Саопштења

Патријаршијски управни одбор расправљао о Закону о реституцији имовине

Патријаршијски управни одбор Српске Православне Цркве

Правни савет

Саопштење са скупа правника Епархијских управних одбора са територије Републике Србије

Патријаршијски двор, дана 17. новембра 2007. године

Са благословом Светог Архијерејског Синода који је својом одлуком бр.1733 од 5. новембра 2007. године Патријаршијском управном одбору одобрио сазивање скупа правника Епархијских управних одбора Епархија са територије Републике Србије, одржан је скуп у Патријаршијском двору у Београду са почетком у 11,00 часова. Тема разговора на наведеном скупу била је примена Закона о реституцији имовине црквама и верским заједницама.

Ко је Патријархов заменик ?!

«КУРИР»(8. новембар 2007. ) ПОНОВО ДИЛЕТАНТСКИ О СПЦ

Са жаљењем констатујемо, не први пут, да дневна новина Курир потпуно дилетантски извештава о Цркви, а када се грешке толико пута понављају онда не може бити речи о случајним пропустима, него о намерном извртању истине и лажном информисању. Наиме, у Куриру од 8. новембра 2007. године, на трећој страни стоји: «Патријархов заменик у Синоду је митрополит загребачко-љубљански Јован, а викарни епископ Атанасије замењује Павла у београдско-карловачкој архиепископији».

Охридска Архиепископија једина канонска и легитимна Црква на просторима Б.Ј.Р.М.

Информативна служба Светог Архијерејског Синода Српске Православне Цркве, у ишчекивању да се огласи Његово Високопреосвештенство Митрополит загребачко-љубљански г. Јован и потврди истинитост изјава које преноси београдска штампа на основу агенције Бета, позивајући се на интервју дат скопској телевизији СИТЕЛ, одговорно изјављује и понавља већ познато канонско становиште да је Охридска Архиепископија једина канонска и легитимна Црква на пордучју Републике Македоније и да Српска Православна Црква није никоме упутила никакав захтев за стварање било какве нове епархије, поред већ постојећих.

Његова Светост Патријарх српски писмом се обратио званицама међународних институција поводом кршења верских слобода у БЈР Македонији

Његова Светост Патријарх српски Г. Павле и Свети Архијерејски Синод Српске Православне Цркве, поводом терора над јерархијом, свештенством, монаштвом и вернима аутономне православне Охридске Архиепископије, упутили су писмо господи др. Вилијаму Вендлују, генералном секретару Светске конференције религија и мир, амбасадору Канцеларије за међународне верске слободе у Стејт департменту САД, господину Ђону В. Ханфорду III, извршном директору Комисије САД за међународне верске слободе и Рабину Артуру Шнајеру, председнику Фондације апел савести, у коме између остало стоји:

Писмо Патријарха Павла командату СФОР-а

Писмо Патријарха Павла командату СФОР-а

Његова Светост Патријарх српски Г. Павле упутио је данас генерал-мајору ВИРЏИЛУ Л. ПИКЕТУ, команданту СФОР-а у Босни и Херцеговини, писмо у којем стоји:

Већ неколико пута смо захтевали од команде СФОР-а, високог представника међународне заједнице у Босни и Херцеговини, па и генералног секретара Уједињених нација, да се престане са потпуно беспотребним и неумесним узмениравањем православних житеља варошице Пале на Романији и уништавањем њихове имовине, од стране оних војних снага које су у овај део Европе дошле да помогну у очувању мира, успостављању разумевања и толеранције. Последњих пут смо Вам овим поводом писали у фебруару ове године, јер снаге којима командујете су, под пуном ратном опремом, са изговором да траже лица осумњичена за ратне злочине, током Божићних празника упале у цркву и станове православних свештеника на Палама, где су извршили преметачину и преплашили укућане и малолетну децу.

Апел са ванредног проширеног заседања Светог Архијерејског Синода

Свети Архијерејски Синод Српске Православне Цркве са свог ванредног заседања, у проширеном саставу, које је сазвао Његова Светост Патријарх српски Господин Павле, поводом најновијих трагичних збивања на Косову и Метохији, даје следеће саопштење и апел:

Јучерашњи и ноћашњи немири који су се догађали широм јужне српске покрајине Косова и Метохије, представљају наставак организованог албанског тероризма над православним српским народом, који траје већ више деценија, његовом и светском културном баштином, као и над другим неалбанским живљем на овом простору. Тероризам и насиље који су се на посебан начин пројавили паљењем конака Пећке Патријаршије, 1981. године, настављају се и континуирано трају до 1999. године, да би од те године бомбардовања од стране НАТО-пакта и изгона неколико стотина хиљада српског и осталог неалабанског живља добијали све више на снази и интензитету. Плод тога нечувеног насиља представљају неколико хиљада мушкараца, жена и деце киднапованих и побијених, спаљена села и насеља са српским живљем, отета и угрожена имовина народа и Цркве, уништење и разарање више од 115 манастира и храмова. А све то у времену када је ова област била под непосредним протекторатом међународне заједнице.