Наука

О Синодском преводу Новог завета

Комисија је основана одлуком Светог архијерејског синода (касније и названа Синодска комисија) почетком шездесетих година (1962. г.), да би свој рад интензивније наставила 1968. године, рекло би се у новом саставу, и то: епископ рашко-призренски Павле (потоњи Српски патријарх), епископ жички др Василије, викарни епископ будимски др Данило Крстић, краће време епископ шабачко-ваљевски Јован, затим угледни професори Богословског факултета: старозаветник др Милош Ердељан, новозаветник др Емилијан Чарнић,  догматичар др Стојан Гошевић, зналац црквенословенског језика проф. Богољуб Ћирковић и потписани као секретар све време до објављивања првог Црквом одобреног превода Новога завета 1984. године.

Недеља праштања (сиропусна)

Учитељу премудрости, Даваоче разума, Изобличитељу немудрих и Заштитниче немоћних, утврди и уразуми срце моје Владико. Ти ми дајеш речи премудрости, Речи очева: Не забрани устима мојим да Те зову: Милостиви, смилуј се на мене палог. (кондак)

Последња припремна недеља посвећена је спомену на Изгнање Адамово. У химнографији ове недеље спомиње се грехопад наших прародитеља Адама и Еве, чиме се појашњава неопходност подвига поста. Адам и Ева, нису одржали први пост, и пали кроз неуздржање и непослушност, а ми сада кроз добровољно примање подвига уздржања и послушности Цркви на себе, можемо да се подигнемо и повратимо рајско блаженство које су они изгубили. На Литургији се чита Еванђеље које нам сугерише да опраштамо сагрешења ближњима и да постимо не само да други виде него нашег очишћења ради.

Сретење Господње - празник сусрета Бога и човека

У то време држао је чреду у храму првосвештеник Захарија, отац Јована Претече. Он стави Дјеву Марију не на место за жене него на место за девојке у храму. Том приликом појаве се у храму две чудне личности: старац Симеон и Ана кћи Фануилова. Праведни старац узе на руке своје Месију и рече: Сад отпусти слугу Твога, Господе, јер видеше очи моје спасење Твоје. - Још рече Симеон за Христа Младенца: Гле, овај лежи да многе обори и подигне у Израиљу. - Ана пак, која од младости служаше Богу у храму постом и молитвама, и сама познаде Месију, па прослави Бога и објави Јерусалимљанима о доласку Дугочеканога. А Фарисеји, присутни у храму, који видеше и чуше све, љути на Захарију што стави Дјеву Марију на место за девојке, доставише то цару Ироду. Уверен, да је то Нови Цар, о коме су му звездари с Истока говорили, Ирод брзо посла да убију Исуса. Но у међувремену божанска породица беше измакла из града и упутила се у Мисир, по упутству Ангела Божјег. Дан Сретања празнован је од самог почетка, но свечано празновање овога дана установљено је нарочито 544 године, у време цара Јустинијана (из синаксара празника).

Архиепископ Јован одржао предавање у Барселони

Његово Блаженство Архиепископ охридски и Митрополит скопски г. Јован, на позив Његовог Преосвештенства Епископа западноевропског г. Лукр, у част прославе 30- годишњице пријема парохије Покрова Пресвете Богородице у Барселони под јурисдикцију Епархије западноевропске Српске Православне Цркве коју сачињавају углавном Каталонци, одржао је предавање на тему „Етнофилетизам као еклисиолошка јерес”. Превод на каталонски кезик обављала је проф. Тамара Џермановић са Помпејског универзитета у Барселони.

Предавање епископа Андреја у Женеви

Предавање епископа Андреја у Женеви
Предавање епископа Андреја у Женеви
Предавање епископа Андреја у Женеви
Предавање епископа Андреја у Женеви

Уочи празника Света Три Јерарха, 11. фебруара 2018. године, у храму Светог Германа у старом граду у самом срцу Женеве, одржана је вечерња служба и предавање о значају наступајућег празника. Вечерње богослужење је предводио гост отац Мардарије из манастира Поганово у Епархији нишкој, а за певницом су одговарали свештеник Мирослав Симијоновић из Цириха, надлежни парох Александар Ресимић и чланови одбора из Женеве Драгана Прокић и Владимир Станковић.

Света Три јерарха – Три богоносна светитеља

Епископ евхаитски Јован имаде једну визију у сну, наиме, најпре му се јавише сваки од ова три светитеља у великој слави и красоти, а потом сва три заједно. Тада му рекоше – ми смо једно у Бога, као што видиш, и ништа нема у нама противречно… нити има међу нама првог ни другог. Још посаветоваше светитељи Епископа Јована, да им он напише једну заједничку службу, и да им се одреди један заједнички дан празника. (из житија Светих Преподобног Јустина Ћелијског).