Поводом расколничке делатности самовољног штампања тзв. Српског православног календара

Бог ће „судити оне који стварају расколе, јер су празни од љубави Божје, и гледају своју корист, а не јединство Цркве, и због малих и ситних разлога расецају велико и славно тело Христово. Они колико је до њих, уништавају Цркву; говоре о миру, а стварају рат; заиста, цеде комарца и камилу гутају (Мт. 23, 24). Никакав успех они не могу тиме постићи, колику штету наносе расколом. Бог ће судити и свима који су изван истине, то јест изван Цркве".

Св. Иринеј Лионски Против јереси (IV 23, 7)

Сви чланови свете Цркве позвани су да се угледају на Христа, да његов божански лик, ту сушту Љубав, уткају у себе како би скупа са великим апостолом Павлом могли ускликнути: Не живим више ја, него живи Христос у мени (Гал. 2,20). Заиста, сви су позвани да се труде да протерују из свог бића егоизам и самовољу како би се у човека уселио Дух Свети и обитавао сам Христос, тј. Љубав (ср. I Јв. 4, 7-21).

Стоседамдесетпет година Тимочке епархије

Јула 1833. године књаз Милош посетио је Тимочку Крајину, која ће тек на Сретење 1834. године, заједно са 6 нахија Карађорђеве Србије, бити присаједињена Србији. Дан након Сретења 1834.г. успостављена је Тимочка Епархија, а за њеног првог Епископа хиротонисан је у Саборној цркви у Крагујевцу Доситеј Новаковић из околине Прилепа, калуђер зографски, протосинђел Нишкога Митрополита Мелентија који мученички од Турака на трећи дан Духова пострада заједно са виђенијим нишким грађанима, па игуман и архимандрит манастира Горњака.

Прослава Дана државности Републике Србије

Велики хришћански празник Сретење Господње уједно је и Дан државности Републике Србије. Свету Архијерејску Литургију у цркви Вазнесења Господњег у Орашацу, служио је Његово Високопреосвешетнство Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије уз саслужење Његовог Преосвешетнства Епископа шумадијског Г. Јована, свештенства и ђакона.

У току Свете Архијерејске Литургије, којој су присуствовали ЊКВ принц Александар Карађорђевић и принцеза Катарина, потпредседник Владе Србије г. Јован Кркобабић, министри пољопривреде г. Саша Драгин, просвете др Жарко Обрадовић, трговине г. Слободан Милосављевић, и вера др Богољуб Шијаковић, беседио је Митрополит црногорско-приморски Амфилохије.

Прослава Сретења у манастиру Хиландару

Данас је у Светој Српској Царској Лаври Немањића на Светој Гори Атонској торжествено прослављен празник Сретења Господњег. На позив Сабора стараца манастира Хиландара високоуважени гост братства је био Његово Преосвештенство Епископ жички Г. Хрисостом.

Протест СПЦ поводом акције прављења електронских података о културној баштини на Косову и Метохији

Писмо Светог архијерејског синода Српске православне цркве поводом акције прављења електронских података о културној баштини на Косову и Метохији

Поводом акције прављења електронских података о културној баштини на Косову и Метохији од стране "Косовског министарства културе, Свети аријерејски синод Српске православне цркве упутио је протестно писмо Шефу УНМНИК- а Ламберту Заниерију, које гласи:

Фабриканти митоманије

Протојереј мр Велибор Џомић

ФАБРИКАНТИ МИТОМАНИЈЕ
(поводом текста „Митови СПЦ" Рајка Церовића,
„Вијести", 7. фебруар 2009.г.)

Нема сумње да ће озбиљан социолог закључити да живимо у времену површности у сфери јавног живота. Нисам далеко од закључка да је данас темељнији радник у фабрици или сељак у селу од многих који имају за циљ да шире видике другима.

Талас површности и неутемељености је, кроз појаву олаких „критичара" у својству „демистификатора", овлаш запљуснуо и брод Цркве Христове. Не сматрам да су црквени људи недодирљиви и непогрешиви. Али, интересантно је да „критичари" своје личне идеолошке опсервације и доживљаје посебно усмјеравају на наводне „митове" и „митоманију СПЦ" чиме постају својеврсни фабриканти митоманије. Још је веће чудо то што 99% тих „критичара СПЦ" уопште, по својој слободној вољи, и не припада Цркви.