Епархијска саопштења

Потпишите захтјев за хитно повлачење из процедуре Нацрта закона о слободи вјероисповијести

МИНИСТАРСТВО ЗА ЉУДСКА И МАЊИНСКА ПРАВА, ПОДГОРИЦА              

ПРЕДМЕТ: Захтјев за хитно повлачење из процедуре Нацрта закона о слободи вјероисповијести              

Ми, доље потписани вјерници – грађани Црне Горе захтијевамо да Министарство за људска и мањинска права под хитно повуче из процедуре Нацрт закона о слободи вјероисповијести.                        

Овај захтјев упућујемо због:

Саопштење за јавност

Саопштење за јавност Митрополије црногорско-приморске и Епархија будимљанско-никшићке, захумско-херцеговачке и милешевске

Представници Митрополије црногорско-приморске и Епархија будимљанско-никшићке, захумско-херцеговачке и милешевске одазвали су се 7. септембра непосредно упућеном позиву од стране министра за људска и мањинска права Суада Нумановића за учешће на округлом столу у Бијелом Пољу у оквиру јавне расправе о Нацрту закона о слободи вјероисповијести. Наши представници су имали намјеру да на округлом столу, који је организовало Министарство за људска и мањинска права, изнесу агрументоване примједбе на Нацрт закона и укажу на противправност и неодрживост предложених решења.

Саопштење Архијерејског намјесништва никшићког

У Никшићу је, 5. септембра 2015, одржан састанак Архијерејског намјесништва никшићког поводом Нацрта закона о слободи вјероисповијести, који је предложило Министарство за људска и мањинска права Црне Горе. На састанку је једногласно и једнодушно усвојен сет примједаба на Нацрт, које су Министарству доставиле Митрополија црногорско-приморска и Епархија будимљанско-никшићка. Још једном је истакнуто да Нацрт дубоко задире у област људских слобода, међу које спада и право на исповиједање вјере, које је загарaнтовано Уставом.

Саопштење за јавност Митрополије црногорско-приморске и Епархије будимљанско-никшићке

Свештенство, монаштво и вјерни народ Митрополије црногорско-приморске и Епархије будимљанско-никшићке су непријатно изненађени сазнањем да Министарство за људска и мањинска права није спровело закључке Владе Црне Горе са 122. сједнице од 30. јула ове године.

Наиме, из закључка Владе, који је јавности постао доступан на сајту Владе тек након указивања на тај недостатак у саопштењу за јавност Митрополије и Епархије од 23. августа ове године, сазнали смо да је Министарство задужено да ”припреми и Влади, за сљедећу сједницу, достави предлог за формирање експертских тимова који ће пратити јавну расправу, као и учествовати у припреми Предлога закона о слободи вјероисповијести”.

Деманти Епископа славонског г. Јована

У броју београдског магазина ”Недељник” од 27. августа објављен је интервју који је са Епископом славонским г. Јованом (Ћулибрком) урадио новинар ”Недељника” Вељко Миладиновић.

Тај интервју је најављен на насловној страни ”Недељника” уз наслов ”Срби, добро вагајте сваку реч о Степинцу”. На жалост, те речи нити је епископ Јован изрекао у интервјуу, нити такав наслов може да се извуче из било чега што је епископ Јован у интервјуу за ”Недељник” рекао. Судећи по наслову који је дала редакција ”Недељника”, испада да се епископ Јован поставио као адвокат Алојзија кардинала Степинца, надбискупа загребачког у време Другог светског рата, што он свакако није нити жели да буде.

Из Канцеларије Епархије славонске

Интервју Епископа славонског Јована за “Недељник”

Причали сте својевремено о судбини Крајишника који су се после ”Олује” склонили у Пећ, a 1999. године су тамо последњи остали… Сада сте у Пакрацу, двадесет година после ”Бљеска” и ”Олује”, да ли препознајете вертикалу страдања Срба из ових крајева?

Саопштење за јавност Митрополије црногорско-приморске и Епархије будимљанско-никшићке

Министарство за људска и мањинска права је Влади, мимо предложеног и на званичном сајту објављеног дневног реда, за 122. сједницу од 30. јула 2015.г. доставило Нацрт закона о слободи вјероисповијести.

Представник Министарства је медије и јавност обавијестио да је ”Влада утврдила Нацрт закона о слободи вјероисповијести”. На званичном сајту Владе још увијек није објављен закључак о усвајању Нацрта овог закона. И послије првог читања Нацрта закона лако се закључује да Нацрт закона треба одбацити како због нетранспарентног и дискриминаторног начина његове припреме, тако и због бројних неуставних одредаба којим се атакује на слободу вјероисповијести и друга зајемчена људска права, а посебно на унутрашњу аутономију Цркве и вјерских заједница.