Знање
Епископ ремезијански Андреј: Умножење хлебова
Пред многобројним слушаоцима сабраним у свечаној дворани Змај Јовине Гимназије у Новом Саду, у недељу 4. децембра 2011. године, Његово Преосвештенство Епископ ремезијански Г. Андреј одржао је предавање на тему Умножење хлебова.
Протојереј-ставрофор Саво Б. Јовић о значају поста за православне хришћане
Пост је чврст темељ нашег живота и спасења. Пост духовно уздиже, исцељујући нас од саможивог, лакомог и халапљивог односа према свету и другим људима око себе и зато православни хришћани не смеју уграђивати себе у Христову цркву без поста
О посту као божанској установи, његовом значају и духовним поукама за Глас јавности говори протојереј-ставрофор Саво Б. Јовић, главни секретар Светог Aрхијерејског Синода Српске Православне Цркве.
Шта је пост за нас, православне хришћане и зашто треба постити?
Пост за нас православне хришћане је спасоносно средство које нам помаже на путу ка спасењу. Господ наш Исус Христос својим Крсто-Васкрсом откупио нас је и ослободио робовања сатани, препоручивши нам пост као најбоље оружје у борби против нечастивих сила. Пост заједно са молитвом, према речима Светог Јована Златоустог, чини два крила душе човечије помоћу којих се уздижемо Богу.
Архимандрит Јован Радосављевић: Живот је подвижништво
Архимандрит, професор, писац и летописац Јован Радосављевић ученик је Светог Владике Николаја који је утицао на његово монашко усмерење. У манастир Жичу отишао је уочи Другог светског рата и био сведок 9. октобра 1941. године бомбардовања једне од највећих српских светиња о чему је написао књигу „Живот и страдање Жиче и Студенице (1939-1945)".
Архимандрит, професор, писац и летописац Јован Радосављевић ученик је Светог Владике Николаја који је утицао на његово монашко усмерење. У манастир Жичу отишао је уочи Другог светског рата и био сведок 9. октобра 1941. године бомбардовања једне од највећих српских светиња о чему је написао књигу „Живот и страдање Жиче и Студенице (1939-1945)". Из спаљеног манастира понео је молитвеник који има код себе и данас. Од 1948. до 1955. године боравио је у средњовековном манастиру Рача, код Бајине Баште заједно са монахом Павлом, будућим српским Патријархом.
Протојереј-ставрофор Драган Станишић: Крсна слава-смисао и значај
Предавање протојереја - ставрофора Драгана Станишића, професора Цетињске Богословије, на тему Крсна слава - смисао и значај које је одржао у недјељу, 13. новембра 2011. године, у манастиру Подмаине у Будви преносимо добротом уредништва Светигоре - Радија Митрополије црногорско-приморске.
Презвитер Оливер Суботић: Интернет – различити приступи
Откако је постао незаобилазно обележје глобализације, интернет не престаје да побуђује пажњу мислећих људи различитих усмерења: философа, социолога, економиста… Он је као феномен занимљив и теолозима који најчешће постављају питање нових видова мисије и адекватног начина коришћења. Православна Црква је више од једне деценије присутна у интернет простору и тиме је фактички прихватила тај медијум као средство мисије и комуникације. Сетимо се и да је пре дванаест година тадашњи патријарх московски и целе Русије, Алексије Други, написао посебну посланицу корисницима интернета у којој призива благодат Духа Светог за његово правилно коришћење. У складу са тиме, могло би се рећи да Црква негује својеврстан афирмативно-критички став, у смислу да поменуто начелно прихватање интернета значи и константно преиспитивање његове употребе, у једном здравом и трезвеном смислу који је одувек био својствен православним хришћанима.
Епископ захумско-херцеговачки Григорије: Личност
Преносимо треће предавање Владике захумско-херцеговачког Г. Григорија у оквиру семинара за свештенике и вероучитеље на тему Личност. Предавању је присуствовао умировљени Епископ Атанасије, велики број свештеника из Епархије и угледних људи из Мостара.
Извор: Епархија захумско-херцеговачка