у једној цјелини, у једној књизи, ради трајнијег и лакшег сјећања и ради чувања у виду примјера и подстицаја за све, који имају воље, љубави и способности, да се ваљаним радом одужују својој Православној Цркви, сваки на положају, које му је Провиђење одредило.

Издавачкa кућa Митрополије дабробосанске Дабар: Житија светих Срба

У издању Издавачке куће Митрополије дабробосанске Дабар изашла је књига Житија светих Срба. У овом издању ИК Дабар (формат А4, 848 страница) обухваћени су сви Срби светитељи од 4. вијека до данас. У овом зборнику сабрана су житија многих Светих Срба тако да су на једном мјесту представљени најљепши, најчистији и најсветији, најстрадалнији и најузвишенији синови и кћери нашег народа, синови и кћери Божје. Њихова житија изложена су хронолошки, тако да се упоредно може пратити и историја нашег народа. Неке битне и судбоносне тренутке из историје наше Цркве преузете су из Кратке историје СПЦ од проф. др Предрага Пузовића и Српске цркве у историји од др Радомира Поповића и унијели у овај зборник да би читаоци могли имати јаснију и свеобухватнију слику наше свештене историје. Исто тако, треба нагласити да међу житијима има светих за које није могуће тачно утврдити народност, а има и таквих за које се засигурно зна да нису били Срби али у својим радом и пожртвованошћу задужили Србски народ који их слави и поштује, каже се у предговору књиге.

Теолошки погледи XLIX/3 (2016)

Крајем 2016. године из штампе су изашли нови Теолошки погледи (XLIX година излажења, трећа свеска за 2016. годину) - на укупно 320 страна.

Нови Теолошки погледи читаоцима најпре доносе превод патристичких текстова - превод списа ранохришћанског аутора Афраата, персијског мудраца, под насловом „Приказ 11: О обрезању“ (стр. 425-444) (овај текст са сиријског језика превео је ђакон др Н. Тумара), а затим спис Евагрија Понтијског под насловом „Делатељ“ (у литератури познат и као Практична поглавља - Практикос) (стр. 445-500) у преводу Лазара Нешића. За патристичким текстовима следе радови домаћих аутора и преводи - укупно 13 чланака, за којима следе кратки осврти и прикази нових издања. У новој свесци версконаучног часописа Теолошки погледи објављени су следећи научни радови:

Изабране проповеди митрополита Христофора

Док ишчекујемо божићне празнике, велику радост нам је приредила књига „Изабране проповеди“ блаженопочившег митрополита Христофора (Ковачевића).

По благослову Његове Светости Патријарха српског Иринеја, а уз помоћ Управе за сарадњу са Црквама и верским заједницама Владе Републике Србије, Издавачка фондација Архиепископије београдско-карловачке понудила је јавности прави духовни бисер.

Дарко Ивановић: Свештенослужитељи Браничевске епархије: М-Ш

У Цркви, тој ризници живота, историја престаје да буде опис прошлости ради самог описа, у том организму љубави повест није приповедање ради поуке, нити је „учитељица живота“. У сабрању васкрслих, са Првенцем усталих из мртвих, историја, овај пут, препорођена, опрана, преображена и сабрана, долази из будућности и показује се као историја спасења, истинита или црквена историја. Брига за улазак у ту историју, старање за тумачење знамења прошлих времена ради будућег догађаја, задатак је нас хришћана, причасника Тела онога који је Алфа и Омега историје, простора и времена.

Издавањем обимног и веома захтевног Лексикона свештенослужитеља Браничевске епархије желели смо да укажемо на истину о континуитету црквеног живота на овим просторима, као и на то колику су жртву поднели досадашњи јерарси ове црквене дијецезе. На тај начин дубље урањамо у свест о сопственој одговорности према будућности Цркве, знајући чији смо духовни потомци и које благо су нам они предали.

Радомир В. Поповић: Почеци монаштва у раној Цркви

Издавач: Православни богословски факултет Универзитета у Београду - Институт за теолошка истраживања

Књига која је пред читаоцем настајала је последњих неколико година као плод курсева које сам држао студентима Богословског факултета као изборни предмет на мастер и докторским студијама. Ово је у ствари и мали зборник радова које сам на тему монаштва објављивао у нашим часописима или пак појединим зборницима радова. Сматрао сам да је добро да се на једном месту нађу ови стручни чланци и студије који су пропраћени прилично обимном библиографијом која садржи, пре свега, шта је све до сада преведено и објављено на српском језику од изворне монашке литературе.