Богословље

Часопис за све младе књигољупце и боготражитеље

Са благословом Његовог Преосвештенства Епископа ваљевског Милутина, Светосавска омладинска заједница, у циклусу трибина „Православље и млади“, у четвртак 28. фебруара 2013. г. у Ваљевској гимназији приредила је промоцију часописа "Логос" који уређују студенти Православног богословског факултета Универзитета у Београду. Иако плод прегалаштва богослова, „Логос“ је намењен свима младим људима чија су поља интересовања култура и наука, те међу сарадницима има студената и других факултета. У програму промоције учествовали су уредници Милинко Милићевић, Александар Лекић, Тијана Јеловац, Петар Нинић и Милош Јевтић, као и ученице ваљевске Музичке школе "Живорад Грбић".

Српско академско богословско образовање у САД

Свештеник др Василије Вранић

РАЗВОЈ БОГОСЛОВСКОГ ОБРАЗОВАЊА КАО СТРАТЕГИЈА ОПСТАНКА СРПСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ НА АМЕРИЧКОМ КОНТИНЕНТУ

Пре неколико недеља у весницима наше Цркве осванула је изузетно интересантна и охрабрујућа вест да је Православни Богословски факултет из Београда потписао споразум о научној сарадњи са Академијом Светог Владимира у Њујорку. Свакако да ће ова сарадња и размена искустава допринети развоју академског дијалога у Србији, а исто тако, српска теологија ће заузврат освежити и научна настојања Академије Светог Владимира. Наравно, Срби који се баве богословљем на северноамеричком континенту са великим одушевљењем и надом гледају на ширење академског деловања Српске Цркве и са ове стране Атлантика. Несумњиво је да ће ”Српска кућа” при световладимирској Академији бити достојан додатак образовним настојањима Срба на северноамеричком континенту, која су започета пре 27 година оснивањем Богословског факултета при манастиру Светог Саве у Либертивилу.

Митрополит Амфилохије: Његошева свештеничка Литургија свесветија

- Свети Сава и Петар II Петровић Његош су се уписали неизбрисивим словима у књиге нашег историјског, духовног, песничког, философског и свеукупног бића, рекао је Митрополит црногорско-приморски др Амфилохије у препуном амфитеатру Православног богословског факултета Универзитета у Београду. У организацији Студентске заједнице Факултета, Митрополит је одржао предавање под називом Богословско-молитвени лик Петра II Петровића Његоша, а поводом 200 година од рођења великог песника. Поред више професора и неколико стотина студената, предавању је присуствовао умировљени Епископ захумско-херцеговачки др Атанасије.

Богословско-молитвени Његошев лик

Линк за Live Video Streaming предавањa биће благовремено објављен на интернет презентацији Православног богословског факултета у Београду.

Прослава победе Цркве

Прослава победе Цркве
Прослава победе Цркве
Прослава победе Цркве
Прослава победе Цркве

Богословски симпосион Црква пре и после Миланског едикта - Пожаревац, 23. фебруар 2013. године

У храму свете Петке у Пожаревцу одржан је богословски симпосион о Константину Великом под општом темом Црква пре и после Миланског едикта. Историја није ништа друго да историја знаменитих појединаца. Мало је владара у  повесници човечанства какав је  велики ромејски цар, свети Константин Велики. С правом се може сматрати најутицајнијим човеком у историји, човеком који је тадашњу Европу окренуо Истоку.