Наука

Покајање - повратак аутентичном начину постојања у Христу

Покајање - повратак аутентичном начину постојања у Христу
Покајање - повратак аутентичном начину постојања у Христу
Покајање - повратак аутентичном начину постојања у Христу
Покајање - повратак аутентичном начину постојања у Христу

У недјељу, 12. марта 2017. године, у крипти Саборног храма Христовог Васкрсења у Подгорици, са почетком у 19 часова, одржано је предавање у склопу циклуса предавања која се одржавају током Васкршњег поста, а која су организована од стране братства Саборног храма у Подгорици.

На јарболу брода спасења

У суботу, 11. марта 2017. године, у Саборној цркви Светог Ђорђа у Доњој Горици одржано је друго у низу предавање, у склопу другог циклуса духовних предавања која се одржавају током Васкршњег поста. У препуној парохијској сали, која је била мала да прими све заинтересоване посјетиоце, предавање је одржао монах Арсеније Јовановић, сабрат Манастира Острог, на тему „На јарболу брода спасења“.

Стара пријатељства и нове књиге

Стара пријатељства и нове књиге
Стара пријатељства и нове књиге
Стара пријатељства и нове књиге
Стара пријатељства и нове књиге

Primo namque inter mundana omnia nihil est, quod amicitiae dignae praeferendum videatur. (Thomas  Aquinas, De regno ad regem Cypri, 11,77)

Пре свега, међу свим овоземаљским стварима нема ништа вредније и прече од пријатељства. (Тома Аквински, О владавини, краљу Кипра 11,77)

Негујући традицију доброг и пријатељског сусретања у Име Господње, делегација Православног богословског факултета Универзитета у Београду обрела се 6. марта текуће године на прослави Томажевог дана - дана Светог Томе Аквинског - на Теолошком факултету у Љубљани. Трочлану делегацију Православног богословског факултета сачињавали су професор др Владимир Вукашиновић, доцент Драган Каран и асистент Никола Лукић. Свечани празнични дан почео је мисом у Катедрали Светог Николаја, седишту љубљанске надбискупије. Мисно славље предводио је надбискуп и митрополит љубљански монсињор Станислав Зоре уз саслуживање бискупа целе Словеније и многобројног свештенства.

Свети Јефрем Сирин: O посту

Заволи сиромаштво Христово како би тамо богат постао Божанством Христовим. Заволи пост најдивнији - дјело веома поштовано и богоугодно. Пост је кочија што узноси на небо. Пост рађа пророке, законодавцима мудрост даје. Пост је души одбрана добра, тијелу поуздани сустанар. Пост је оружје одважнима, школа подвижницима. Пост одбија искушења, он блиста на подвигу побожном. Пост је одважност у биткама. Пост је кротио силу огњену. Пост је затварао раље лавовске. Пост узноси молитву на небо. Пост је мајка здравља. Пост је младости поука, украс стараца, путницима пратилац добри.

Протојереј-ставрофор Саво Б. Јовић о значају поста за православне хришћане

-Пост је чврст темељ нашег живота и спасења. Пост духовно уздиже, исцељујући нас од саможивог, лакомог и халапљивог односа према свету и другим људима око себе и зато православни хришћани не смеју уграђивати себе у Христову цркву без поста.

O посту као божанској установи, његовом значају и духовним поукама за Глас јавности говори протојереј-ставрофор Саво Б. Јовић, главни секретар Светог Aрхијерејског Синода Српске Православне Цркве.

Шта је пост за нас, православне хришћане и зашто треба постити?

Прво Бденије

У православној Цркви имамо Прво и Друго бденије. Бденије или бдење је појам који долази од глагола „бдити", као што можемо бдити над дететом, или над својом душом. Прво бденије је уствари јутрење са читањем Великог канона Светог Андреја Критског. Свети Андреј, Eпископ критски, беше рођен нем и до седме године не проговори. Када га родитељи однесоше у храм и тамо се причести, он проговори . У четрнаестој години оде у манастир Светог Саве Освећеног и показа се изврсним монахом. Учествовао је на VI Васељенском сабору. Написао је доста поучних књига, песама, канона.. од којих му је овај који читамо у време поста далеко најпознатији. Његов биограф вели: „Гледајући му лице, слушајући медоточне речи, свак се наслађиваше и порављаше".