Епархијска саопштења

Коме смета споменик жртвама Новосадске рације?

У листу Blic од 10. маја 2012. године, у рубрици Нови Сад (стр. 23), објављен је текст извесног Жарка Богосављевића, под насловом Епархија нелегално поставља споменик.

У овом нарученом тексту се, као и у досадашњем низу нападâ на Српску Православну Цркву, посебно на Епархију бачку, износе многе неистине, полуистине и дезинформације, а сâм наслов, украшен фотографијом актуелног врлог председника Скупштине Града Новог Сада, представља покушај нове медијске хајке, попут оне из јануара текуће године.

Још једна провокација градских власти

Они који су познати по томе што годинама уназад покушавају да укину градску славу Новог Сада, Ђурђиц, своју борбу против Епархије бачке, па и против заштитника нашега града, светог великомученика, победоносца и чудотворца Георгија, настављају и на сâм дан његовог молитвеног спомена.

Знајући, наиме, унапред да се Српска Православна Црква неће сагласити са постављањем металне конструкције за озвучење и видео-пренос концерта Ђорђа Балашевића пред самим улазом и оградом Владичанског двора, само неколико метара од Саборне цркве која тог дана прославља своју храмовну славу, градски ,,оци” су одлучили да своју намеру остваре без знања, обавештења и сагласности Епархије бачке.

САОПШТЕЊЕ НОВОСАДСКОГ СВЕШТЕНСТВА ПОВОДОМ ОБЈАВЉИВАЊА ТЕКСТА Хоће ли држава свештеницима плаћати порезе и доприносе за пензије?

У листу Дневник  од 1. маја 2012.  године, од стране Љ. Малешевић, написан је текст Хоће ли држава свештеницима плаћати порезе и доприносе за пензије? Сличан текст, насловљен Стижу пензије за мантије, већ смо имали прилику да видимо у Новостима од 25. априла текуће године, писан од стране извесних Р. Др. и Б. С. А.  Пошто се на  неколико  места у Дневниковом тексту помиње свештенство у Новом Саду, сматрамо за своју дужност да нашим парохијанима, а и свима онима који имају уши да чују, понудимо и мало другачије  информације о датим темама. (Појединима не вреди ништа говорити и писати, јер су добили тачно зацртане инструкције шта да пишу о Цркви и о српском народу уопште и за извршење истих добро су  плаћени.)

Eпархија рашко-призренска осуђује физички напад на Србина у Сувом Долу и апелује на КФОР и ЕУЛЕКС да обезбеде сигурност за све грађане

Епископ рашко-призренски и косовско-метохијски Теодосије данас је оштро осудио физички напад на Владимира Деновића (66) из мешовитог српско-албанског села Суви До код Косовске Митровице коме су јуче нанешене тешке телесне повреде. Владика Теодосије је посебно упутио захтев КФОР-у и ЕУЛЕКС-у да обезбеде сигурност за све грађане и не дозволе да насиље ескалира.

Eпархија рашко-призренска најоштрије осуђује напад на албанску породицу у северној Митровици

Епархија рашко-призренска најоштрије осуђује напад на албанску породицу која живи у насељу "Три солитера" у северном делу Косовске Митровице. У овом нападу који се догодио рано јутрос страдао је Сељвер Харадинај (38) док је двоје од четворо његове деце који су у тренутку експлозије били код куће повређено. Насиље са било које стране је неприхватљиво и не сме бити толерисано, изјавио је Епископ Теодосије, изражавајући наду да ће починиоци овог злочина бити пронађени и приведени лицу правде.

Реакција Информативне службе Епархије нишке поводом писања новина Блиц од 5. априла 2012. године

Основни поступак који се примењује када неко у Цркви сагреши је да прво треба насамо покарати оптуженог, а ако то не уроди плодом онда пред двојицом сведока не би ли се проблем решио. У сваком случају што се црквеног поретка, а и државног закона тиче случајеви евентуалних црквених преступа се не препуштају суду јавности већ су они у власти надлежног Епископа.