Епархијска саопштења

Саопштење за јавност Епархије рашко-призренске

Поводом низа недавних протеста и бесомучне кампање против српске православне цркве Христа Спаса у косовским медијима на албанском језику, Епархија Рашко-призренска објављује следеће саопштење:

Данас је у току још један протест ултра-десничарске групе косовских Албанаца против српске православне цркве Христа Спаса у центру Приштине. Демонстранти захтевају да ова црква буде уништена или претворена у албански музеј. Овај протест је само један у низу акција усмерених против Српске Православне Цркве и српског народа на Косову и Метохији који је већ 17 година изложен систематском етничком терору у коме је протерано преко 200.000 Срба, уништено преко 150 цркава и разорено стотине гробаља. Протест се одржава са циљем да се скрене пажња са рада међународног суда који управо ових месеци треба да суди припаднике ОВК који су починили бројне злочине над Србима и осталим не-Албанцима за које нико до сада није одговарао.

Изјава захвалности Владике далматинског Фотија

У име православних Срба Далмације, имам дужност, али исто тако осећам и личну потребу, да свима који су непосредно или посредно осудили најновије бруталне претње упућене нашој заједници преко графита „Ој Хрватска мати Србе ћемо клати“, исписаног на зиду једне шибенске школе, јавно изразим дубоку и искрену захвалност.

Посебно благодарим мојим драгим суграђанима и суседима Шибенчанима и градском интернет порталу sibenik.in, који својим истинољубљем, људском и хришћанском солидарношћу, у овим искушењима бременитим временима, по мом скромном схватању, чувају душу и хрватском и српском народу.

Епископ далматински Фотије

  • Више од овом немилом догађају видети овде.

Непозната лица провалила у храм Христа Спаса у Приштини и подметнула у њему ватру

Непозната лица су данас провалила у још недовршени храм Христа Спаса у центру Приштине и подметнула пожар. Приштински парох јереј Саша Митровић утврдио је да је на металним вратима пререзана једна шипка што је вандалима омогућило да уђу у храм и подметну ватру.

Епископ рашко-призренски Теодосије најоштрије је осудио овај инцидент указавши да је он последица одбијања косовских власти и полиције да поставе сталну заштиту пред храмом Христа Спаса, који је више пута до сада био изложен провалама и скрнављењу.

Саопштење из Канцеларије Епархије крушевачке

Обавештавамо све представнике средстава јавног информисања који показују добронамерно интересовање, постављајући питање везано за ктиторску композицију цркве Светог Јована Крститеља на Багдали, да је она настала у духу древног, вековима негованог православног предања црквене уметности зидног сликарства.

Ликови ктитора - архијереја, свештенства и осталих чланова Свете Православне Цркве, сходно њиховој важној улози у градитељству и настанку храмова, изображавају се кроз читаву историју до данашњег дана у свим Помесним Црквама на зидовима унутрашњости храмова.

Саопштење за јавност Епархије рашко-призренске

Већа група албанских ултра-националиста 28. августа 2016. године насилно је спречила долазак групе српских верника на рушевине храма Пресвете Богородице Одигитрије у селу Мушутиште код Суве реке, где је требало да учествују у прослави празника Успења Пресвете Богородице.

Ова насилна акција у којој има повређених полицајаца и нападача не може да се назове протест јер за циљ има кршење фундаменталних права, међу којима је право на слободу вероисповести и слободу кретања. Нажалост, већ данима радикални албански кругови припремају овај инцидент за који косовске институције сносе одговорност јер толерисањем етничког и верског екстремизма угрожавају безбедност грађана и чине штету оним косовским Албанцима који своју будућност не виде у етничкој и верској мржњи.

Саопштење за јавност Митрополије црногорско-приморске

У дневном листу ”Побједа” од 22. августа 2016. године, објављен је текст К. Крсмановић под насловом ”СПЦ ван домашаја правде” и наднасловом ”Како је Амфилохије легализовао отимачину црквене имовине”.

У најкраћем, у тексту се, очевидно на основу идеолошко-племенске сарадње уредништва овог листа са Стевом Вучинићем, на крајње површан и дилетантски начин ауторка бави питањем својинских права Митрополије Црногорско-Приморске, а све са циљем да на перфидан, али провидан начин Митрополију и Српску Православну Цркву прикаже као криминалну организацију која се, да са опроштењем цитирамо, ”дочепала огромне и вриједне (црквене) имовине”.