Богословље
Божићни пост - у сусрет Богомладенцу
28. Новембар 2020 - 13:36Христос се рађа - славите! Христос с небеса - у сусрет му изађите! Христос на земљи - узнесите се! Певај Господу сва земљо! У весељу певај народе! - Јер Он се прослави. (Прва песма Божићног канона)
Пост подразумева подвиг целокупне човекове личности јер се кроз њега јача снаге воље. Посни период је затим везан за труд одрицања од себе, и прилика је за човека да се сабере из расејаности живота. Свети Оци, учитељи и подвижници Цркве наглашавају да је пост почетак свих врлина зато што је он пут који кроз усавршавање води ка Христу и духовној радости. Пост у исто време јесте наша наглашена веза са Христом и свима Светима који су својим подвигом угодили Господу. Свети Василије Велики вели: "Не ограничавај врлину поста само на исхрану. Истински пост није само одрицање од различите хране, него одрицање од страсти и грехова: да никоме не учиниш неправду, да опростиш ближњему своме за увреду коју ти је нанео, за зло што ти је учинио, за дуг што ти је дужан. Иначе, не једеш месо, али једеш самога брата свога. Не пијеш пиће, али унижаваш другога човека.ˮ
Свети Јован Златоусти: Беседа о посту и милостињи
26. Новембар 2020 - 12:55Диван је пост, као што је дивно и читање Светог Писма; али дивно је само онда, када је праћено делом, пошто ако читаш а не делаш, читање ти бива на осуду, оно тада бива повод за казну. Јер нису праведни пред Богом они који слушају закон, него ће се оправдати они који испуњавају закон (Рим. 2,13). И опет Христос вели: Да нисам дошао и говорио им, не би греха имали; а сад изговора немају за грех свој (Јн. 15,22). Блажен је онај који говори онима што слушају, нарочито онда када они враћају с великом каматом; а камата – то је послушање и испуњавање заповести Божијих, како говори Господ: и дошавши, ја бих узео своје са добитком (Мт. 25,27). Шта си, дакле, брате, задобио уз помоћ поста? Па и земљорадник сади да би жњео, и трговац путује у туђину како би стекао имање, и морнар плови многим морима како би брод накрцао товарима. Не говори ми „много сам дана постио, нисам јео ово ни оно, нисам пио вина, одолео сам нечистоти“, него ми покажи јеси ли постао кротак, пошто си био гневљив, и јеси ли постао човекољубив, пошто си дотле био прек, јер ако си опијен гневом, зашто мучиш своје тело? Ако су унутар тебе завист и користољубље, каква је корист од тога што само воду пијеш? Сада ме не интересује каква је трпеза, него је ли дошло до измене рђавог начина размишљања? Ако госпођа, тј душа, чини прељубу, зато бичујеш служавку, тј. стомак? Ако душа отупљује, због чега исцрпљујеш тело?
Свети Јован Златоуст: О погубности гатања
26. Новембар 2020 - 12:02И да зна сваки од вас држати сасуд свој у светости и у части, а не у страсти похотној, као и незнабошци који не познају Бога (1. Сол 4, 4–5). Ово слово намењено је, пре свих, онима који су пали у превелики немар. А ако су такве оптужбе упућиване Јудејима, какав бисмо опроштај и какво оправдање могли да очекујемо ми који, након толике благодати коју примисмо, завршавамо у истој духовној беди као и они?
Многи и данас страдају од ове болести и разарају своје животе. Они који се одадоше бављењу гатарским бесмислицама, осим што се сукобе са Богом, добијају као плату непотребне жалости и удаљавају се од подвига врлине. Тиме је ђаво убедио оне најнерасудније да не зависе од њих самих дела врлине или греха, нити да су удостојени икакве слободне воље, настојећи да тако постигне две ствари, које су уједно и најпогубније: и да их одговори од улагања труда у стицање врлине и да их лиши предрагоценога дара слободе.
Старац Емилијан Симонопетритски: О манастиру
17. Новембар 2020 - 18:25Манастир је слика целокупне Цркве – слика Сабора Цркве. Игуман или игуманија (старац или старица) је слика Бога – он је на месту Христовом. Други чланови манастира изображавају Сабор светих. Манастир је велика тајна. Старац је видљиво изображење Тајне, Онога невидљивога – Бога и свега онога што се не види, али се духовним очима осећа. Старац треба да обликује и узводи братство (сестринство) у духовном животу и узрастању у Христу. Старац нема само обавезу да се брине о типику, о дневним потребама, храни братства (манастира). Он првенствено треба да узводи поверене му душе до савршеног, мистичног јединства са Богом. Манастир је једна заједница, истинска кинонија, рајска заједница, заједница Царства небескога, заједница свих светих.
Старац Пајсије Светогорац: Данас је грех постао мода.
17. Новембар 2020 - 18:07Данас је грех постао мода. Зло је у томе што би грешни људи сматрали поремећеним неког ко не следи ток времена, ко не греши, ко је побожан, јер је грех постао мода. Овакви људи сматрају увредом када неко не греши, а грех сматрају напретком. То је најгоре од свега. Када би данашњи људи који живе у греху барем увидели то, Бог би се смиловао на њих. Али они оправдавају оно што се не да оправдати и хвале грех. То је највећа хула на Духа Светог; грех држе за напредак, а оно што је морално сматрају назадним. Зато више вреде они који се боре у свету, чувајући чистоту живљења.
Издавачкa кућa „Синај“ Епархије зворничко-тузланске
11. Новембар 2020 - 19:06Протођакон Бојан Чечар, главни и одговорни уредник Издавачке куће „Синај“ Епархије зворничко-тузланске, за Радио „Слово љубве“ представио је рад и издања те знамените установе. „Препоручујемо неколико књига које се тичу Светог Фотија Цариградског, као и монографију владике Фотија и његове песме – две књиге „Песма осмом дану“ и „Вечност ми треба“. „Православље религија будућности“ Серафима Роуза је, такође, штиво које би помогло људима у изналажењу правог пута. Такође, издали смо књигу о Георгију Флоровском „Руски интелектуалац и православни богослов“ Ендрјуа Блејна са много интересантних података из живота оца Флоровског“, представио је ђакон Бојан Чечар.