Наука

Исихазам као освајање унутарњих простора

Његово Високопреосвештенство Архиепископ цетињски и Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије борави ових дана, на позив Његовог Високопреосвештенства Митрополита варненског и великопреславског Г. Кирила, у бугарском граду Варна, поводом учешћа на богословској конференцији на тему „Исихастичка традиција и савремени црквени живот" и богословско-књижевној манифестацији „12 седмица Православља". Радио Светигора преноси:

Мисија и јединство – заједничко сведочанство одвојених цркава?

На Православном богословском факултету Универзитета у Београду, од 26. до 31. августа 2010. године одржано је XVI Академско саветовање Societas Oecumenica на тему Мисија и јединство - заједничко сведочанство одвојених цркава?

У амфитетатру Православног богословског факултета 26. августа свечано је отворен овај међународни скуп поздравним речима домаћина Његовог Преосвешетнства Епископа бачког Г. др Иринеја, декана ове - цењене у свету - високошколске институције, а затим и Његове Светости Патријарха српског Г. Иринеја. Свечаном отварању су присуствовали и Његово Преосвештенство Епископ хвостански Г. Атанасије, викар Патријархов; монсињор др Андрија Копиловић, декан Католичког института у Суботици; г. Драган Чуровић, државни секретар Министарства вера Републике Србије.

Поздравна реч Епископа бачког др Иринеја,
декана Православног богословског факултета у Београду

Старац Порфирије Кавсокаливит: Христос је наш пријатељ

Христа треба да осећамо као свог пријатеља. Он и јесте наш пријатељ. У то нас и Сам уверава када каже: „Ви сте пријатељи моји" (Јн. 15, 14). Гледајмо на Њега као на пријатеља и приступајмо Му као пријатељу. Падамо ли духовно, грешимо ли? Са присношћу, љубављу и поверењем похитајмо к Њему не са страхом да ће нас казнити него са поуздањем које нам да је осећање да у Њему имамо пријатеља. рецимо Му: Господе, учинио сам грех, пао сам; опрости ми! Али истовремено треба да осећамо да нас Он љуби, да нас прима нежно и са љубављу и да нам опрашта. Нека нас грех не одваја од Христа! Када верујемо да нас Он љуби и када се трудимо да и ми Њега љубимо, онда се нећемо осећати туђима Њему и одвојенима од Њега чак ни када грешимо. Ми смо обезбедили за себе љубав Његову: како год да се владамо, знамо да нас Он љуби.

Епископ диоклијски др Јован: Осетљивост – основно својство хришћанина

Његово Преосвешетнство Епископ др Јован (Пурић) одржао је, у недељу 5. септембра 2010. године, предавање на тему Осетљивост - основно својство хришћанина, у Православном духовном центру у Подгорици. Веома посећено предавање је побудило пажњу свих присутних, који су после излагања Владике Јована имали о чему да мисле, размисле, али и да питају свог Архипастира.

Екологија – изазов за хришћане

На једној Гојин графици стоји записана видовита мисао: „Сан разума не кроти чудовишта." И заиста, научно- техничка цивилизација утемељена на култу разума постала је сама чудовиште, данас на почетку трећег миленијума, чудовиште које немилосрдно експлоатише природну средину. Пророчанство које је Мерло-Понти изговорио у прошлом веку да ће двадесетпрви век бити религиозан или га уопште неће бити, подразумева један дубљи хришћанско- духовни пијетет према нама и средини која нас окружује и којом смо захваћени.

Висока школа - Академија СПЦ за уметности и консервацију - Пријемни испит у септембру 2010. године

У прву годину основних студија могу се уписати кандидати који су стекли средње образовање у четворогодишњем трајању и који покажу одговарајући успех на класификационом испиту. Изузетно за оне веома талентоване, а који су завршна година четворогодишње школе или који су завршили трогодишњу средњу школу, биће организован и тест из Српског језика и књижевности и Историје, по гимназијском средњошколском програму. Ближи услови уписа одређују се конкурсом за упис кандидата и Правилником о полагању пријемних испита и упису кандидата на студијске програме које реализује Висока школа - Академија Српске Православне Цркве за уметности и консервацију.