Саопштења
Захвалност председника Владе Израела Патријарху српском Г. Павлу
4. Март 2004 - 10:34Његова Свеетостст Патријарх српски Г. Павле, примио је од г. Аријела Шарона, председника Владе Републике Израел, писмо којим захваљује на честиткама поводом 50- годишњице Меморијалног центра Јад Вашем.
У писму, измећу осталог, стоји: Благодарим на честиткама поводом 50-годишњице Јад Вашема. Ваистину, ово величанствено дело сећања и памћења, документовања и образовања јесте достојан споменик подигнут онима који су изгубили своје животе у холокаусту.
Патријарх Павле упутио телеграм саучешћа поводом трагичне погибије председника Македоније
26. Фебруар 2004 - 13:59Његова Светост Патријарх српски Г. Павле је поводом трагичне погибије председника Македоније, Бориса Трајковског и његових сарадника, данас упутио телеграм саучешћа председнику Владе Републике Македоније Бранку Црвенковском, у коме стоји:
Поводом тешке трагедије - трагичне погибије у авионској несрећи председника Републике Македоније господина Бориса Трајковског и делегације, молимо Вас, Господине Председниче, да заједно са породицама пострадалих примите наше искрено саучешће.
Молимо се Богу да пострадалима подари вечни покој у Царству Небеском, а Вама и породицама утеху у болу.
ПАТРИЈАРХ СРПСКИ ПАВЛЕ
Саопштење за јавност са седнице Косовско-Метохијског одбора Светог Архијерејског Сабора Српске Православне Цркве
20. Фебруар 2004 - 9:54Дан после најновијег убиства двоје Срба на Косову, у петак 7/20. фебруара 2004. у Патријаршији Српској у Београду на свом редовном заседању, састао се Косовско-Метохијски Одбор Светог Архијерејског Сабора СПЦ под председавањем Његове Светости Патријарха Српског.
Убиство Златомира Костића и Миљане Марковић, на излазу из Липљана за Старо Грацко, уочи самог састанка Одбора, потврдило је оно што Српска Црква непрекидно понавља и сведочи свима а стварност та њена упозорења, на жалост, непрекидно потврђује: да је упркос свог труда Међународне заједнице, којег не поричемо, и даље распињање и страдање константа живота Срба од доласка НАТО војске и УН власти на Косово и Метохију. У сенци тог страдања налазе се и малобројна достигнућа те власти као и лични напори неких људи из ње, који покушавају да успоставе поредак и правду а којих на Косову и Метохији једноставно нема. Осим синоћњег убиства у Липљану, понижавање монаха у Светим Архангелима у Призрену (које посљедњих седмица врши немачки КФОР), исељавање и последњих Срба из села Мироча због страха и недостатка воље КФОР-а да их заштити; затим спаљивање звоника цркве у Штимљу, па напад на цркву у Горњој Брњици (пред Божић), такође и даље рушење манастира Зочишта - само су врх леденог брега неправде која боде очи свих правдољубивих људи и вапије ка Небу, а од које неправде читаво Косово и Метохија и сви његови житељи не могу имати мирног сна и живота.
Обраћање Патријарха српског г. Павла Генералном секретару Уједињених нација и његовим представницима у Босни и Херцеговини
18. Фебруар 2004 - 13:16Његова Светост Партијарх српски Г. Павле, упутио је данас писмо господи: Кофију Анану Генералном секретару Уједињених Нација, лорду Педију Ешдауну Високом представнику Уједињених Нација за Босну и Херцеговину и генералу Вирџилу Л. Пакету команданту СФОР-а у Босни и Херцеговини у коме са дубоким жаљењем констатује збуњујуће догађаје који су се десили у време божићних празника 9. и 10. јануара 2004. године на Палама.
Тада су војници СФОР-а са образложењем да врше акцију хватања лица осумљичених за ратне злочине и њихових саучесника , у ноћи између 10. и 11. извршили претрес тамошње цркве, као и станове свештаника на Палама, приликом чега је узнемирено не само свештенство Српске Православне Цркве него и недужни народ који живи на Палама. У писму Патријарха Павла између осталог се наглашава:
Апел Његове Светости Патријарха српског Хавијеру Солани и Харију Холкерију
17. Фебруар 2004 - 15:23Поводом сазнања о покушају појединих привремених органа Косова и Метохије (Универзитет у Приштини, Министарства за образовање, науку и технологију), да од Скупштине општине Приштина издејствују одлуку о одузимању права Српској Православној Цркви на коришћење грађевинског земљишта на коме се налази Православни храм Христа Спаса у изградњи, као и катастарско место предвиђено за Културни центар “Свети Сава”, Његова Светост Патријарх српски г. Павле обратио се писмом господи Хавијеру Солани, Високом представнку Европске Уније за спољну политику и безбедност и господину Харију Холкерију, Специјалном представнику генералног секретара Уједињених Нација за Косово и Метохију, у коме између осталог стоји:
Поштовање канонa и традиције – на делу, а не на речима
17. Фебруар 2004 - 12:23Целовит текст одговора Његовог Високопреосвештенства Митрополита велеско-повардарског Г. Јована, који је – у нешто скраћеној верзији – објављен у дневном листу “Политика” од 17. фебруара 2004. године, на страни А6.
„Српско-македонски црквени заплет” – из македонског црквеног, а не расколничког угла
Одговор на интервју са г. Стефаном, архиепископом који пребива у расколу
Немамо ништа против тога што се архиепископу расколничке организације која себе назива Македонском Православном Црквом, г. Стефану, уступа толико простора у Политици и у другим средствима информисања Србије и Црне Горе. Јер, по томе колико се развија дијалог у медијима, вреднује се на којем је степену демократија у некој земљи. Али тешко нам је и болно да се суочимо са медијском реалношћу „код куће”: у медијима Републике Македоније не постоји ни д од демократије када се ради о приказивању природе црквене кризе и црквеног спора између Српске Православне Цркве и расколничке МПЦ, а још више између ове последње и законите, канонске и признате Православне Цркве у Македонији, Охридске Архиепископије. Македонски медији су се, највећим делом, затворили за истину Цркве: нити имају потребу да истражују нити да саслушају онога ко мисли другачије од расколничких епископа, а поготову никако неће да уступе простор нашој писаној или изговореној речи.