Богословље

Новембарски циклус предавања у храму на Дорћолу

Управа храма Светог Александра Невског на Дорћолу најављује предавања која се у оквиру Мисионарске школе при твој цркви одржавају дуги низ година и окупљају благочестиви народ жељан живе Христове речи. Последње предавање одржано је у навечерје Митровдана када је протојереј Бранислав Јелић говорио на тему „Проповед Светог Јована Крститеља и Крштење Христово“. У наставку доносимо распоред предавања до краја месеца:

Разговори о веру у цркви на Дорћолу

Сви који желе да се крсте, као и они који су крштени а нису поучени у вери имају прилику да се кроз десет часова веронауке поуче и разговарају са свештеником, подсећају из цркве Светог Александра Невског на Дорћолу. Следећи циклус Разговора о вери почиње у понедељак, 16. новембра 2020. године, после вечерњег богослужења, од 18:30 часова и траје до петка, 27. новембра 2020. године. Разговоре ће водити презвитер др Оливер Суботић и протојереј Бранислав Јелић.

На исцјељење душе и тијела

Низ догађаја у години која је већ у великој мјери иза нас, а који су се смјењивали као на филмској траци, несумњиво су, између осталог, оставили својеврстан траг и на животу Цркве.

Ипак, свако ко иоле познаје историју хришћанства, зна да је Црква тако увијек живјела, не само у Срба већ и широм васељене, те да је без обзира на све увијек свједочила оно што је у суштини њеног бића и њеног послања. На ту тему смо нешто раније и износили своја скромна расуђивања. (види: „Господари времена и простора“ - http://www.spc.rs/sr/gospodari_vremena_prostora). Оно што све те недавне догађаје повезује, свиђало се нама то или не, свакако је појава и ширење новог вируса корона, као и новонастале прилике које су узроковане том појавом и њихов утицај на све друштвене сфере, па тако и Цркву.

Међународни монашки симпосион у манастиру Прохора Пчињског

Међународни монашки симпосион у манастиру Прохора Пчињског
Међународни монашки симпосион у манастиру Прохора Пчињског
Међународни монашки симпосион у манастиру Прохора Пчињског
Међународни монашки симпосион у манастиру Прохора Пчињског

Поводом прославе великог јубилеја - 950 година манастира Преподобног Прохора Пчињског у Епархији врањској - 30. и 31. октобра 2020. године одржан је међународни монашки симпосион под називом „950 година Преподобног Прохора Пчињског“.

Богослужбене особености празника Светог Петра I, митрополита и чудотворца цетињског

Свети Петар Цетињски је личност која је у себи објединила много дарова, као ретко која личност у историји. Није случајно да је он упоређиван са правом – сa Мојсијем, са Исусом Навином, те две најзначајније личности древне јеврејске историје. Свети Петар Цетињски је значајан и по томе што је био не само митрополит, него је био и етнарх Црне Горе. Управљао је судбином, и духовном и телесном, Црне Горе. Објединио је у себи подвижника и ратника, испосника и мудраца, песника и писца најзанимљивијих посланица у нашој књижевности. Једном речју, он је био свестрана личност.

Преподобни Амвросије Оптински: О унинију

Униније је, по сведочанству Марка Подвижника, крст који нам се ниспошиље ради очишћења претходних сагрешења. Униније долази и од других узрока: од повређеног самољубља или од сујете, када човек види да људи који су исти као и он имају више успеха у животу; од тешких околности којима се проверава наша вера у Промисао Божији и нада у Његово милосрђе и свесилну помоћ. Често нам недостаје вере и наде, и због тога тугујемо.