Богословље

Епископ ремезијански Андреј: Недеља Православља

ВИСОКА ШКОЛА – АКАДЕМИЈА  СРПСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ
ЗА УМЕТНОСТИ И КОНСЕРВАЦИЈУ
Београд, Краља Петра 2, тел: 218
7-235, е-пошта: akademijaspc@gmail.com

ТРИБИНА ДР РАДОСЛАВ ГРУЈИЋ

Позивамо Вас да нам учините част присуством и учешћем у предавању на тему НЕДЕЉА ПРАВОСЛАВЉА, које ће Његово Преосвешетенство Епископ ремезијански г. Андреј одржати у среду, 27. марта 2013. године, у 18 часова у атељеу Високе школе СПЦ за уметности и консервацију (ул. Краља Петра 2).

Духовна академија у Бијелом Пољу

Духовна академија у Бијелом Пољу
Духовна академија у Бијелом Пољу
Духовна академија у Бијелом Пољу
Духовна академија у Бијелом Пољу

Припремајући себе и свој народ за Велики Васкршњи пост, Српска православна црквена општина Бијело Поље и удружење “Кнез Мирослав“ организовали су у суботу, 16. марта академију под називом “У сусрет Васкрсењу“, на којој је бесједио Његово преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Јоаникије.

Триод

За време Великог поста служи се из посебне литургичке књиге - Посног Триода. Он је састављен од химни и библијских читања за сваки дан поста, почевши од Недеље о митару и фарисеју, па закључно са вечерњем на Велику суботу. Химне Триода највећим делом су састављене после настанка катихумената (тј. крштења одраслих и неопходне припреме каидидата за крштење). Стога њихов главни акценат није на крштењу, него на покајању. Нажалост, данас веома мали број људи зна и разуме јединствену лепоту и дубину ове великопосне химнографије. Непознавање Триода је основни узрок споре трансформације самог разумевања Великог поста, његове сврхе и значења - преображаја који је постепено настајао у хришћанском менталитету и сводио Велики пост на јуридичку „обавезу" и низ дијетских прописа. Стварна инспирација и изазов Великог поста су данас сасвим изгубљени. Једини пут и начин да се он обнови јесте у пажљивом слушању и разумевању химни Триода.

Молитва Светог Јефрема Сирина за време поста

Од свих химни и молитава за време поста, једна кратка молитва може да се означи као Молитва поста. Предање је приписује једном од великих учитеља духовног живота - Светом Јефрему Сирину. Ево њеног текста:

Господе и Владару живота мога, дух лењости, мрзовоље, властољубља и празнословља не дај ми.

Дух целомудрености, смиреноумља, трпљења и љубави, даруј мени, слуги Твоме.

О, Господе Царе, даруј ми да сагледам своје грехове, и да не осуђујем брата свога, јер си благословен у векове векова. Амин.

Ова се молитва чита два пута на крају сваке службе у посту од понедељка до петка (не суботом и недељом, јер, како ћемо доцније видети, службе у ове дане нису по обрасцу посних служби). Код првог читања, метанише се после сваке молбе. Тада се сви клањамо дванаест пута говорећи: „Боже, очисти ме грешног". Цела молитва се понавља са једним метанијем на крају.