Епархијска саопштења

Саопштење за јавност Митрополије црногорско-приморске

Митрополија Црногорско-приморска поздравља одлуку Владе Црне Горе, као и улогу предсједника Владе г. Лукшића у доношењу исте, да се приступи обнови цркве Рођења Пресвете Богородице на Светом Стефану, с надом да је то почетак обнове дијалога Цркве и државе на здравим темељима, који ће убудуће рађати добрим плодовима свеукупне обнове, изградње и напретка нашег друштва.

Митрополија изражава наду и увјерење да, до доношења коначног пројекта и почетка реконструкције, неће доћи до промјене постојећег стања на лицу мјеста.

Саопштење за јавност Митрополије црногорско-приморске

Поводом навода у појединим медијима да Митрополија Црногорско-приморска има планове за помпезно освећење обновљене цркве Рођења Пресвете Богородице из XV вијека на Светом Стефану, на којем би присуствовале високе званице и које би имало некакав нарочити карактер, обавјештавамо јавност да су такви наводи неистинити и плод су, бојимо се, злих намјера и нетрпељивости према Цркви појединих новинара и њихових „извора блиских Београдској Патријаршији" или извора блиских појединим политичким партијама.

Саопштење за јавност Митрополије црногорско-приморске

Поводом Елабората Владе Црне Горе о оправданости реорганизације Народног музеја и Центра Његош, усвојеном на предлог Министарства културе, којим је планирано да се Црква Рођења Пресвете Богородице на Ћипуру прогласи "маузолејем црногорских господара" и на небивали начин одузме од Цетињског Манастира и Митрополије Црногорско-Приморске, Правни савјет Митрополије је одлучио да предузме све неопходне кораке како би се Светиња заштитила и остала оно што је вјековима била - темељ и саставни дио Цетињског Манастира. Дужни смо да укажемо да је неодговорним односом према овом питању, јавност доведена у заблуду да је Црква на Ћипуру одузета од Митрополије и предата у надлежност Народном музеју Црне Горе.

Саопштење за јавност Митрополије црногорско-приморске

Цетиње, 19. априла 2011. године - Поводом изјаве господина Александра Вучића, у вези штрајка глађу предсједника СНС г. Томислава Николића, по којој је Митрополит Амфилохије наводно „стао на страну" г. Николића саопштавамо да је Митрополит Амфилохије у телефонском разговору, још док је био у Скупштини, са г. Николићем само изразио бригу о његовом здрављу и молитвену жељу да изнађе неки други, адекватнији начин за остваривање својих политичких циљева. Јер Еванђелски метод Цркве је одувијек био и остао пост и молитва у борби против личних и уопште људских искушења и зала, а никада било какав самоубилачки штрајк глађу. При том се г. Николић захвалио на савјету и изразио своју спремност и жељу да се као Православни Хришћанин причести Светим Тајнама.

Саопштење са Скупштине Српске Православне Епархије новограчаничко-средњезападноамеричкe

САОПШТЕЊЕ СА СЕДНИЦЕ ЕПАРХИЈСКЕ СКУПШТИНЕ ОДРЖАНЕ У ДАНЕ 8. И 9. АПРИЛА 2011. ГОДИНЕ

Свештенство и делегати сабрани на Годишњој скупштини Епархије новограчаничко-средњезападно-америчке, у дане 8. и 9. априла 2011. године, под духовним вођством и председништвом надлежног Епископа, Његовог Преосвештенства Г. Лонгина, поред редовних послова у делокругу рада Годишње скупштине, предвиђених Уставом Српске Православне Цркве у Северној и Јужној Америци, а у бризи за добро Српске Православне Цркве и верног Божијег народа, посебно у Епархији новограчаничко-средњезападно-америчкој, која обухвата тринаест америчких држава на Средњем Западу, у својој оданости нашој светој Српској Православној Цркви, објављују следеће саопштење:

Епархија далматинска: И пописом против Срба

Епархија далматинска са својим свештенством и верницима изражава најдубљу забринутост, пошто су већ првих дана пописа становништва у Републици Хрватској, уочени најгрубљи преступи према српском становништву. Наиме, у околини Бенковца православни Срби су у четири куће мимо своје воље уписивани као грко-католици (унијати), а сличан случај забележен је такође у задарској жупанији у Пољицима код Задра.