Физика у Шестодневу Василија Великог

У издању Епархијског управног одбора Епархије жичке, са благословом Епископа жичког Г. Хрисостома, у едицији Свети Сава, под редним бројем 18, објављена је књига Бојана Томића - Физика у Шестодневу Василија Великог.

Књига представља осврт једног физичара-научника, на богословско-философске теме стварања света. Иако почиње речима: Ово је теоријски рад, читалац ће, пажљиво ишчитавајући књигу, осетити ауторову опитно доживљену и систематски одређену категоризацију науччних, тј. физичких, појмова, који су огрнути философским рухом, а прожети богословским искуством. Морамо истаћи да је овај рад настајао дуги низ година, а коначно уобличен под менторством проф. др Илије Марића, са Природно-математичког факултета, матичног факултета и самог аутора.

Учествовање представника СПЦ на јавној расправи о радним верзијама закона које предлаже Министарство здравља

Данас, 6. марта 2009. године, на основу одлуке Светог Архијерејског Синода Српске Православне Цркве, викар Његове Светости Патријарха српског Г. Г. Павла, Епископ Г. Атанасије Хвостански је, у пратњи ђакона др Петра Дабића, учествовао у јавној расправи о радним верзијама нацрта Закона о трансплантацији органа, нацрта Закона о трансплантацији ткива и ћелија, нацрта Закона о био медицински потпомогнутој оплодњи и нацрта Закона о трансфузији; која је одржана у свечаној сали Инстутуа за јавно здравље Србије - др Милан Јовановић - Батут. После излагања министра здравља г. Томице Милосављевића, Епископ Атанасије је, у има Светог Архијерејског Синода, истакао да Српска Православна Црква подржава Министарство здравља Републике Србије у настојањима да унапреди и законски регулише ову област здравства, истакавши да је Црква отворена за одговорно сучељавање са свим изазовима и искушењима данашњег времена и да је спремна да помогне својим пастирским искуством и мудрошћу. Ђакон др Петар Дабић је знатно допринео теми својим познавањем ове области.

Пет година обнове манастира Хиландара

У ноћи између 3. и 4. марта 2004. године у Светој српској царској лаври Хиландару на Светој Гори Атос, избио је пожар који је убрзо попримио катастрофалне размере. Ватра се из димњака једне од пећи у конаку Игуменарија на северозападној страни манастира, проширила на дрвену кровну конструкцију и веома брзо захватила целу северну половину хиландарског утврђења. Том приликом је изгорело више половине корисне површине манастирских здања, тачније, 5761 м2 од укупно 10.500 м2.

Комисија Црква и друштво уредила сусрет делегације Митрополије црногорско-приморске СПЦ са званичницима Европске уније

Послије посјете службеника Комисије Црква и друштво Конференције европских цркава Митрополији Црногорско-приморској у новембру 2008. године, ова Комисија је организовала више сусрета Његовог Високопреосвештенства Митрополита Црногорско-приморског Амфилохија (Радовића) и Његовог Преосвештенства Епископа Будимљанско-никшићког Јоаникија (Мићовића) у европским институцијама.

Византијски светитељ

Православни богословски факултет Универзитета у Београду објавио је превод зборника Виазнтијски светитељ, који је приредио Сергеј Хекел. Уредник издања је Владика Максим (Васиљевић), а преводилац са енглеског је Славиша Д. Костић, дипл. теолог. Зборник обухвата предавања која су била представљена на Четрнаестом пролетњем Симпосиону византијских студија, Универзитет у Бирмингему.

Епископ Атанасије служио у Храму Светог Марка и Богословији у Београду

Данас када се Српска Православна Црква молитвено сећа светих мученика Памфила, Порфирија и других дванаест мученика, у име Његове Светости Патријарха српског Г. Павла, и са благословом Његовог Високопреосвешетнства Митрополита црногорско-приморског Г. Амфилохија, Његово Преосвештенство Епископ хвостански Г. Атанасије је служио Свету Архијерејску Литургију у цркви Светог апостола и јеванђелиста Марка.