Наука

Слава Светоархангелског манастирa у Ковиљу

Обитељ Светоархангелског манастира у Ковиљу прославила је у понедељак, 26. јула текуће године престолни празник свога храма, Сабор Светог Архистратига Гаврила. Свету Архијерејску Литургију служио је Његово Преосвештенство Епископ бачки Г. др Иринеј, уз саслужење настојатеља ковиљског манастира, Његовог Преосвештенства Епископа јегарског Г. др Порфирија, свештенства и вернога народа.

* Беседа Епископа Иринеја
* Фотогалерија

Храм и Литургија воде у Царство Небеско

Беседа Епископа шумадијског Г. Јована на литургији у новосвећеном храму Свих светих у манастиру Бошњане на празник светог великомученика Прокопија 2010. године

У име Оца, Сина и Светога Духа, помаже вам Бог, браћо и сестре !

Велика је радост за ову светињу, за ову свету обитељ, за Цркву Божију Православну, за Цркву Божију у Шумадији, јер за кратко време овде, у овој светињи, освештасмо и трећи олтар. Три олтара, браћо и сестре, на којима се приноси бескрвана жртва! На тако малом месту, на тако узаном месту, три буктиње литургијске светле са молитвама оних који служе и који приносе бескрвну жртву, али исто тако и са вама, браћо и сестре, који долазите на свето богослужење, првенствено мислим на Свету Литургију.

Апел Патријарха српског

Обраћамо се са молбом свима - а у име великог броја пацијената у београдским болницама, који очекују помоћ здравог и способног становништва - да се укључе у акцију добровољног давања крви.

Наиме, налазимо се у летњем периоду, када је, иначе, сезонски дефицит крви, а посебно ових дана, кад и резерве крви падају испод минимума. Последица нередовног снабдевања крвљу узрокује одлагање редовних операција, а тако и благовремено лечење пацијената. Молимо све који су у могућности да се укључе у акцију добровољног давања крви. Свако од нас може бити добровољни давалац крви ако се осећа здрав и налази се у животном добу од 18 до 65 година. Хумано је да понуди лек који држи „у руци" и на тај начин спасе нечији живот који можда баш у овом тренутку зависи од његове испружене руке.

Ближа обавештења можете добити у Институту за трансфузију крви Србије, Светог Саве 39, Београд, тел. бр. 011/3830590.

У Београду, 22. јула 2010. године

Патријарх српски
Иринеј

Дидахи – учење дванаесторице апостола

Наука Господња народима преко Дванаесторице Апостола

I. (1) Постоје два пута: један живота, а други смрти, и велика је разлика између та два пута.

Пут живота је овај: прво, „љуби Бога који те је створио"; друго, (љуби) „ближњега свога као самога себе". И све што хоћеш да ти се не чини, и ти не чини другоме.
Наука пак ових речи је ова: „Благосиљајте оне који вас куну, и молите се за непријатеље своје", а постите за оне који вас гоне. Јер „каква вам је захвалност ако љубите оне који вас љубе? Не чине ли то и незнабошци? Али ви волите оне који вас мрзе", и нећете имати непријатеља.

Први доктор богословских наука из СПЦ у Минстеру

На свечаној универзитетској прослави «Академски чин» (actus academicus) одржаној у суботу 10. јула на Католичком богословском факултету у Минстеру, доктором богословских наука проглашен је српски теолог Раде Кисић из Епархије захумско-херцеговачке. Његов докторат о Светом Григорију Двојеслову оцењен је од стране комисије оценом «са великом похвалом» (magna cum laude). Кисић је први доктор теологије српског порекла на Универзитету у Минстеру.