Нове књиге

Саборност IX (2015)

Садржај: Мидић, Игнатије - Историја и Есхатон, Геча, Јов - Примат Васељенског патријарха у Отоманској империји, Видовић, Јулија - У служби уједињења хришћана - eкуменско прегалаштво оца Георгија Флоровског и његов допринос оснивању Светског савета цркава, Ђаковац, Александар - Личност и/или природа: Осврт на Ларшеову критику митрополита Јована Зизијуласа, Пауновић, Томислав - Осврт на нека уводна питања проблематике богословског симпосиона "Онтологија и етика" из 2003. године, Midić, Ignatije - Reconciliation in a Socio-political Dimension, Крстић, Зоран - Црква и европске интеграције, Радић, Радован - Антибогумилска борба православних владара током XII и у другој деценији XIII вјека, Фемић Касапис, Јелена - Teрмин τελετή у грчким изворима обредног садржаја, Рајић, Сузана - Др Мирослав Манојловић,"Кнез Милош и Пожаревац", Пожаревац, 2015.

Свети манастир Хиландар српска царска лавра

Са благословом Његове Светости Патријарха српског Иринеја, и раније благословом патријарха Павла, објављено је изузетно и пажње вредно сочињеније о Српској царској лаври - Хиландару. Као посебна илустрована монографска јединица на четири језика, ова књига налази свој пут у матици и расејању, представљајући српско духовно благо и другим народима. 

Његово Преосвештенство Епископ шабачки г. Лаврентије о шестотомној едицији и књизи Свети манастир Хиландар српска царска лавра (која је издата и у оквиру едиције, али и као посебно издање, сада је штампана на четири језика: српски, енглески, руски, немачки) казује да је овај подухват на ползу и радост свих нас,  и да превазилази могућност не само наше епархије, већ и саме Српске Цркве.

Представљена монографија о манастиру Светог Прохора

Представљена монографија о манастиру Светог Прохора
Представљена монографија о манастиру Светог Прохора
Представљена монографија о манастиру Светог Прохора
Представљена монографија о манастиру Светог Прохора

У Народној библиотеци Србије у Београду представљена монографија о манастиру Светог Прохора Пчињског

У амфитаетару Народне библиотеке Србије у Београду 17. децембра 2015. године представљена је монографија о манастиру Светог Прохора Пчињског, која са својих 680 страна представља капитално дело. Промоција је одржана у организацији Православне епархије врањске, Народне библиотеке Србије и Центра за визуелну културу Филозофског факултета Универзитета у Београду.

Педесети број часописа Дабар

Пред вама је јубиларни педесети број часописа Дабар, који је уједно и први у овој години. Вијест о упокојењу Митрополита дабробосанског Николаја примљена је са тугом. Сјећајући се његове личности и његовог огромног доприноса у појави листа Дабар, као и истимените Издавачке куће, редакција је одлучила да не припрема ванредни број поводом Владикине смрти, већ да све вијести о његовој смрти и сахрани уклопи у јубиларни, 50. број. У прошлих педесет бројева Дабар је објавио стотине текстова на преко три хиљаде страна. Први број се појавио 1996. године. Блаженопочивши митрополит дабробосански Николај има највеће заслуге и што се Дабар појавио и што је био радо примљен и читан у нашем народу. У послератном периоду био је топло прихваћен од народа Дабробосанске епархије, али и из других епархија Српске Православне Цркве. Услови за рад тада су били примитивни, без техничке опреме. Радило се у тешким условима у манастиру Добрун. Дио тиража тадашњег Дабра дистрбуиран је у Србији, гдје су многи из наше епархије нашли уточиште у ратно вријеме, па ту и остали. Дабар им је био једини извор информација о томе шта се дешава у црквеном животу Дабробосанске епархије.

Православни свет и Први светски рат

Објављен зборник радова са Међународног начног скупа Православни свет и Први светски рат

Годину дана после веома успешне реализације Међународног научног скупа Православни свет и Први светски рат Православни богословски факултет Универзитета у Београду на челу са деканом проојерејем-ставрофором др Предрагом Пузовићем; и Институт за теолошка истраживања предвођен протојерејем-ставрофором др Радомиром Поповићем публиковали су саопштења изложена на поменутом научном сабрању, уз велики труд уредника др Владислава Пузовића. Припрему и рад скупа благословио је и подржао Његова Светост Патријарх српски г. Иринеј. Управа за сарадњу са Црквама и верским заједницама Републике Србије материјално је помогла одржавање научног скупа и објављивање зборника.

Радуј се, Истино, од свијета гоњена!

Уз 251. број Светигоре одштампан акатист Богородици Филеримској

Уз предбожићно издање Светигоре“, образника за вјеру културу и васпитање, Митрополије црногорско-приморске читаоци ће на поклон добити акатист Пресветој Богородици Филеримској. По узору на древне православне химнографе који су писали похвалне пјесме-акатисте, похвалну пјесму посвећену Пресветој Богородици Филеримској, саставила је послушница Слађана Кадић, а по благослову Његовог високопреосвештенства архиепископа цетињског, митрополита црногорско-приморског г. Амфилохија. Треба напомнути да је ово прва похвална пјесма посвећена поменутој икони.