У манастиру Лелићу сећање на Светог Владику Николаја и на Епископа Јована (Велимировића)

Дана 18. марта 2009. године, у манастиру Лелић, Његово Преосвештенство Епископ ваљевски Г. Милутин, служио је Свету Архијерејску Литургију поводом 53 године од упокојења Светог Владике Николаја Српског. Том приликом служен је и помен блаженопочившем Епископу шабачко-ваљевском Јовану(Велимировићу), поводом 20 година од упокојења.

Сусрет чланова Светог Архијерејског Синода СПЦ са министрима у Влади Републике Србије на годишњицу мартовског погрома на КиМ

Чланови Светог Архијерејског Синода Српске Православне Цркве састали су се данас са министром спољних послова Републике Србије г. Вуком Јеремићем, министром за културу и информисање г. Небојшом Брадићем, министром за Косово и Метохију г. Гораном Богдановићем, сарадницима и Млађаном Ђорђевићем, саветником председника Републике Србије по питању Косова и Метохије.

Саопштење за јавност поводом погрома на Косову и Метохији 17. марта 2004. године и десетогодишњице бомбардовања НАТО пакта

Овог 17. марта се навршава пет година од погрома извршеног над српским православним живљем и православним светињама на Косову и Метохији. Тим погромом од стране албанских терориста прогнано је нових преко четири хиљаде Срба са њихових вековних огњишта, уништено стотине домова, срушено нових преко тридесет цркава, пале нове невине жртве. Све се то догодило уз присуство међународних цивилних и војних снага, УМНИК-а и КФОР-а. До данас нико није одговарао за то насиље и јавни злочин. А све је то уствари наставак бомбардовања НАТО пакта и незапамћеног прогона, насиља, убистава и рушења стотина светиња 1999. године на Косову и Метохији. Од прогнаних и избеглих занемарљив је број оних који су у току последњих десет година могли да се врате својим спаљеним домовима и имањима; огромна већина срушених храмова и манастира остаје у рушевинама или нестаје сваки траг њиховог постојања.

Изјава: Забрана дискриминације по основу неке личне склоности није исто што и слобода јавног изражавања те личне склоности

Због различитих, често и једностраних или погрешних интерпретација проблематике у вези са Предлогом закона о забрани дискриминације у неким средствима јавног извештавања, дајем, у циљу разјашњавања и објективног информисања, следећу личну изјаву, која представља и став Светог Синода моје сопствене Цркве и став свих традиционалних Цркава и верских заједница.

Основна права и слободе јесу уједно основне вредности правног поретка и друштва у целини. Ту спада и забрана дискриминације, тојест начело једнаке заштите правâ и слободâ. Међутим, могућни основи дискриминације јесу нешто сасвим различито.

Петогодишњица Погрома Срба на Косову и Метохији: Помен у Саборној цркви у уторак 17. марта 2009. године у подне

Данас је петогодишњица погрома Срба на Косову и Метохији. Његово Вископреосвештенство Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије служио је у београдској Саборној цркви данас у 12 часова помен свим пострадалим Србима на Косову и Метохији.

Изјава у име представникâ традиционалних Цркава и верских заједница

Поздрављајући показано делимичноразумевање Владе Републике Србије за неопходно усавршавање Предлога закона озабрани дискриминације и имајући разумевање за политичке и уставне аспектезаконодавног поступка, традиционалне Цркве и верске заједнице усредсређујусвоје предлоге на највеће, и даље прусутне, недостатке новог Предлога закона озабрани дискриминације.

Традиционалне Цркве и верскезаједнице сматрају да је Влада доведена у заблуду од стране ауторâ досадашњег Предлога, као и појединих медија, како упогледу ваљаности досадашњег Предлога тако и у погледу намере и садржинепредлога традиционалних Цркава и верских заједница.

Због тога je наИнтернет-страницама Српске Православне Цркве (http://www.spc.rs), Католичке Надбискупије београдске (http://www.kc.оrg.rs) и Исламске заједнице Србије (http://www.rijaset.rs) стављен на увид jaвности инови, концентрисани Предлог за измену новог Предлога закона о забранидискриминације.