Наука

Радуј се, Свети Саво, први пастиру и учитељу српски!

-Данас се сви ови Свети Оци и Учитељи Цркве клањају највећем српском Оцу и Учитељу, Светоме Сави. Он Духом Светим породи и препороди род Српски, он безброј деце духовне породи, и Светитеље и Испоснике и Мученике српске. Данас се и сви Српски Свети на небу клањају овоме духовноме оцу и родитељу, почевши од преподобнога Симеона Мироточивог. Њега, оца по телу, препородио је и родио духовно његов славни и свети син, Свети Сава. Светом Сави клањају се сада на небу и сви Српски Мученици, сви што погинуше за Крст часни и Слободу златну. На челу свију њих стоји Свети Великомученик цар Лазар. И онда за њим и са њим све хиљаде и хиљаде Српских Мученика, до најновијег времена. (Преподобни Јустин Ћелијски)

Светосавске награде за допринос квалитету образовања

Министар просвете, науке и технолошког развоја у Влади Републике Србије Младен Шарчевић уручиће традиционалне Светосавске награде за допринос квалитету образовања у суботу, 27. јануара, у 12.30 часова, у Прес сали Владе Србије, Немањина 11.

Трибина о Светом Сави у Лесковцу

Трибина о Светом Сави у Лесковцу
Трибина о Светом Сави у Лесковцу
Трибина о Светом Сави у Лесковцу
Трибина о Светом Сави у Лесковцу

Основна школа „Вожд Карађорђе’’ из Лесковца, која је овогодишњи организатор Светосавске недеље, организовала је трибину „Свети Сава са аспекта Цркве и историчара’’ у Сали за научне скупове Народног музеја. На Трибини су говорили професори историје и српског језика, а од теолога свештеници Љубиша Костић, професор Нишке богословије, и Мирослав Јовановић, старешина Библијске школе у Лесковцу.

Представљен пројекат „Историја српског богослужења“

У организацији Српске академије наука и уметности и Института за литургику и црквену уметност Православног богословског факултета Универзитета у Београду 25. јануара 2018. године у Свечаној сали САНУ у Београду одржана је промоција пројекта „Историја српског богослужења“.

Наведени подухват представља нову етапу истраживачких прегнућа и унапређења богословске и научне делатности Института за литургику и црквену уметност, започету поводом нарочитог јубилеја - осам векова самосталности Српске Православне Цркве. Истовремено, овај амбициозни пројекат има за циљ да у оквиру две основне вишетомне едиције буде обухваћена и сагледана осмовековна историја литургијског живота наше помесне Цркве у најширем могућем истраживачком опсегу.