Епархијска саопштења

Поруке мржње на цркви Светих Апостола Петра и Павла у селу Брод, општина Штрпце

Eпархија рашко-призренска примила је синоћ са дубоком забринутошћу информацију о исписаним порукама мржње на храму Светих Апостола Петра и Павла у општини Штрпце. Косовска полиција потврдила је да су графити са погрдним натписима и ознаком УЧК као и прецртаним крстовима на предњој и јужној фасади храма примећени крајем марта oве године. Као и у претходним инцидентима о којима се Епархија јуче огласила званичним саопштењем, и овде је реч још о једном показатељу нарушене безбедносне ситуације и атмосфере етничке и верске мржње против хришћанских храмова на Косову и Метохији.

Саопштење за јавност Епархије ваљевске

У вези са гласинама о угрожености остатака средњовековних цркава најављеним наставком градње пруге Ваљево-Лозница, пре свих остатака цркве на Стадиону Крушик и, од раније, на делу пруге Београд-Бар у близини манастира Ћелије, као и у вези с тим приписивање Епархији ваљевској и њеном првојераху Г. Милутина небриге о црквеном наслеђу, желимо да јавност упознамо са следећим чињеницама:

Саопштење Епархије захумско-херцеговачке и приморске

У жељи да пружи подршку породици Милидраговић, којој су у недавном пожару настрадала дjеца Ђорђе и Младен, Епархија је, 24. фебруара ове године, позвала угледне домаћине и привреднике са подручја општине Требиње. Исте вечери, показала се велика хуманост људи овог краја и присутни су донацијама сакупили новац и ријешили стамбено питање ове породице. Тако су наши људи, заједно са господином Бранком Драшковићем из Swissliona – Требиње који је понудио стан у пола цијене и господином Драганом Видаковићем, из предузећа Криваја, који је поклонио цјелокупан намјештај, омогућили да већ данас, 27. фебруара, породица Милидраговић добије кључеве стана.

Епископски Савјет Православне Цркве у Црној Гори

Послије свете архијерејске Литургије у саборном храму Христовог Васкрсења у Подгорици и свечане Светосимеоновске литије до Немањиног града на обали Рибнице, архијереји, чланови Епископског савјета Православне Цркве у Црној Гори, одржали су своје братско сабрање и размотрили актуелне проблеме Цркве.

Посебна пажња је посвећена најновијем покушају оспоравања правног статуса Православне Цркве и прогона православних свештеника и монаха који немају црногорско држављанство, а који скоро двије деценије служе Богу, Цркви и народу у Црној Гори.

Отворено писмо Премијеру Лукшићу поводом оспоравања правног статуса Епархијâ Српске Православне Цркве у Црној Гори

Поводом синоћњих поновљених изјава министра унутрашњих послова Ивана Брајовића о наводном незаконитом положају Српске Православне Цркве у Црној Гори, а као одговор на његово и његових истомишљеника злонамјерно и погрешно тумачење важећег законодавства (иначе, по општем консензусу, потпуно превазиђеног), упознајемо јавност са писмом које је Високопреосвећени Архиепископ цетињски Митрополит црногорско-приморски Господин Амфилохије ових дана упутио Предсједнику Владе Црне Горе г. Игору Лукшићу, а с којим је упознат и Предсједник Црне Горе г. Филип Вујановић. Из навода у писму које слиједи се види да се и у документима државе Црне Горе (и многим непоменутим у писму) признаје да је Српска православна Црква регистрована у Црној Гори као вјерска заједница, што значи да има сва права као и друге вјерске заједнице (најмање јој то припада будући да је она темељ Црне Горе). То даље значи да је насиље које се посљедњих мјесеци и година спроводи над појединим свештеницима, њиховим породицама, монасима и монахињама у Црној Гори ништа друго до безакоње изазвано идеолошко-националистичким острашћеностима, које понижава Црну Гору и оставља трајну мрљу на њу и на оне који га спроводе.

У наставку преносимо поменуто писмо у цјелини.

Саопштење за јавност поводом прогона пљеваљских свештеника од стране МУП-а Црне Горе

Поводом рјешења Управе полиције којим је седморици православних свештенослужитеља Црквене општине пљеваљске и манастира Свете Тројице наложено да у року од три дана напусте Црну Гору, обавјештавамо јавност да су против незаконитих рјешења МУП-а Црне Горе пред Управним судом у законом прописаном року покренути управни спорови у сваком појединачном случају. Истовремено, на основу члана 13 Закона о управном спору, Управи полиције су као органу надлежном за извршење рјешењâ поднијети појединачни захтјеви за одлагање извршења нападнутих рјешења с обзиром на то да би се њиховим извршењем свештенослужитељима нанијела ненадокнадива штета, чиме би се обесмислио управни спор. Од Управе полиције очекујемо да уважи разлоге наведене у захтјевима и поступи као и у ранијим случајевима, тојест да  у законском року од три дана оштећеним свештенослужитељима одобри останак у Црној Гори до окончања управног спора.