Саопштења
Патријарх Иринеј послао телеграм саучешћа поводом упокојења Митрополита Христофора
24. Август 2010 - 12:10Његова Светост Патријарх српски Г. Иринеј, заједно са свим члановима Светог Архијерејског Синода Српске Православне Цркве, упутио је телеграм саучешћа Епископском савету Српске Православне Цркве у Северној и Јужној Америци, клиру и верном народу Митрополије либертвилско-чикашке поводом упокојења Митрополита Христофора.
Епископ бачки Иринеј: „Лобирање“ Томе Филе и пратећа питања
13. Август 2010 - 14:30Информативна служба Епархије бачке доноси текст одговора Његовог Преосвештенства Епископа бачког г. др Иринеја на питања г-ђе Бранкице Ристић, новинарке Курира и Гласа јавности, и на слична питања г-ђе Викторије Трифуновић, новинарке Танјуга, о наводном лобирању адвоката Томе Филе у корист такозване Македонске Православне Цркве.
1. Господин Тома Фила најавио је да је формирао лоби групу са македонским амбасадором у Србији која би помогла превазилажењу проблема који постоје између СПЦ-а и Македонске Цркве.
Да ли је било неких разговора на ову тему између две Цркве?
Епископ Иринеј: О наводном формирању „лоби-групе" од стране г. Томе Филе, чији би циљ, опет наводно, требало да буде „посредовање" између вођства црквеног раскола у Републици Македонији и Српске Православне Цркве не знам ништа осим онога што произилази из неодређених и двосмислених медијских вести које прочитах, а које је у међувремену сãм г. Фила демантовао. Једно је сигурно: да је г. Фила, иначе угледни и с правом признати београдски адвокат, заиста намеравао да „лобира" у једном црквеном спору, била би то крајње необична, а уз то сасвим нереална намера. Јер, питања црквеног устројства, ма каква била, а поготову она болна, комплексна, недохватна за профану правно-политичку логику и праксу, не решавају се никаквим и ничијим лобирањем него само и искључиво изнутра, из дубине, из духа и слова еклисиолошко-канонских норми и на темељу многовековног духовно-благодатног искуства саме Цркве, непогрешиво израженог у одлукама њених васељенских и помесних сабора, као и у примеру и учењу њених Отаца и Учитеља. Српска Црква се из принципијелних разлога никада до сада није користила услугама лоби-група и политички мотивисаних организација (при чему апстрахујем лобирање извесног Џејмса Џатраса у Америци, вршено у своје време по налогу владике Артемија, али без знања и одобрења Светог Синода или Сабора), а ако је веровати скорашњим медијским вестима, ни црквено вођство у Скопљу, које је у расколу са Српском Православном Црквом, није тражило било какве лобистичке услуге г. Филе.
Саопштење Епархије рашко-призренске - 5. август 2010.
5. Август 2010 - 14:38Саопштење Епархије рашко-призренске поводом одлуке КФОР-а да најзначајније светиње Српске Православне Цркве преда на заштиту Косовској полицији
Одлука команданта КФОР-а, немачког генерала Маркуса Бентлера, да изврши „предају" заштите манастира Грачанице Косовској полицији и тиме започне процес преношења одговорности за заштиту најзначајнијих светиња Српске Православне Цркве на Косовску полицију, у великој мери ће угрозити безбедност српских православних светиња на Косову и Метохији. И поред вишекратних упозорења да Косовска полиција не ужива поверење ни Српске Православне Цркве ни српског народа на Косову и Метохији због свог досадашњег односа према рушењу и уништавању српских светиња, нарочито у мартовском погрому 2004. године, донета је ова одлука највиших структура НАТО-савеза, очигледно политички мотивисана како би се из Покрајине свету послала порука о наводном побољшању безбедносне ситуације и прикрила горка истина о озбиљним кршењима људских права и верских слобода.
Oдговор на медијску кампању групе одбеглих монаха и бранилаца Дејана Виловског
28. Јул 2010 - 19:55Призрен-Грачаница, 28. јул 2010.
Поводом ко зна којег по реду „јавног писма" групе одбеглих монаха из Епархије рашко-призренске (уз уобичајена манипулисања именима и бројем дописаних „потписника"), као и поводом неодговорних ставова које у јавности и медијима износе ревносни „бранитељи" рашчињеног Дејана Виловског, Епархија рашко-призренска и косовско-метохијска налази за потребно да још једном подсети јавност на став Цркве о овим питањима.
1. Монаси и монахиње који су самовољно и противно црквеним правилима напустили своје манастире и приватно се настанили на територијама других епархија без благослова тамошњих архијереја налазе се у статусу црквено-канонских преступника. По одлуци местобљуститеља Епархије рашко-
-призренске и косовско-метохијске митрополита Амфилохија против одбеглих клирика већ је покренут црквено-судски поступак и у току је припрема оптужницâ. Одбеглим монасима биће пружена прилика да буду саслушани од стране Епархијског суда и дата могућност да се врате у своје манастире и мирно живе у својим светињама, у складу са монашким заветима које су дали.
Необjављени деманти дневном листу Курир
28. Јул 2010 - 8:28У броју 2454 Вашег дневног листа од 26. јула 2010. на страни 7. изашао је текст новинарке Катарине Мартић под насловом Зарађују на кварно - издавачка кућа Светигора продаје часопис-сликовницу, на којем пише да „део прихода иде деци инвалидима у манастиру Света Петка", иако тамо одавно нема деце. Обзиром на то да текст не одговара ни чињеницама ни истини, шаљемо Вам фотокопију документа из кога се види да је Манастир Свете Петке Изворске у Извору код Параћина према договору са Светигором - издавачком установом Митрополије Црногорско-приморске Српске Православне Цркве одобрио штампу и дистрибуцију часописа за децу „Коло", чијом се продајом (10% од цене сваког продатог примерка) - како стоји у документу - „помаже штићеницима дома Манастира Свете Петке", да бисте, по Закону о штампи, тај документ објавили заједно са овим реаговањем, као непобитни фактографски доказ да су тврдње које је изнела Ваша новинарка нетачне, произвољне и злонамерне.
Писмо Епископа Герасима поводом уклањања плоче жртвама усташких логора Слана и Метајна
26. Јул 2010 - 11:50Неколико дана након што је 26. 06. 2010 године у ували Слана постављена спомен-плоча за преко 8.ооо жртава усташких логора Слана и Метајна, непознати починиоци су ову плочу уклонили.
Сматрајући да живимо у демократској држави чија државност почива на антифашистичкој борби и која је као таква и призната од Европских народа и институција, недопустиво је да се уклони плоча која управо опомиње на једно од највећих зала и злочина почињених у новијој историји, гдје су људи само зато што су припадали једном другом народу и исповедали једну другу веру, били затварани, мучени и убијани на најсвирепије могуће начине,