Епархијска саопштења

Саопштење за јавност Митрополије аустралијско-новозеландске

''Заклињемо вас Свемогућим Богом да ничим не умањите вредност, величину и значај нашег измирења. Нека ни једна празна и непроверена реч не пређе преко ваших уста. Наше измирење нека буде за углед и свим осталим Србима, свуда где год живе. Не дозволите да макар ко од нас својим поступком овој заједничкој светињи одмогне. Наше измирење је тек почело. Ми смо засадили младу биљку коју треба да негујемо и чувамо као зеницу ока, да порасте на понос свима'' (Митрополит новограчанички Иринеј – 19. фебруар 1993. г.).

У протеклих неколико недеља у медијима, посебно на Интернету, поново се појављује мноштво непроверених, нетачних и често злонамерних текстова везаних за судски спор којим Српска Православна Црква у своје окриље враћа тренутно узурпирани манастир Нови Каленић код Канбере.

Тим поводом Митрополијски управни одбор Митрополије аустралијско-новозеландске Српске Православне Цркве жели да нагласи следеће:

У Задру оживела усташка творевина Анте Павелића

Оно што ни највећи песимисти међу нама нису очекивали, догодило се. После регистрације проусташког удружења тзв. „Хрватске православне заједнице“, шира јавност је јуче (11. 12. 2012. год.) преко електронских медија и тзв. Прогласа ХПЗ обавештена о „устоличењу“ извесног Александра Иванова (иначе бугарског порекла) за „свештеника хрватских православаца“.

Познато је да је усташки злочинац Анте Павелић 1942. године основао ХПЦ са циљем да потпуно уништи Српску Православну Цркву и искорени Србе са простора НДХ - пошто претходне методе насилног покрштавања и масовних убистава по логорима широм Хрватске нису донели довољно резултата.

Користимо такође ову прилику да све вернике Српске Православне Цркве и православне Србе на просторима Далмације обавестимо о горе наведеној чињеници и да их позовемо да остану верни својој Српској Православној Цркви, своме језику и својој култури и да се чувају од лажних пастира, „који долазе у оделу овчијем, а унутра су вуци грабљиви“ (Мт. 7, 15).

Саопштење за јавност Правних савјета Митрополије црногорско-приморске и Епархије будимљанско-никшићке

На заједничкој сједници Правних савјета Митрополије црногорско-приморске и Епархије будимљанско-никшићке, која је, у присуству Архиепископа цетињског и Митрополита црногорско-приморског г. Амфилохија и Епископа будимљанско-никшићког г. Јоаникија, одржана 1. новембра у Епархијском двору у Никшићу, разматрана су актуелна правна питања из области односа Цркве и државе Црне Горе.

Чланови Правних савјета су констатовали нетачна и злонамјерна тумачења недавне одлуке Европског суда у Стразбуру у предмету спора око одговорности Владе Црне Горе због опструкције и непримјењивања Закона о праведној реституцији, који је усвојила Скупштина Црне Горе 2002. године. Одлука Европског суда од 9. октобра ове године је у појединим медијима у Црној Гори, из антицрквених разлога, приказана као наводни ”губитак права СПЦ на свеукупну имовину и као основ за уређење односа између СПЦ и државе”. Зачуђује број олаких и неодговорних коментатора, који не само да нису видјели и прочитали тужбени захтјев и списе предмета него ни одлуку Суда. Такав неодговоран приступ је, не по први пут, свјесно примијењен како би јавност стекла погрешан утисак и како би се стварао простор за нове незаконите атаке на Православну Цркву, њен идентитет, мисију, имовину и достојанство у Црној Гори.

Још једно реаговање поводом одлуке Европског суда за људска права

 Будући да заступник Црне Горе пред Европским судом за људска права у Стразбуру г. Зоран Пажин наново покушава да исконструише једно специфично виђење стварности и наметне га јавности, принуђени смо да реагујемо.

Иако тврди да „као правник воли да се држи чињеница“, тешко је одупријети се искушењу и не примијетити да уваженом заступнику није јасно ко му је била противничка страна у спору. Наиме, Република Србија није учествовала као тужилац у спору против Црне Горе већ је од самог Суда позвана да му помогне како би сагледао све релевантне моменте овог случаја, без стављања на неку од страна у спору. Поред тога, Епархија будимљанско-никшићка није организациона јединица Митрополије црногорско-приморске, како произилази из Пажинових навода, већ сусједна  епископија.

Поводом одлуке Европског суда за људска права у Стразбуру

Епархија будимљанско-никшићка обратила се Европском суду за људска права у Стразбуру са надом да ће Суд помоћи да се једно важно питање, као што је то питање неправедно одузете црквене имовине, на праведан начин ријеши.

Европски суд је својом одлуком показао снисхођење за очигледне правне пропусте црногорског правосуђа, што не значи да је Црна Гора тиме ослобођена своје обавезе да у процесу европских интеграција достигне стандарде које поставља Европска Унија и које су у том смислу достигле земље у региону. Овим је Црна Гора сада у још већој обавези да донесе закон о повраћају одузете црквене имовине и да Цркви врати оно што је неправедно одузето, а што је Црна Гора већ преузела на себе као обавезу потписујући уговоре са Католичком Црквом и Исламском и Јеврејском заједницом.

Епархија рашко-призренска најоштрије осуђује намеру да се саборни храм Христа Спаса уклони или претвори у меморијални музеј

Поводом вести приштинског дневника Коха Диторе да је на последњој седници сената косовског Универзитета у Приштини изнесена намера да се незавршени српски православни саборни храм Христа Спаса у Приштини претвори у музеј или уклони Епархија рашко-призренска објављује следеће саопштење: