Култура

Матица српска у Црној Гори

Основано Друштво Матице српске у Црној Гори. За председницу изабрана професорка англистике Радојка Вукчевић. Са скупа поручено да ће Друштво допринети бољим односима две земље, као и афирмацији српске културе у Црној Гори.

У Подгорици је данас одржана конститутивна седница скупштине новоформираног Друштва Матице српске (МС) у Црној Гори, а за првог председника изабрана је професор др Радојка Вукчевић. Оснивање друштва Матице српске у Црној Гори "није никакво изненађење, рекао је митрополит Анфилохије Радовић. То представља наставак њеног вековног и живог присуства на овим просторима".

Тронови поново у Крушедолу

После пет деценија рестаурације у манастир враћени вредни експонати из 18. века

Архијерејски трон трон и два трона за мошти светих деспота Бранковића враћени су ових дана у манастир Крушедол, после детаљне растаурације у Галерији Матице српске у Новом Саду.

Тронове из средине 18. века, које су осликали Димитрије Бачевић и Василије Остојић, рестаурирали су стручњаци Галерије Матице српске током 2006. и 2007. године, у склопу припрема експоната за изложбу "Дрворезбарска уметност - билдхаорско художество", која је реализована почетком 2008. године.

Ћеле-кула за светску баштину

Оживљена иницијатива да се чувена нишка тврђава уврсти на листу УНЕСКА

Ћеле-кула је озбиљан кандидат за Унескову листу светске баштине, сазнају "Новости". Због изузетног значаја овај споменик стављен је под заштиту закона 1948. године, а први пут је предложен за листу светске културне баштине маја 1989. године. Десет година пре тога, Скупштина Србије прогласила га је за културно добро од изузетног значаја.

- Тренутно се на државном нивоу формира тим, који треба да процени и споменичка добра Ниша, пре свега Ћеле-кулу, али и археолошко налазиште Медијану - каже за "Новости" Миле Вељковић, директор Завода за заштиту споменика Ниш. - Ћеле -кула је, по мом мишљењу, ипак извеснији кандидат. Подршка да дођемо до листе Унеска стиже из Арла, са чијим стручњацима смо остварили значајну научну сарадњу.

Скуп византолога у Нишу по значају четврти у свету

Од 2001. године у Нишу се, већ традиционално, у оквиру прославе славе града - Цара Константина - одржава међународни научни скуп на тему Ниш и Византија. Ова скуп окупља научну елиту из целог света из области историје уметности, археологије, историје, богословља и књижевности. Историја ранохришћанског периода Ниша поткрепљена је новим научним аргументима и у великој мери се разликује у односу на знања којим се располагало пре почетка одржавања научног симпозијума од 2002. године, оценио је данас један од оснивача тог скупа др Миша Ракоција.

Небојша Дугалић: Речи о Свечовеку

Поводом осам векова од оснивања манастира Жиче вечерас у 20.30 часова у Народном позоришту (сцена Раша Плаовић) биће изведена монодрама по текстовима Светог Владике Николаја Речи о Свечовеку коју ће казивати Небојша Дугалић.

Рукопис стар шест векова

Библиотека Призренске богословије, задужбина Симе Игуманова основана 1871. године, чува и рукопис богослужбене књиге из последње четвртине 14. века. На основу водених жигова драгоценог синаксара, које садржи житија по месецима, стручњаци су установили старину књиге, али даља експертиза тек предстоји. За сада се брижно чува под кључем, у библиотеци Богословије са привременим седиштем у Нишу.