Саопштења

Одржан први састанак Мисионарског одељења СПЦ

Одржан први састанак Мисионарског одељења СПЦ
Одржан први састанак Мисионарског одељења СПЦ
Одржан први састанак Мисионарског одељења СПЦ
Одржан први састанак Мисионарског одељења СПЦ

У четвртак, 25. децембра 2014. одржан је први састанак чланова новооснованог Мисионарског одељења Српске Православне Цркве.

Састанком је председавао Преосвећени Епископ рашко-призренски г. Теодосије, мандатни епископ задужен за надзор над радом овог Синдоског тела, насталог пре неколико месеци на предлог Високопреосвећеног Митрополита црногорско-приморског г. Амфилохија. После молитве, отварајући радни део састанка, епископ Теодосије је нагласио значај покретања Мисионарског одељења, које би требало да ради по угледу на истоимене пројекте других помесних Цркава. Владика је указао да је поље мисије веома широко и да је на њему потребно покренути што више потенцијала, а да сви ми заправо треба да будемо сарадници благодати Духа Светог која призива оне који нису православни у Цркву и који сами често осећају где је пуноћа истине, што је више пута сам видео у свом пастирском раду. Заменик мандатног епископа задуженог за надзор рада Одељења, презвитер Оливер Суботић, уредник Православног мисионара, је потом у најкраћим цртама представио сваког од чланова Мисионарског одељења и истакао кључни мисионарски допринос који је сваки од њих до сада дао. У истом смислу су представљене и најуспешније мисионарске организационе целине које су постале придружене чланице Одељења.

Саопштење за јавност

На основу Меморандума који су Његова Светост Патријарх српски г. Иринеј и Његова Светост Патријарх московски и све Русије г. Кирил потписали 15. новембра 2014. године у Београду, са благословом оба Патријарха, руског и српског, Његово Високопреосвештенство Митрополит волоколамски г. Иларион, председник Одељења за спољне црквене везе Московске Патријаршије, боравио је 19. и 20. децембра 2014. године у радној посети Р. Македонији.

Високопреосвећени митрополит г. Иларион посетио је 20. децембра Архиепископа охридског и Митрополита скопског г. Јована, који је из затвора Идризово, ради тог сусрета, привремено премештен у скопску клинику „Мајка Тереза“. После разговора, архиепископ Јован је враћен у затвор.

Три године сужањства архиепископа Јована

Данас се навршава три године од затварања Архиепископа охридског и Митрополита скопског г. Јована.

Да подсетимо, архиепископ Јован је 12. децембра 2012. године добровољно ушао у своју домовину на граничном прелазу код Битоља, где је ухапшен. Од тог дана, државни апарат на њему спроводи тортуру незамисливу у модерном демократском систему. Током ове три године, члановима Светог Синода Православне Охридске Архиепископије било је дозвољено да Архиепископа посете у затвору само једном, у августу 2013. године. Истовремено, иако архиепископ Јован дуже време испуњава све законске услове за дводневним одсуство, затворске власти крше те законске одредбе и упорно не дозвољавају Архиепископу одсуство, које му законим следује.

Архиепископ Јован, који се у затвору налази осми пут у последњих дванаест година, има дијабетес. Смештен је у затворено одељење затвора Идризово, заједно са тридесет и три затвореника. Услови у затвору су испод стандарда, затворска ћелија има тоалет, па свеукупни услови додатно погоршавају здравствено стање архиепископа Јована. Хелсиншки одбор за људска права прогласио је архиепископа Јована политичким затвореником.

Саопштење Митрополије аустралијско-новозеландске

Саопштење Митрополије аустралијско-новозеландске
Саопштење Митрополије аустралијско-новозеландске
Саопштење Митрополије аустралијско-новозеландске
Саопштење Митрополије аустралијско-новозеландске

Саопштење за јавност о скрнављењу руских и српских гробова на гробљу Руквуд у Сиднеју

Непознати вандал, или вандали, у току ноћи између уторка (9.12.2014.) и среде (10.12.2014.) оскрнавили су седамдесетшест (76) гробова на руској и српској парцели Бр. 1 на сиднејском гробљу Руквуд.

Запањени смо и ожалошћени због овог вандалског чина обесвећивања гробова. Гробови и гробља су одувек, у свим културама и културним друштвима сматрани за света места и као такви били поштовани и поштеђени чак и од непријатељских војски током ратних сукоба. Веровали смо да оваква дивљаштва припадају прошлости и неким другим и другачијим друштвима и културама. Не можемо да верујемо да у 21. веку,  у једном савршено складном мултикултурном друштву, какво је наше аустралијско, неко може да злоупотребљава слободу и руши основе културе на којој почива наша хришћанска цивилизација.

Православни свет и Први светски рат

Православни свет и Први светски рат
Православни свет и Први светски рат
Православни свет и Први светски рат
Православни свет и Први светски рат

У контексту овогодишњег јубилеја везаног за стогодишњицу од отпочињања Првог светског рата, на Православном богословском факултету Универзитета у Београду, 5. и 6. децембра 2014. године, одржан је Међународни научни скуп „Православни свет и Први светски рат“.

Свечаном отварању скупа претходила је Света Архијерејска Литургија, која је служена у факултетском параклису Светог Апостола и Еванђелиста Јована Богослова, а којом је началствовао Његова Светост Архиепископ Пећки Митрополит Београдско-Карловачки и Патријарх Српски Господин Иринеј.

Саопштење Православне Охридске Архиепископије

Старица-мајка Његовог Блаженства Архиепископа охридског и Митрополита скопског Јована уз велике напоре посетила је свога сина у затвору Идризову у Скопљу 27. новембра 2014. године, како би проверила гласине које у последње време колају у јавности наше отаџбине, а у вези са затворским третманом Архиепископа.

Наиме, ово је друга по реду посета његове мајке у току ове године (она је стара и тешко може да путује), а у последње време нико и није смео да посети Архиепископа. Због тога је Његово Блаженство Архиепископ охридски Јован два пута тражио од директора КПУ Идризова да му дозволи да га посете чланови Светог Архијерејског Синода Православне Охридске Архиепископије, свештеници и монаси, али је директор све те молбе без образложења одбијао.