Саопштења

Јединство Цркве у Аустралији и Новом Зеланду жеља васколиког Српства

Oвог викенда коначно се одржава дуго очекивано паралелно заседање Епархијског савета Епархије аустралијско-новозеландске и Црквено-народног сабора Епархије за Аустралију и Нови Зеланд Митрополије Новограчаничке на коме би требало да се усвоји нацрт новог заједничког Устава, којим би се напокон остварило потпуно црквено-административ- но јединство српске Цркве у дијаспори.

О значају овог документа и надама које се полажу у ово сабрање сведоче и писма која су ових дана пристигла у Епархијско седиште у Сиднеју, а којима се српском православном народу Аустралије и Новог Зеланда обраћају Његова Светост Патријарх српски Г. Иринеј, чланови Светог Архијерејског Синода Српске Православне Цркве и Његово Краљевско Височанство Престолонаследник Александар II Карађорђевић.

Свјатјеши Патријарх Иринеј у писму од 1. септембра ове године наглашава како ће нови Устав омогућити верном народу у Аустралији и Новом Зеланду да ''у љубави и верности Светом Предању Цркве чува јединство Духа свезом мира (Еф. 4,3) и да тако иде из силе у силу, хранећи се и напајајући једином животворном храном, божанским Телом и Крвљу Спаситеља и Искупитеља нашега, која нам се дарује на светој Литургији''. Уз то он додаје и како је ''од сада заједничко сведочење Христа широм Петог континента ваистину велика радост за пуноћу наше мученичке и Христу вазда одане Цркве'', у том смислу, уз братске и очинске поздраве у име целе Цркве, он шаље и благослов Господњи свим учесницима сабрања у Мелбурну и васцелом народу српском на Петом континенту.

Саопштeње за јавност Епархије врањске

Свети Архијерејски Сабор Српске Православне Цркве на овогодишњем заседању канонизовао је Архимандрита, оца Јустина Поповића, ћелијског и врањског, односно унео је његово име у диптих светих Православне Цркве и његово прослављање (свечано проглашење за угодника Божијег) на саборној светој архијерејској Литургији у Храму Светог Саве на Врачару, у недељу 02. маја 2010. године, чиме је потврђено његово већ одавно постојеће молитвено поштовање у верном народу Божијем, не само у оквирима Српске православне цркве, него и у оквирима васељенског Православља. По одлуци Сабора, литургијски спомен Преподобног Јустина ћелијског и врањског, славиће се 1./14. јуна сваке године.

Oтворено писмо Митрополитa Амфилохијa предсједнику Црне Горе Филипу Вујановићу и предсједнику Владе Црне Горе Милу Ђукановићу

Поводом увођења црногорског језика као службеног језика у школама у Црној Гори, као и проблемâ у односима Православне Цркве и државе Црне Горе, Високопреосвећени Архиепископ цетињски и Митрополит црногорско-приморски Господин Амфилохије упутио је отворено писмо предсједнику Црне Горе г. Филипу Вујановићу и предсједнику Владе Црне Горе г. Милу Ђукановићу. У наставку доносимо писмо у цјелини:

Саопштење за медије Комисије за верску наставу Министарства вера

Комисија за верску наставу у основним и средњим школама одржала је 25. августа 2010. године седницу поводом почетка школске 2010/11. године.

Седници су присуствовали:

председник Комисије Драган Чуровић, државни секретар у Министарству вера, заменик председника Комисије мр Зоран Костић, помоћник министра просвете, и чланови:

епископ бачки Иринеј, Српска православна црква,
монсињор Андрија Копиловић, Римокатоличка црква,
епископ Иштван Чете Семеши, Реформатска хришћанска црква,
суперинтендент Арпад Долински, Евангеличка хришћанска црква а.в.,
реис-ул-улема Адем еф. Зилкић, Исламска заједнице Србије,
рабин Исак Асиел, Јеврејска заједница у Србије,
мр Желимир Попов, помоћник министра просвете,
Богољуб Лазаревић, помоћник министра просвете.

Седници је присуствовала и Ана Мелек, по овлашћењу члана Комисије епископа Самуела Врбовског, Словачка евангеличка црква.

Митрополит Амфилохије о одбеглим монасима и монахињама

"Чега се паметан стиди, тиме се неразуман поноси"

Једно од основних својстава истинског православног монаштва јесте „стаменост мјеста" и кроз то утврђивање у вјерности Христу и свом спасењу. Уосталом, не само монах него и дрво које се пресађује - плода не доноси. Само људи утврђени у истинској вјери и у начину живљења по вјери, могу расти и сазријевати духовно. Отуда древни обичај на Светој Гори: монах, послије пострига у манастиру, добија благослов да се поклони светињама, да се попне на врх Атоса, гдје је храм Преображења, да се врати у обитељ свог покајања, и да ту остане - до смрти. На толико мјеста налазимо, у древном Отачнику са изрекама египатских пустињских Отаца, савјет искусних стараца монасима који су у искушењу да напусте мјесто свога покајања, под разним, па на први поглед и оправданим изговорима, - да остану у својој келији: сједи у келији, једи и пиј, али келију не напуштај; она ће те научити реду и поретку и привести спасењу. И данас, приликом монашења у мали ангелски образ, онај који се монаши тврдо обећава да ће уз Божију помоћ остати у својој обитељи или оној која ће му по послушању бити дата.

Патријарх српски Иринеј упутио изразе саучећа поводом упокојења генерала Пјера Мари Галоа

Поводом упокојења генерала Пјера Мари Галоа, великог пријатеља српског народа, Његова Светост Патријарх српски Г. Иринеј упутио је породици генерала и народу Републике Француске изразе дубоког саучешћа у име Светог Синода Српске Православне Цркве, српског народа, као и у Његово лично име.