Сећање на јунаке

На Дан сећања на све пале у Нато агресији на нашу Отаџбину, Његово Преосвештенство Епископ хвостански Г. Атанасије, викар Његове Светости, посетио је Команду 250. ракетне бригаде ПВО. У надахнутој беседи, Епископ се захвалио свим присутним мајкама и очевима и нашој Војсци што су одгајили такве јунаке чија нас несебична жртва, част и достојанство позивају да и у себе саме уграђујемо овакве врлине. Посебно је истакао припаднике 250. ракетне бригаде који су први били на удару пројектила и који су поднели најтежи терет одбране Србије.

Помен пострадалима у НАТО бомбардовању - 24. март у 17 часова, црква Светог Марка у Београду

Поглед ка рушевинама, болница Драгиша Мишовић - фото И.ЈеремићДубоко уверени да ће историјски ток ствари, као и безброј пута у прошлости људског рода, потврдити и овог пута да Бог није у сили него у правди, позивамо верни народ да поводом десетогодишњице НАТО бомбардовања наше земље присуствује помену пострадалима у овом безумном чину. Помен ће бити служен у свим храмовима наше Цркве у земљи и расејању, уз звоњење звона у храмовима, 24. марта у 19,45 часова, када је пала прва бомба на нашу земљу.

У Београду ће се помен одржати у цркви Светог Марка у 17 часова. Помен ће служити Његово Високопреосвештенство Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије уз саслужење чланова Светог Архијерејског Синода СПЦ. Следи комеморативна академија у Центру Сава у 20 часаова.

Поздравна реч Владике Иринеја на отварању научног скупа о делу Петра II Петровића

Његово Преосвешетнство Епископ бачки Г. Иринеј одржао је данас поздравну беседу на отварању научног скупа: Дело Петра II Петровића Његоша, у Новом Саду, у Матици српској. Научни скуп траје 20. и 21. марта 2009. године. Беседу Преосвећеног Владике Иринеја доносимо у целини:

Уважени господине Председниче Матице српске, уважени господине Министре верâ у Влади Републике Србије, поштовани чланови, сарадници и пријатељи Његошевог одбора Матице српске, цењени учесници овога научнога скупа о Његошу и њему у част и спомен, госпође и господо, браћо и сестре,

Имам пријатну обавезу и посебну част да вас све поздравим, са осећањем искреног поштовања и хришћанске љубави, и да молитвено зажелим благослов Божји и успешан рад Његошевом одбору Матице српске и, особито, овом часном сабрању, првом у низу планираних редовних научних скупова посвећених највећем српском песнику.

Округли сто „Изазови развоја е-демократије“

У новинском центру Танјуга 19. марта 2009. године одржана је презентација такозваног WEB-DEP пројекта за новинаре, министарства и чланове Савета Европе, у који су укључене националне медијске информативне агенције са Балкана, затим Athens Technology Center, International Teledemocracy Centre - Napier универзитета из Единбурга, као и National Technical University of Athens из Грчке. На округлом столу су тим поводом говорили: Небојша Васиљевић, заменик министра за телекомуникације и информационо друштво, Живко Георгиевски, главни и одговорни уредник Македонске информативне агенције и ђакон мр Оливер Суботић, управник Центра за проучавање и употребу савремених технологија Архиепископије београдско-карловачке.

Црква и секуларна држава

Недавнo оглашавање у јавности Светог архијерејског синода СПЦ у вези са Предлогом статута АП Војводине, а потом и реакцијаповодом Предлога закона о забрани дискриминације у једном делу јавности покренули су бурне реакције. Нешто слично се десило и пре неколико година када је СПЦ индуковала јавну дебату о електронској приватности и прва затражила доношење новог Закона о заштити података о личности. У сва три случаја интелектуални и медијски кругови ненаклоњени Цркви нису толико критиковали њену аргументацију, колико чињеницу да је она уопште реаговала. „Црква нема права да се меша у политику", „То нису питања којима СПЦ треба да се бави", „Зауставимо клерикализацију Србије"... само су најчешће пароле дела јавности који сматра да је секуларизам доведен у питање друштвеним иницијативама Цркве. Колико је овакво тумачење секуларног устројства државе аутентично?

Председник Републике Хрватске С. Месић посетио манастир Крупу

У среду 18. марта 2009. године, у послеподневним часовима, председник Републике Хрватске г. Стјепан Месић са својим сарадницима посетио је манастир Крупу. Председника републике у Крупи су дочекали Епископ далматински Г. Фотије и Гаврило Стевановић, игуман манастира Крупе, као и градоначелник града Обровца др Анте Жупан и представници локалне самоуправе општине Обровац.

Приликом ове посете председник Месић је прво обишао манастирску цркву, а затим и ризницу манастира Крупе. После тога у манастиру је припремљен ручак за све званичне госте.