Саопштења

Саопштење за јавност поводом расколничке делатности Звонимира Јовића

У архипастирској љубави и бризи коју имамо за поверени Нам верни народ, обавештавамо све своје епархиоте да Нас је Звонимир Јовић, некадашњи свештеник Врањске епархије који од 1990. године без архијерејског благослова борави у Аустралији, својим писмом од 17. јуна 2010. непосредно известио да је иступио из Српске Православне Цркве и прикључио се секти тзв. грчких старокалендараца. Истим писмом Нас је известио и да ова секта наставља да скрнави храм Св. Краља Стефана Дечанског у Френкстону и да га је одредила за свог тамошњег жреца.

Поводом ширења анонимних и непотписаних писама и апела који вређају углед СПЦ и Епархије рашко-призренске

Епархија рашко-призренска и косовско-метохијска упозорава јавност, а посебно одговорне посленике у медијима, да у последње време циркулишу разна непотписана писма, апели, изјаве, иза којих наводно стоје уопштено потписани „грађани", „монаси", "удружења" итд. Такви садржаји имају за циљ да стварају неистиниту слику о животу српског народа, свештенства и монаштва на Косову и Метохији и зато се објављују на анонимним антицкрвеним сајтовима, а достављају са заштићених виртуелних интернет адреса. Скрећемо пажњу делатницима средстава јавног информисања да у оваквим случајевима испоштују новинарски кодекс и Закон о јавном информисању, по којима се непотписана саопштења не објављују. Садржај ових текстова које пишу појединци (а представљају се као колектив) грубо вређа углед Српске Православне Цркве, посебно Епархије рашко-призренске и косовско-метохијске.

Саопштење за јавност

Његова Светост Патријарх српски Г. Иринеј са члановима Светог Архијерејског Синода данас је упутио писмо шефу мисије ЕУ у Србији г. Питеру Соренсену изражавајући дубоку забринутост због погрешног превода на српски језик једног дела обраћања шефа мисије ЕУ на Косову и Метохији г. Питера Фејта пред Европским парламентом 22. јуна 2010. Такође је изражена крајња разочараност због садржаја Фејтовог погледа на ситуацију у јужној српској Покрајини.

У једном делу поменутог обраћања Европском парламенту г. Фејт позитивно оцењује да је „транзиција СПЦ према умеренијем приступу на Косову такође још један позитиван помак". Ова реченица је у српском преводу обраћања, које је медијима упутила канцеларија Питера Фејта, неправилно преведена и гласи: „Транзицију СПЦ према умеренијем приступу по питању Косова је такође још један позитиван помак". Разлика између „умеренијег приступа (понашања) на Косову" и „умеренијег приступа по питању Косова" (да ли по питању статуса?) веома је велика и представља грубу грешку за коју је Његова Светост тражио јавну исправку и извињење од стране канцеларије ЕУ.

Саопштење за јавност

Велики црквени суд Српске Православне Цркве је заседао 11. јуна текуће године и том приликом, једногласном одлуком, потврдио, односно оснажио пресуду Црквеног суда Епархије будимљанско-никшићке којом је протосинђел Симеон, бивши настојатељ манастира Бањска код Звечана, лишен свештеномонашког чина, враћен у ред лаикâ са својим мирским именом Дејан Виловски и искључен из црквене заједнице на три године, и пресуду истог Суда којом је монах Антоније, бивши сабрат манастира Црна Река у Рашкој области, лишен монашког чина, враћен у ред лаикâ са својим мирским именом Драган Давидовић и искључен из црквене заједнице на две године.

Одлуке Великог црквеног суда су коначне и извршне.

Информативна служба Српске Православне Цркве

Доставља: Епископ бачки др Иринеј

Кратак одговор Жељку Жугићу – Которанину, а уствари Епископу Артемију

На антицрквеном сајту Борба за веру од 6. јуна 2010. г. Жељко Жугић-Которанин пише „апологију" епископа Артемија под насловом Уместо одговора критичару правникâ, као што је раније писао, а Артемије му објављивао, клеветнички текст Српска Православна Црква у наручју јереси(!). Овакав „бранилац" (као и његов суфлер, од кога је и научио фразу бивши епископ, заборављајући да су онда „бивши епископи" и Свети Сава и свети Григорије Богослов, јер су се и они добровољно повукли са епископске катедре, али су, наравно, остали епископи и опет служили Цркви-Христу) само штети владици Артемију, нашем брату и саслужитељу, коме би боље било да седне и мирно чита дела светих Отаца и дела светог Оца Јустина. А он, између осталог, у једној од својих беседа цитира речи светог Јована Златоуста: „Зло је грешити, но ту се дâ помоћи; али грешити, а о томе не говорити (=не признати), највеће је зло, јер се ту не дâ помоћи."

Протосинђел Симеон Виловски одлуком Црквеног суда лишен свештеничког и монашког чина и искључен из црквене заједнице

Црквени суд Епархије будимљанско-никшићке је на својој седници 22. маја у Беранама донео пресуду којом је протосинђел Симеон (Виловски), бивши настојатељ манастира Бањска, лишен свештеничког и монашког чина и враћен у ред лаикâ са световним именом Дејан[1] и искључен из црквене заједнице на три године.