Епархијска саопштења

Саопштење за јавност из Епархије захумско-херцеговачке и приморске

Због различитих медијских извјештаја који су се појавили поводом присуства владике Григорија молитви за јединство хришћана у Дубровнику 18. јануара 2012. и бесједе коју је том приликом епископ изговорио, имамо потребу указати на слиједећу чињеницу. Након изговорене бесједе владике Григорија, а прије читања молитве Оче наш, дубровачки бискуп Мате Узинић захвалио је владици на изговореној бесједи и опроштају који је у њој затражен, и подсјетио да „ако смо хришћани, морамо опростити“, али такође и нагласио „и ми имамо за што тражити опроштај“ и рекао: „И ја у име свих нас епископу и његовој цркви кажем: Опростите, с надом да ће заиста бити хришћани и опростити“.

Извор: Епархија захумско-херцеговачка

Саопштење за јавност - 23. јануар 2012. године

Саопштење за јавност - 23. јануар 2012. године

Епархија бачка најодлучније одбацује лицемерне оптужбе Александра Јовановића, председника Скупштине Града Новог Сада, да је Црква спречила амбасадора Израелa г. Јозефа Левија и амбасадора Мађарске г. Оскара Никовица да учествују у званичном програму помена жртвама Новосадске рације.

Истина је, међутим, да су именовани председник Скупштине града и градоначелник Новог Сада, са својом пратњом, покушали да, мимо протокола и без позива организатора, узму учешћа у званичном програму.

Деманти новосадске Јеврејске општине

Поводом саопштења које је у јавности нетачно представљено као саопштење Јеврејске општине у Новом Саду, а чији аутор је извесни Борис Копиловић, протонамесник Владан Симић, секретар Епархије бачке, доставио нам је званичан деманти новосадске Јеврејске општине упућен Епархији бачкој.

„Господине Симићу,

обавештавамо Вас, након краћих консултација у Извршном одбору Јеврејске општине Нови Сад, да Јеврејска општина није слала никаква саопштења, посебно не са потписом Бориса Копиловића, који није председник Јеврејске општине. Јеврејска општина Нови Сад није аутор поменутог Саопштења.

Председник Јеврејске општине Нови Сад
Горан Леви
21. јануара 2012. године.”

Саопштење за јавност Епархије бачке

,,У лажи су кратке ноге“

                                                                                                      (Народна пословица)

Поводом најновијег саопштења градоначелника Новог Сада Игора Павличића од 19. јануара 2012. године, Епархија бачка је принуђена да данас, на велики празник Богојављења и у навечерје празника Светога Јована Крститеља, крсног имена Епископа бачког г. Иринеја, одговара на недоличне и некултурне изјаве градоначелника Новог Сада и још једном обавештава јавност да у понедељак, 23. јануара у подне, неће бити заједничког обележавања Новосадске рације, како именовани градоначелник неуморно обмањује Новосађане и укупну јавност него да ће тада, ако Бог дâ, Епархија бачка и Јеврејска општина обавити молитвене помене за све жртве овог страшног злочина, без учешћа градских власти.

Градоначелник Новог Сада говори неистину

Поводом најновијег саопштења градоначелника Новог Сада Игора Павличића, објављеног на званичној интернет-презентацији Града Новог Сада 17. јануара 2012. године, под насловом ,,Заједничко одавање поште жртвама ужасног злочина“, Епархија бачка најоштрије одбацује његово тврђење да ће Град и његови представници заједно са Епархијом бачком одржати молитвени помен (за градоначелника је то ,,одавање поште”) 23. јануара у 12,00 часова, на Кеју жртава рације у Новом Саду.

Архиепископ охридски Јован пребачен на најстрожи затворски режим у затвору Идризово

Његово  Блаженство Архиепископ охридски и  Митрополит скопски г. Јован пребачен је, 16. јануара 2012. у послеподневним часовима, из пријемног одељења затвора Идризово у затворени део затвора. 

Иако још увек није завршена процедура решавања захтева да му се понови судски поступак и да он може да се брани кроз лично присуство, затворска управа је одлучила да архиепископа Јована смести у одељење где се извршавају санкције по најстрожем третману. 

Казна коју је архиепископ Јован добио у судском процесу у којем му је било суђено у одсуству износи две и по године затвора, но то уопште није висина казне која налаже да добије најстрожи затворски третман, зато што други осуђеници, са много већим казнама, добијају или полуотворени или отворени третман.