Богословље

Тумачење Јеванђеља у 7. недељи по Духовдану

Свети Теофилакт Охридски: Тумачење Јеванђеља по Матеју

27. А кад је Исус одлазио оданде, за њим иђаху два слепца вичући и говорећи: Помилуј нас, сине Давидов! - Слепци Му као Богу вапију: „Помилуј нас“, а као човеку говоре: „Сине Давидов“, јер се код Јевреја говорило да ће Месија доћи од семена Давидова.

Објављен 58. том „Православне енциклопедије”

Московски Црквено-научни центар „Православна енциклопедија” објавио је током јула 2020. године 58. том „Православне енциклопедије”. У новом тому настављају се одреднице са почетним словом П. Највећи део издања заузима тема Преображења Господњег. У оквиру тумачења те одреднице посебно је указано на иконографију празника. Две значајне црквено-школске установе имају своје одреднице. То су Православни Свето-Тихоновски универзитет и Богословски институт Преподобног Сергија Радоњешког у Паризу.

Света великомученица Марина – Огњена Марија

Марина беше рођена крајем трећег века током владавине цара Диоклицијана у Јужној Анадолији, у Писидији Антиохијској. Беше једина кћи својих незнанобожачких родитеља.

Када имаше 5 година мајка јој умре, а пошто отац Едесије беше незнанобожачки жрец, заузет да би о њој могао сам бринути, он је предаде под старатељство жени која тајно беше Хришћанка. Далеко од идола жреца Едесија и његове богохулне вере, ова племенита жена васпитаваше Марину у Хришћанској вери и духу. Како је Марина одрастала, тако је напредовала у хришћанском учењу и врлинама. Њена вера у живога Бога беше толико јака да она добровољно одабра тежак пут мучеништва. Једног дана признаде оцу да жели да се покрсти и да као девственица постане невеста Христова. Отац то не могаше прихватити, омрзну је силно због вере њезине и одрече је се као кћери.

Старац Пајсије Светогорац: Незахвалан човек је увек тужан

-Старче често ме боли стомак и тешко ми је да испуњавам своје... обавезе.
 
-Ти све седиш и разговараш са својим помислима, све видиш црно и мучиш се узалуд зато и страдаш душевно и телесно. Као последица тога и стомак почиње да те боли, и где потом наћи снагу за духовно? Може се попити лек и отклонити бол, али ако се не избавиш од туге, стомак ће опет почети да те боли. Не примај помисли које те доводе до разочарења, да не би учинио бескорисним те дарове које ти је Бог дао. Што правилније будеш гледао на ствари тим ћеш више имати мира, бићеш здравији и престаћеш да пијеш лекове.

Поука

„Када сам имао 20 година мој драги професоре, био сам анархиста. Имао сам дугу косу, минђуше и мучио сам своје учитеље. Једног дана, на наговор мог стрица, одлучио сам да посетим оца Порфирија (Кавсокаливита). Мислио сам да ћу срести наивног старца, али сам брзо био ускраћен те мисли. Чим ме је старац видео рекао је: „Ти хоћеш да верујеш, али ти јак ум не да. Он те воли, Христос те чека и победиће те једног дана!“ Даље ме је упитао: „Волиш ли поезију? Јер и ја сам песник. Ајмо у шуму да прошетамо...“  Док смо шетали и разговарали о животу, узео ме је за руку  и почео да ми рецитује песме. Док сам их слушао сузе су ми лиле низ лице и плакао сам као киша. Песме које је старац рецитовао биле су моје! Песме које сам тајно написао и сакрио, верујући да ћу једног дана објавити ту збирку.”

Средњовековни манастири – откровење духовности и сопственог идентитета

Неколико стотина манастира средњег века, представљају нешто од најлепшег, најзаноснијег и најпривлачнијег, чиме се одликује ова земља, коју с нараштаја на нараштај својом називамо. Провести неколико недеља под њиховим сводовима, тумачити себи једну по једну њихову икону […] Ето то значи понова научити корачати, дисати, осетити велико плавило неба над собом, и мирне младе шуме близу својих ноздрва.