Богословље

Преподобна Марија Египћанка

Преподобна Марија Египћанка је рођена око 344. године негде у Египту, а са дванаест година је побегла од родитеља за Александрију, где је живела развратно. Према њеним речима била је гоњена једино „неутаживом жељом и неукротивом страшћу". После седамнаест година оваквог живота, кренула је бродом у Јерусалим поводом неког хришћанског празника, не из верских разлога већ надајући се да ће у гомили ходочасника пронаћи нове љубавнике који ће моћи да задовоље њену пожуду. Превоз до светог града је плаћала својим телом. Приспевши у Јерусалим, наставила је да се раскалашно понаша.

Преподобни Јован Лествичник

Где се овај храбри подвижник, преподобни Јован, родио и васпитао до својих подвига, то не могу тачно да кажем, вели његов животописац, монах Данил. А у каквом се сада месту налази овај божанствени и чудесни муж, и каквим се све бесмртним сладостима храни, ни то не знам да кажем. Али нема сумње да се он сада налази у оном свету, о коме слаткопојни славуј свети Павле благовести: Наше живљење је на небесима (Флб. 3, 20); и тамо се невештаственим чувством ненасито и сверадосно наслађује неисцрпним насладама, које је знојем својим заслужио, наследивши Царство небеско са онима чије су ноге ходиле путем правим. А како се он у вештаственом телу трудио за то невештаствено блаженство, испричаћемо сада.

Свети Лука Кримски: О великопосној молитви за задобијање духа љубави

Треба сачувати љубав Христову до Другог доласка Господа Исуса Христа. Треба сачувати љубав Христову у срцима малог стада Христовог! Зато ужас због таквог начина живота, неправди и погажене љубави, које гледамо сваког дана и сваког часа, треба да нас подстакне да у срцима својим распламсамо љубав Христову. Но, како то учинити и коме се уопште љубав дарује? На дар је добија само онај ко испуњава заповести Христове и ко ходи уским путем страдања, не скрећући с тог пута без обзира на страдања и прогоне који му прете.

Треба ићи до краја крсним путем, и то без освртања. Треба ићи ка светлости Христовој! А будемо ли упорно и без застајања ишли ка светлости, онда ћемо до ње и стићи.

Мир Божји у посланицама Српске Цркве

Епископ др Јован Пурић

Када говоримо о тајни Божијег мира и Завета, тада ми не говоримо о миру као некој расејаној идеји, нити о као о неком пасивном стању - нирвани, јер се мир увек односи на живу заједницу у којој постоји сведочење и динамично живљење верујућих људи, то јест, заједничарење  словесних и личностних бића, која су дужна да живе у истини, миру, љубави, једномислију, једнодушности и радости (ср. Филип. 2,2). Та Заједница је мистично тело Христово (=Црква), а Он је њена Глава (ср. Еф. 2,22-23), и кроз Њега Бог Отац измирује све са Собом, учинивши мир Његовом крвљу на Крсту, помирувши кроз Њега и оно што је на земљи и оно што је на небесима (Кол. 1,20). Другачије речено, то стање је живот у Христу (Јн. 16,33) – и можемо га назвати хришћанским миром (ср. Јн. 14,27) испуњеним потпуном и вечном радошћу (Јн. 15,11).

Духовна предавања у Рути Хилу

У недељу, 18. марта 2018. године, у храму Светог архиђакона Стефана у Рути Хилу одржано је још једно духовно предавање током Великог и Часног поста. Јереј Веселин Сворцан, парох при храму Светог архангела Михаила у Хомбушу, говорио је на Молитва и покајање у савременим условима. Опширније на интернет страници Митрополије аустралијско-новозеландске.

Изазови савремене породице

Дана 16/3. марта 2018. године Светосавска омладинска заједница Гаревац - Ново насеље, Мисијски фонд Епархије зворничко-тузланске и Црквена општина Гаревац - Ново насеље организовали су предавање у Светосавском дому поред храма Свете Петке Параскеве. Опширније на интернет страници Епархије зворничко-тузланске.