Епархијска саопштења

Деманти

Саопштење Архиепископије београдско-карловачке

Поводом текста ''Патријарх смењује због несталог злата'' који је Р. Драговић објавио у Вечерњим новостима 5. маја 2016. године на страни 4, истине ради обавештавамо заинтересовану јавност да је навод: '' У црквеним круговима незванично се помиње да је у тренутку пописа недостајало чак четири килограма драгоцености – килограм злата и три килограма сребра (…)  У овом случају скупоцени материјал у тренутку провере није затечен у цркви, али ни код златара с којим је посао уговорен, тврди извор ''Новости''' – нетачан!

Истина је да су од поменутог сребра направљени престони крстови и свећњаци за Часну трпезу, а од израде златног путира се одустало тако да је цркви Ружици враћен тачан тржишни износ вредности рафинираног и прерађеног злата (које потиче од накита који су верници прилагали цркви) који је потом, како правила финансијског пословања налажу, одложен у депозит који ова црква има код Епархијског управног одбора Архиепископије београдско-карловачке.

Из Канцеларије Архиепископије београдско-карловачке

Саопштење Митрополије аустралијско-новозеландске

Саопштење за јавност o oкончању судских процеса у Аустралији

Питање окончања судских спорова у Аустралији је стална брига наше Митрополије, које смо ових дана и активно почели спроводити. На седницама Управног одбора и Сабора Митрополије аустралијско-новозеландске (03. до 05. септембра 2015.) у Мелбурну, формиран је званични став да се са стране Митрополије аустралијско-новозеландске Српске Православне Цркве не покрећу нови поступци, нити да се наставља са поступцима који су били сторнирани до пресуде Врховног суда Новог Јужног Велса и усвајања схеме за употребу манастира Нови Каленић; осим  у случају жалбе, да  се брани судска победа у поступку за враћање манастира Нови Каленић Српској Православној Цркви.

Саопштење за јавност Епархије шумадијске

Поводом текста “Перу паре и савест” са наднасловом “Зашто политичари граде цркве”, објављеном у НИН-у од 24. марта 2016. године, од 20. до 24. стране, доносимо одговор који је из Канцеларије Епископа шумадијског упућен ауторима поменутог текста.

Поштовани, у писму које смо 17. марта 2016. године добили путем електронске поште (euo.sumadijska@eunet.rs), замољени смо да за НИН пошаљемо списак нових задужбинских цркава (од деведесетих година прошлог века до данас), имена задужбинара и да вам одговоримо на неколико питања: да ли су цркве осликане и на који начин се обично врши избор фескописаца као и мозаичара; да ли је сагласно канонима Цркве да нови ктитор који је жив буде насликан у цркви; да ли у светоотачким списима или неким другим важним документима постоје сведочанства која упућују на закључак да ће онај који гради цркве бити помилован Божијом милошћу и да ће добити опроштај грехова; да ли је уобичајено да у таквим црквама постоје крипте за сахрањивање задужбинара?

Саопштење за јавност Митрополије црногорско-приморске

Саопштење за јавностса сједнице Епархијског савјета и Епархијског управног одбора Митрополије црногорско-приморске

Редовна годишња сједница Епархијског савјета и Епархијског управног одбора Митрополије црногорско-приморске је одржанa 26. марта 2016. године у храму Светог Јована Владимира у Бару. Сабрање је започело светом архијерејском Литургијом коју је служио Његово Високопреосвештенство Архиепископ цетињски и Митрополит црногорско-приморски др Амфилохије са свештенством и вјерним народом у крипти овога храма у изградњи.

Саопштење за јавност Митрополије црногорско-приморске

Иако је реаговање Кабинета Градоначелника Престонице г. Александра Богдановића поставило за свој циљ да демантује наводе из прекјучерашњег саопштења Митрополије, очигледно је да је њиме промашена тема. Није довољно јасно ни коме се и зашто Градоначелник правда што је уопште разговарао са Митрополитом?

У саопштењу Митрополије врло прецизно стоји да је заједно са гостима констатовано да је једино прикладно мјесто за њен трајни боравак храм Божји, а да пећина то није. Митрополија апсолутно стоји иза тих ријечи, јер су потпуно истините и сагласне писменом договору између Митрополита и чланова овог Реда, који Богородицу Филеримос има као своју вјековну покровитељку.

Саопштење за јавност Митрополије црногорско-приморске

Надајући се да ће стопут поновљена лаж постати истина, поједини медији и данас опет подсјећају на лажно рукоположење тзв. митрополита псеудоцрквене маргиналне организације познате под називом ”ЦПЦ”.

Понављамо, по ко зна који пут, да та особа није нити митрополит ни свештеник нити уопште припадник Православне Цркве. Он је био свештеник Васељенске Патријаршије у Италији, али је због својих преступа и недјела, законито и канонски лишен чина (рашчињен) од стране Синода те Патријаршије на челу са Патријархом константинопољским Вартоломејем. Као такав није могао бити свештеник ни у једној помјесној Православној Цркви, па је нашао једну расколничку групацију у Бугарској (каквих има и на другим мјестима) и они су га, из ко зна којих разлога, ”рукоположили” у ”епископа”, и то за територију над којом немају никакву јурисдикцију.