Епархијска саопштења

Саопштење Епархије рашко-призренске

Епархија рашко-призренска и косовско-метохијска још једном изражава своју најдубљу забринутост и протест због нехуманог третмана коме је у приштинском затвору изложен г. Оливер Ивановић, против кога је ЕУЛЕКС пре више од месец дана покренуо истражни поступак због наводних злочина против албанских цивила пре 15 година.

У цивилизованом свету познато је да је сваки човек невин док се не докаже да је крив. Тако би требало да буде и са Оливером Ивановићем који зна да је невин и жели да то докаже. Међутим, по ко зна који пут на Косову и Метохији, сведоци смо да се надлежне затворске власти и затвореници Албанци према Србима који су осумњичени за наводне злочине односе као према најгорим криминалцима. Епархија Рашко-призренска обавештена је да је Оливер Ивановић због нехуманог третмана у затвору започео штрајк глађу, као свој очајнички вапај пред очима јавности. ЕУЛЕКС и локалне косовске институције остају неме на његов захтев да му се омогући одбрана са слободе или барем да буде пребачен у затворску јединицу у Митровици, где би засигурно имао хуманији третман и могућност да га породица лакше посећује и настави да му пружа толико потребну моралну подршку.

Седница Епархијског савета Шумадијске епархије

Седница Епархијског савета Шумадијске епархије
Седница Епархијског савета Шумадијске епархије
Седница Епархијског савета Шумадијске епархије
Седница Епархијског савета Шумадијске епархије

Саопштење за јавност

Заседање чланова Епархијског савета Шумадијске епархије одржано је 24. фебруара 2014. године у Крагујевцу, у дану када Црква прославља и празнује Светог свештеномученика Власија и Светог великомученика Ђорђа Кратовца. чланови овог управног тела Цркве Божје у Шумадији најпре су се сабрали око свога архијереја, Његовог Преосвештенства Епископа шумадијског г. Јована, који је у Саборном крагујевачком храму Успења Пресвете Богородице служио свету Литургију, ту непоновљиву службу захвалности Творцу у нашим настојањима да будемо достојни светиње живота. Током Литургије произнесене су молитве Призива Светог Духа за благословен рад Епархијског савета на којем су разматрани домети црквеног живота у Шумадијској епархији током 2013. године.

Саопштење за јавност Епархије врањске

Саопштење за јавност Епархије врањске
Саопштење за јавност Епархије врањске
Саопштење за јавност Епархије врањске
Саопштење за јавност Епархије врањске

После избијања пожара у Краљевом конаку манастира Светог Прохора Пчињског, надлежни инспектори Министарства унутрашњих послова Републике Србије заједно са општинским јавним тужиоцем 28. јануара 2014. године су изашли на лице места како би извршили увиђај ради утврђивања узрока пожара.

Пошто је манастир Светог Прохора Пчињског споменик културе од изузетног значаја за државу Србију, манастир су посетили директор Републичког Завода за заштиту споменика културе Републике Србије гђа Мирјана Андрић са сарадницима, као и директор Региналног Завода за заштиту споменика културе из Ниша гђа Елена Васић-Петровић. Од стране Републичког завода биће формирана комисија која ће извршити процену штете и поднети извештај Министарству културе, односно Влади Републике Србије.

Од Штедимлије до Маровића

У Маровићевим опширним изјавама о Цркви које често упућује преко медија видимо само злу намјеру политике коју он представља да се умијеша у унутрашње устројство Српске Православне Цркве.

Да је тај Господин искрен и добронамјеран према Цркви, он би се заузео за то да започне дијалог између Цркве и Државе уз потпуно међусобно уважавање, да Држава отклони неправде које је учинила Цркви, да јој врати отету имовину, да врати вјеронауку у школе онима који желе да је уче, да донесе закон о вјерским слободама којим би се регулисала права из те области у складу са општеважећим правним актима и начелима... Не чусмо од Г. Маровића ниједне ријечи о тим горућим проблемима који деценијама оптерећују Цркву у Црној Гори, а уколико се ускоро не ријеше како ваља и Држава ће имати не малу штету због тога. Маровић је својевремено обмањивао јавност у погледу власништва над црквеном имовином, не устеже се да износи разне клевете на рачун Цркве и да се бестидно мијеша у њене надлежности и унутрашње устројство.

Саопштење за јавност Митрополије црногорско-приморске

Саопштење за јавност свештенства и монаштва Митрополије црногорско-приморске - Подгорица, 28. децембра 2013. године

Уочи предстојећих божићних и новогодишњих празника у Саборном Храму Христовог Васкрсења у Подгорици је под омофором Његовог Високопреосвештенства Архиепископа Цетињског Митрополита црногорско-приморског г. др Амфилохија одржано редовно годишње братско сабрање свештенства и монаштва Митрополије црногорско-приморске. Након Свете архијерејске литургије којом је у новом Храму началствовао Митрополит г. Амфилохије, свештенство и монаштво је заједно са својим Архипастиром заблагодарило Богу на свему доброме у протеклој години, а посебно на великом дару и радости освећења Саборног Храма Христовог Васкрсења у Подгорици које су, у оквиру прославе 1700. годишњице Миланског едикта о слободи хришћанске вјере, извршили православни патријарси и представници помјесних православних цркава из читавог свијета.