Наука

„Саборност“ - водећи часопис националног значаја: М51

Са задовољством обавештавамо сараднике и читаоце да је Министарство просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије усвојило коначне Листе категоризованих научних часописа за 2018. годину, на којој се налази и наш часопис у групи друштвених наука - филозофија и теологија, у категорији М51 (водећи часопис националног значаја).

Узимајући у обзир да се, на основу одлуке о врстама и квантификацији индивидуалних научно-истраживачких резултата, свака објављена студија адекватно бодује, слободни смо понудити Вам наставак сарадње за наредне бројеве.

Епископ др Јован (Пурић): О проблему духовне неосетљивости у савременом свету и међу данашњим хришћанима

У вези са питањем ”културе егоизма”, односно ”антропологије егоизма” или индивидуалистичког егоцентризма, стоји и један врло важан проблем са којим се суочава Црква данас, а то је проблем духовне осетљивости и неосетљивости међу самим хришћанима, удовима Тела Христовог.

Задушнице: Наша љубав у Христу одржава их живим

Црква нас позива на молитвено сећање свих оних који су уснули у нади на Васкрсење и живот вечни. Да бисмо разумели значење молитве за умрле, потребно је да имамо на уму да је хришћанство религија љубави. Христос није оставио својим ученицима неко учење о индивидуалном спасењу већ заповест да љубе један другога. Љубав представља основ и суштину Цркве. Грех је увек одсуство љубави а самим тим и одвајање, изолованост, рат против свих. Молећи се за мртве ми их сусрећемо у Христу. У Христу нема разлике између живих и мртвих, јер су у Њему сви живи. Љубећи Христа, љубимо све оне који су у Њему; љубећи оне који су у Њему, ми љубимо Христа. Наша љубав у Христу одржава их живим.

Срби у Угарској (1848–1918)

Срби у Угарској (1848–1918)
Срби у Угарској (1848–1918)
Срби у Угарској (1848–1918)
Срби у Угарској (1848–1918)

Научни скуп на тему „Срби у Угарској 1848–1918: Од Мајске до Велике народне скупштине” отворен је 2. новембра 2018. године у свечаној дворани Матице српске. Учеснике скупа су поздравили Његово Преосвештенство Епископ бачки г. Иринеј, председник Покрајинске владе г. Игор Мировић, председник Скупштине Града Новог Сада г. Здравко Јелушић и проф. Драган Станић, председник Матице српске.

Међународна комисија за англиканско-православни богословски дијалог

Саопштење
Ларнака, Кипар 1320.10.2018.

У име Тројединог Бога, по благослову и уз руковођење наших Цркава, Међународна комисија за англиканско-православни богословски дијалог састала се у Ларнаки, на Кипару, од 13. до 20. октобра 2018. године како би наставила разматрања везана за екологију и за питања о крају и окончању живота. У име Кипарске Цркве домаћин скупа био је Његово Високопреосвештенство митрополит китионски Хризостом. Комисија изражава дубоку благодарност Високопреосвећеном на широкогрудој дарежљивости и топлом гостопримству.

Лексикон светих и библијских личности

(Lexikon der Heiligen und biblischen Gestalten),Legende und Darstellung in der bildenden Kunst,von Hiltgard L. Keller, Reclam Verlag, Stuttgart 2018.

Овај лексикон жели да нам олакша увид у област хришћанске иконографије и символике у којој се одсликава спој фолклора и народног предања, а првенствено Старога и Новога Завета у ликовној уметности. Не само посетилац,  већ и уметнички васпитач и студент уметности жели да продре у предметно благо тог изображеног универзума цркава и музеја. Без познавања оригиналног споја, без познавања библијског смисла и контекста хришћанска уметност остаје неразумљива. За сазнавање није предуслов само познавања текстуалног извора, већ и циклични спој сцена Старога и Новога Завета, као и средњовековних примера пророчанстава и испуњења. Символичан језик изображења у катакомбама, као и на  ранохришћанским саркофазима чине примере који су се он кроз столећа мењао и чије је разумевање и тумачење из данашње перспективе неопходно. Циљ овог лексиона није, дакле, само да љубитељима и историчарима уметности понуди кључ за разумевање првенствено западне уметности, већ да понуди и историјски, теолошки, и црквеноисторијски приручник.