Знање

Епископ бачки Иринеј: Беседа на Благовести

Беседа Епископа бачког Иринеја на навечерје празника Благовести 2013. године у Саборном храму у Новом Саду

Драга браћо и сестре, нека вам је свима благословено навечерје двоструког празника који сутра празнујемо, а вечерас овим богослужењем већ почињемо да га празнујемо. Доста ретко се дешава у богослужењу наше свете Цркве да истога дана буде поклоњење часноме Крсту - Недеља крстопоклона, како се обично зове, на половини Часнога Поста - и велики Богородични празник Благовести. То је случај управо ове године, а такву комбинацију стварају касни датум празновања Васкрса и уобичајени календарски распоред непокретних празника.

Митрополит Амфилохије: Исихастичко предање Цркве и Свети Григорије Палама

Његово Високопреосвештенство Архиепископ цетињски и Митрополит црногорско-приморски др Амфилохије одржао је 31. марта 2013. године у Никшићу предавање на тему Исихастичко предање Цркве и Свети Григорије Палама.

  • Предавање можете преузети са интернетске презентације Радија Светигоре.

Свети Григорије Палама, драгоцјено насљеђе за Цркву и сваку богочежњиву душу

Високопреосвећеног Митрополита, бројно свештенство, монаштво и вјерни народ, који су до посљедњег мјеста испунили салу Црквено-народног дома у Никшићу, поздравио је Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки г. Јоаникије, напомињући да је уважени Архиепископ Г. Амфилохије, прије четрдесет година докторирао у Атини, управо на тему богословља Светог Григорија Паламе. Тај рад представља значајан допринос паламитском богословљу, науци о овом великом Светитељу и учитељу Цркве Православне, а изучавајући Светог Григорија Паламу, наш Митрополит је, према ријечима Епископа Јоаникија, ушао у суштину оног духовног, библијског, светоотачког искуства, које се темељи на православном богословљу.

Митрополит Амфилохије: "Крштење и покајање"

Предавање Његовог Високопреосвештенства Архиепископа цетињског и Митрополита црногорско-приморског Амфилохија на тему "Крштење и покајање", које је одржао на Недјељу Православља, 24. марта 2013. године, у дворани „Парк" у Херцег Новом послије пројекције филма Острво Павела Лунгина.

Епископ далматински Фотије: Беседа о старом и новом човеку

Ако неко настоји да сачува живот свој, изгубиће га; а који га изгуби, оживјеће га. (Лк.17, 33)

Семе које падне на земљу мора да умре, да би родило род. Ако не умре, по речи Христовој, онда једно остане, ако ли умре, род многи доноси. То значи ако неко жели да задобије нови живот, мора да умре. А шта то умире? Умире стари човек. Стари човек, то је овај круг овде (показује цртеж). Шта чини старог човека? „Похот плоти, похот очију и сујета живота“ (1. Јн. 2, 16). То су главне одлике старог, телесног човека. Другим речима, стари човек у нама је наша пала природа са страстима и гресима. То треба да умре у нама, да би из нас проклијао нови живот.

Стари човек је обличје (образ), а нови подобије. Обличје наслеђујемо по рођењу, биолошки, а подобије усвајамо вером и подвигом (слободом). Са човеком се, дакле, мора догодити исто што и са семеном које падне на земљу. Оно умире да би из њега проклијао нови живот – клас. То је слика (икона) васкрсења, али и преображења. Свети Оци ово преображење виде и као исцелење старог човека и облачење у новог, одуховљеног. И то се дешава дејством благодати Божије. Све оне способности (силе) човекове, било духовне било телесне, које су у старом човеку литургисале (функционисале) пара фисин (противно природи) почињу да се исцељују и дејствују ката фисин (по природи, сходно природи). Тако сада у новом човеку, оне силе (страсти) које су тежиле злу, почињу да се преображавају у врлине. На пример, нови човек почиње да осећа гнев према греху и злу, његов немир и несмирење се преображавају у смирење, нетрпељивост (егоизам) у трпељивост и заједништво, стомакоугађање у уздржање. Једноставно, сви пороци и страсти уступају место врлини.

Владика Андреј: Живот на Светој Гори

„Наша тројичност се исказује у уму, словесности и духу, а пут до савршенства јесте пут кроз очишћење и признање сопствених немоћи“, поручио је верницима Преосвећени Епископ ремезијански Андреј на редовним духовним сусретима у Општини Вождовац. Владика је био гост 256. духовних разговора које организује храм светог Трифуна са Топчидерског гробља. Српски византијски хор „Мојсије Петровић“ је својим појањем улепшао духовно сабрање које је Преосвећени посветио животу на Светој Гори. Сала Општине Вождовац је била препуна посетилаца који су слушали беседу владике Андреја.

Eпископ Атанасијe (Јевтић) о Ави Јустину (Поповићу)

Предавање Његовог Преосвештенства умировљеног Епископа захумско-херцеговачког г. Атанасија (Јевтића) о Ави Јустину (Поповићу) које је у оквиру циклуса предавња "Бог и човек у Библији и животу" одржао у Патријаршији српској у Београду 1988. године.