Епархијска саопштења

Саопштење за јавност Митрополије црногорско-приморске

Митрополија црногорско-приморска сматра за  своју обавезу да у вези са интервјуом г. Рифата Фејзића, реиса Исламске вјерске заједнице у Црној Гори, објављеног у „Вијестима“ 29. јула 2011. године, даде следеће саопштење:

Саопштење за јавност поводом реакција на посјету Митрополита волоколамског Илариона Црној Гори

Поводом најновијих, неумјесних и негостољубивих написа о посјети Високопреосвећеног митрополита волоколамског Илариона, предсједника Одјељења за спољње црквене везе Московске Патријаршије, имамо дужност да, као његови домаћини у Црној Гори, реагујемо ради православних вјерника и цјелокупне јавности.

Након, ко зна које по реду, посјете високог црквеног јерарха, који је посвједочио једнодушни став Православне Цркве у вези са њеним устројством у Црној Гори, дошло је до реакције једне групе људи из јавног и политичког живота, који су изјаве митрополита Илариона оцијенили као „грубе и непримјерене“ и као оне „које вријеђају достојанство и суверенитет Црне Горе“, а његов јасно исказан црквено-канонски став о томе да је једина Православна Црква у Црној Гори оличена у овој Митрополији и трима епархијама Српске Патријаршије као „грубо оспоравање суверенитета Црне Горе“ и „увреду свим грађанима, посебно националним Црногорцима“. У том отвореном писму поменуте групе људи предсједнику Вујановићу и премијеру Лукшићу, у медијима названом „реакција 112 интелектуалаца“, осим ових увриједа на рачун митрополита Илариона, понављају се и друге, већ уобичајене, клевете против Српске Православне Цркве.

Саопштење Епархије рашко-призренске поводом недозвољеног коришћења имена манастира Грачанице

У Привредном прегледу (http://www.pregled.rs) од 14. јула 2011. године објављена је вест ТАНЈУГ-а да је хуманитарна организација „Мати Татјана – манастир Грачаница“ покренула добротворну акцију чији је циљ изградња средњошколског центра у Грачаници и зграде средње медицинске школе у Великом Ропотову на Косову и Метохији. У наставку вести се каже да директорка организације Љиљана Каранов  апелује да је за ту акцију потребно прикупити два милиона и двеста хиљада евра и напомиње да ће за поменуте пројекте бити обезбеђено донирање и преко СМС-поруке на број 1775 (Телеком и ВИП мрежа).

Поводом ове вести, као и уопште поводом активности „хуманитарне” организације „Мати Татјана – манастир Грачаница“, Епархија рашко-призренска има обавезу да упозна јавност са следећим чињеницама:

Саопштење за јавност Митрополије црногорско-приморске

Саопштење за јавност Митрополије црногорско-приморске поводом привођења и депортације свештеника Синише Смиљића, Цетиње, 29. јун 2011.

Управе црногорске полиције је депортовањем свештеника Синише Смиљића, пароха Паштровског, погазила елементарна вјерска и људска права, нанијевши удар Православној Цркви, вјерницима и правди у Црној Гори. Нигдје се у цивилизованом свијету не сматра као прекршај намјера свештеника да посјети своје храмове нити се без образложења свештеницима и новинарима брани приступ јавним мјестима.

Саопштење за јавност Митрополије црногорско-приморске

Поводом саопштења за јавност МУП-а Црне Горе о разлозима због којих православном свештенству и монаштву, који нису држављани Црне Горе, није одобраван привремени боравак током посљедње двије године, дужни смо да саопштимо да је ово министарство по ко зна који пут свјесно дезинформисало и грубо обмануло јавност.

Црна Гора и нови конкордат

Најаве да ће држава Црна Гора ускоро потписати Конкордат са Ватиканом отвара бројна правна питања. Портал Аналитика на овај начин отвара дијалог о том питању. Из тих разлога, позивамо стручњаке из разних области, а прије свега правнике, да се укључе у расправу на ову тему.

Већ неколико година уназад веома често слушамо црногорске званичнике и политичаре како истичу чињеницу да је Књажевина Црна Гора 1886. године прва балканска држава која је закључила конкордат (уговор) са римским папом и на тај начин регулисала правни положај римокатолика у Црној Гори. Тачно је да је Књажевина Црна Гора 18. августа 1886.г. закључила уговор са римским папом. У Риму су га, након претходних договора папе Лава ХІІІ и Књаза Николе, потписали кардинал Лодовико Јакобини, папин лични секретар, и Јован Сундечић, књажев лични секретар. Текст потписаног конкордата је објављен у "Гласу Црногорца" бр. 42 од 21. октобра 1886. године. До данас је прештампан у више књига и зборника.