Наука

Србин који је повезао свет

Србин који је повезао свет
Србин који је повезао свет
Србин који је повезао свет
Србин који је повезао свет

У недељу, 12. октoбра 2014. године, на празник Михољдан, у саборном храму Свetog Саве на Менхетену у Њујорку, служена је Света Литургија и одржан помен поводом 160 година од рођења великог српског научника Михајла Пупина.

Улога религије у промовисању мира и толеранције у БиХ

Улога религије у промовисању мира и толеранције у БиХ
Улога религије у промовисању мира и толеранције у БиХ
Улога религије у промовисању мира и толеранције у БиХ
Улога религије у промовисању мира и толеранције у БиХ

Чланови Одбора за међурелигијску сарадњу (ОМС) Бихаћ, који дјелује у оквиру Међурелигијског вијећа БиХ, 8. новембра 2014. године посјетили су  Босански Петровац.

Том приликом, уз посјете значајнијим установама основне три конфесије у Босанском Петровцу, а поводом међународног дана толеранције који се обиљежава 16. новембра ОМС Бихаћ је организовао Јавну трибину на тему „Улога религије у промовисању мира и толеранције у БиХ“.

Предавање епископа Атанасија у Бихаћу

Предавање епископа Атанасија у Бихаћу
Предавање епископа Атанасија у Бихаћу
Предавање епископа Атанасија у Бихаћу
Предавање епископа Атанасија у Бихаћу

Његово Преосвештенство Епископ бихаћко-петровачки г. Атанасије одржао је 15. новембра 2014. године у Бихаћу  предавање на тему „Хришћанство и глобализација“. Повод за ово предавање јесте одржавање четвртог  социјалног семинара које је под називом „Европа – заједнички дом“ организовало представништво Фондације Conrad Adenauer у Босни и Херцеговини. Након  поздравне ријечи водитеља семинара г. Суада Махмутовића, епископ Атанасије такође је поздравио организаторе и слушаоце и захваливши на позиву одржао предавање које је са великом пажњом испраћено од стране учесника и слушалаца.

Не може се сакрити град, што на гори стоји

Тијана Петковић је студент Православног богословског факултета Универзитета у Београду, са којом сам провео четири студијске године. Међутим, она је била једна од ријетко вриједних студената у нашој генерацији, тачније – једна од свега двоје наших другара, који су својим трудом и молитвом успјели да окончају студије у предвиђеном року. Почетком минулог мјесеца, она је дипломирала на овом факултету са темом ''Православни погледи на биоетику у секуларном друштву'' и то са просјечном оцјеном 8.76, да би ове студијске године започела мастер студије (религиолошки смјер) на поменутом факултету. Њена даља интересовања на пољу богословља ће се угланом кретати у оквирима тематике којом се бавила у свом завршном раду. Присутност биоетике у нашем свакодневном животу, као и тежња да се дају одговори на мноштво недоумица када је ријеч о православној биоетици, али и римокатоличкој, учинило је да се она у свом даљем студијском раду посвети богословском и научном усавршавању у том смјеру.

Патријарх московски и све Русије Кирил постао почасни доктор Београдског универзитета

Његова Светост Патријарх московски и све Русије Кирил , који је стигао у тродневну посету, у Свечаној сали Ректората, у петак 14. новембра  проглашен је почасним доктором Београдског универзитета. Докторат му је додељен на предлог Православног богословског факултета.

Диплому о почасном докторату уручио му је ректор Београдског универзитета проф. др Владимир Бумбаширевић. Овом чину претходила је свечаност на којој сеприсутнима се обратио ректор Бумбаширевић, а затим је о животу и делу Патријарха Кирила говорио декан Богословског факултета проф. др Предраг Пузовић. Разлоге због којих се Православни богословски факултет одлучио да упути предлог да се Патријарху Кирилу додели почасни докторат саопштио је Његово преосвештенство Епископ бачки проф. др Иринеј Буловић. Он је, између осталог, рекао да је докторат додељен због укупног научног дела Патријарха Кирила и за његов допринос унапређења богословске науке, посебно за залагање за успостављање тесних веза између теологије као науке и мисије Цркве у друштву.

Довршена целокупна дела новопросијавше светитељке Едит Штајн

Наредне недеље, од 20. до 23. новембра 2014, на универзитеу у Келну биће одржана међународна конференција насловљена „Све суштаствено се не ме може описати“, а поводом завршетка објављивања целокупних дела  пре 16 година канонизоване светитељке Римокатоличке цркве - философкиње из реда кармелићанки, др Едит Штајн (1891-1942). Први пут се обављује њен целокупни опус у 27 свезака ове новопросијавше мученице и светитељке - Edith Stein Gesamtausgabe (ESGA).

Др Едит Штајн, рођена 1891. г. у Братислави, иде у ред најзначајнијих жена философа и педагога у Европи у 20. веку. Она је одбранила своју дисертацију код славног немачког философа, родоначелника феноменолошке философије  Едмунда Хусерла. Пореклом из јеврејске породице, она је 1922. г. конвертирала у хришћанство и ступила у манастир у католички ред кармелићанки, да би 1942. била зверски убијена у концентрационом логору Аушвиц-Биркенау. Папа Јован Павле II ју је 1998.г. прогласио светом (канонизовао).