Наука

Јеромонах Панарет: Монаштво и савремени човек

У прву недељу Часног Поста, 21. фебруара текуће године, у галерији Културно информативног центра у Футогу, предавањем јеромонаха Панарета, игумана манастира Бођани, отворен је овогодишњи циклус предавања која организује Црквена општина футошка. Уважени гост је говорио о настанку, оснивачима и првим монашким заједницама, као и о савременом доживљају монаштва.

Извор: Епархија бачка

Одлагање циклуса предавања Епископа др Атанасија

Катедра за Патрологију на Православном богословском факултету обавештава студенте да се циклус предавања епископа др Атанасија (Јевтића), редовног професора Православног богословског факултета у пензији, одлаже до даљњег због обавеза епископа др Атанасија насталих његовим именовањем за администратора Епархије рашко-призренске.

Eпископ др Максим Васиљевић, доцент

Прва недеља Великог поста

Пост овај назива се Великим, и због посебне важности, и са своје дужине. Састоји се од Свете четрдесетнице и Страсне седмице. Четрдесетница је установљена, од стране Цркве, ради подражавања 40-дневног поста и молитве Господа Исуса Христа, које је Господ држао - после свога крштења, удаљивши се у пустињу - пред своје ступање на проповед Јеванђеља. Иза Св. четрдесетнице, која се завршава у петак Шесте седмице поста, долази пост Страсне седмице, посвећен учествовању у страдањима и смрти Господа Христа, по заповести његовој да ће „доћи... дани кад ће се отети Женик од њих, и онда ће постити у оне дане" (Лука 5, 35).

Семинар о усавршавању предавача о холокаусту и геноциду

У просторијама Јеврејске заједнице у Београду у уторак, 2. фебруара одржан је семинар о методолошкој припреми свештеника да предају о холокаусту и геноциду. Семинар је припремио Одбор о Јасеновцу Светога Архијерејског сабора Српске православне цркве. Семинару су поред представника Одбора за Јасеновац и наставника свих богословија Српске православне цркве, представника музеја из Србије и Републике Српске, који чувају артефакта о геноциду, присуствовали и стручњаци Међународне школе Јад Вашем из Јерусалима, а они су развили посебне педагошке методе предавања о холокаусту и геноциду и постигли завидне резултате.

Благодат мира

У миру благослова твога,
Помири нас, оче, смирењем твојим,
Павловом вером, Павловим стрпљењем,
Горостасу Павловога раста,
Ходећ' неуморно, путем Христа Спаса,
Проносећи благослов, вечног Цара мира,
Завађеном Србљу, до крајњих даљина,

Помири нас, оче, благословом твога мира,
Уподобивши се пустињаку твоме,
Јовану равноангелноме, учитељу девства,
Као негда, у молитви не престај,
Служећи непрестано, пред престолом Бога,
Зацели ране гордог рода твога,

Мером раста љубави твоје,
Огреј нас и опери, умиј и убели,
Смирењу призови, оче православни,
Учењем твојим јеванђелским,
Научи нас да будемо људи,

Шапатом нечујног мимохода, што сваког чуди,
Поздрављајућ' тебе постадосмо људи,
Прославивши чудеснога Творца,
У лику земаљскога, часног оца, тебе,
Препознасмо достојанство себе.

 

24. децембра 2009,
Храм Светог Саве
о 40-oдневном парастосу

Г.Гајић

Протојереј Милован Миодраговић: О светој Тајни Причешћа и потреби причешћивања

Света Тајна Причешћа је највећа и најсветија Тајна Цркве; то је уствари централна Тајна Цркве у којој се обједињују и врхуне све Тајне и молитвословља и сав живот Цркве, а посебно њене Литургије или Евхаристије као Тајне Христа и Његове Цркве.

Свету Тајну Причешћа установио је Господ наш Исус Христос на Тајној вечери: „узевши хлеб у своје свете и пречисте и непорочне руке, заблагодари, благослови, освети, преломи и дадесвојим светим Ученицима и Апостолима, рекавши: Узмите, једите, ово је Тело моје, које се за вас ломи на отпуштење грехова. А тако и чашу по вечери, говорећи: Пијте из ње сви: ово је Крв моја Новога Завета, која се за вас и за многе излива на отпуштење грехова", и предао је својим светим ученицима, апостолима, односно, својој Цркви, рекавши: „ово чините у мој спомен".