Епархијска саопштења

Саопштење Епископа ваљевског г. Милутина

Подстакнути и веома изненађени најавом да ће се манастирски храм древне Светоархангелске обитељи, у народу зване „Ваљевска Грачаница“, конзервирати, осећамо архипастирску потребу и одговорност да се поново огласимо и упутимо ово саопштење јавности поводом ове изузетно болне теме у животу Ваљевске епархије и целокупне Српске Православне Цркве.

Наиме, руководство Јавног предузећа „Стубо-Ровни“ предложило је да се, услед опасности од уништавања изградњом хидроакумулације на реци Јабланици, манастирска црква Грачаница „заштити“ конзервацијом. Тај поступак подразумева да се свод цркве после скидања крова ојача израдом армирано-бетонске љуске, да се изврши насип или засип храма зрном туцаника, да се зидови храма одвоје од насипа или обавију геотекстилом, да се тако обложи под као и унутрашња и спољна страна зидова. Такав начин „чувања“ светиње за нека будућа времена, када брана више не буде у функцији, неприкладан је и, као епархијски Архијереј, никада тако нешто нећемо прихватити! Јер то би била својеврсна сахрана ове средњовековне богомоље и споменика културе.

Саопштење Епархије рашко-призренске

Епархија Рашко-призренска примила је најновију изјаву г. Дардана Гашија, косовског министра за просторно планирање, као отворену провокацију која има за циљ да наруши међуетничке и међуверске односе на Косову и Метохији поготово сада у време највећег хришћанског празника Васкрсења Христовог. 

У тексту који је 21. априла објавио приштински Телеграф под насловом „Порушићу цркву Свети Никола“ (Gashi: Do ta rrënoj edhe “Sveti Nikollën”) поменути косовски министар износи неистините тврдњу да је још незавршена црква Св. Спаса у центру Приштине подигнута нелегално (Министар чак и не зна назив цркве, што само показује његову обавештеност о овом питању). Српска Православна Епархија рашко-призренска поседује сву потребну документацију које су издале надлежне институције када је црква грађена и изјава поменутог косовског министра не може се другачије тумачити него као покушај етничке и верске дискриминације.

Саопштење за јавност о покајању Живорада М. Павловића

Обавјештавамо црквену и ширу јавност да се г. Живорад М. Павловић, бивши свештеник Епархије браничевске Српске Патријаршије и припадник тзв. ЦПЦ, одвратио од душепогубног служења и припадништва тој псеудоцрквеној организацији и с покајањем се обратио Цркви Божијој Православној, преко Митрополије црногорско-приморске, за опроштај и повратак у свету Цркву, молећи се Господу да га прими као покајника.

Доносимо његово покајно писмо у цјелини, упућено Његовом Високопреосвештенству Архиепископу цетињском и Митрополиту црногорско-приморском г. Амфилохију:

Саопштење Митрополије аустралијско-новозеландске

Годишњи семинар свештеничког братства Митрополије аустралијско-новозеландске Српске Православне Цркве одржан од 26. до 29. марта 2014. у Мелбурну

Свештенство Митрополије аустралијско-новозеландске Српске Православне Цркве, под очинским духовним руковођењем свога првопастира, Његовог Преосвештенства г. Иринеја Епископа Митрополије аустралијско-новозеландске, одржало је свој годишњи семинар и братски свештенички састанак од 26. до 29. марта 2014. године у Мелбурну.

Саопштење за јавност Митрополије црногорско-приморске

Будући да се псеудовјерска организација тзв. ЦПЦ огласила ових дана поводом 16 година ”епископске хиротоније” Мираша Дедеића, обавјештавамо јавност о следећем:

Вођа бугарских расколника ”Патријарх Пимен” није никада био Патријарх бугарски, већ је самог себе прогласио за таквог, ствoривши раскол у Бугарској Православној Цркви, да би као бивши архијереј био пензионисан, након што је у октобру 1998. године на Свеправославном сабрању превазиђен тај раскол у Бугарској Православној Цркви.