Медији

Oкончана прва фаза израде базе података војних меморијала и места страдања у иностранству од интереса за Србију

Сектор за борачко-инвалидску заштиту Министарства рада и социјалне политике Владе Републике Србије саопштава да је окончана прва, петогодишња, фаза истраживања и формирања електронске базе података о војним меморијалима и местима страдања у оружаним сукобима у прошлости.

Радио Светигора емитује програм преко сателита Eutelsat W2

Од синоћ, 10. фебруара 2009. године, програм Радија Светигоре можете пратити и преко сателита.

Параметри за пријем: Сателит Eutelsat W2, локација 16.0° источно, фреквенција 12.726,330 MHz, поларизација вертикална, симбол рејт 30.000, фец 3/4.

Извор: Радио Светигора

Признање Информативној служби СПЦ

Уредници нашег реномираног ИТ часописа "ПЦ", уврстили су интернет презентацију Српске Православне Цркве, www.spc.rs, у листу 50 најбољих домаћих веб сајтова за 2008. годину. Сталну ауторску екипу часописа "ПЦ" чине наши најпознатији рачунарски стручњаци, људи са вишегодишњим искуством у компјутерским наукама, издаваштву и новинарству.

Овом приликом редакција Информативне службе СПЦ се захваљује свим сарадницима и посетиоцима наше интернет презентације, уз позив да својим предлозима и коментарима помогну да наш веб сајт ове године буде још квалитетнији и садржајнији.

Обмањивали јавност целе Србије

Не улазећи у све изнете тврдње у објављеном тексту "ШМИНКАЛИ СВЕТОГ САВУ", држећи се само онога што сматрам својом стручном и моралном обавезом, правом да се чује мој глас као значајног актера, овим саопштењем одговарам на непроверена, а у јавности изнета тврђења. Сви прикупљени садржаји су изнети у форми информативне склепотине, чији су "највећи бисери", ставови већ дуже време познатог ''нарикачког двојца над судбином српског културног наслеђа'' и пратеће групe "незаменљивих стручњака". Њима се својим ставовима придружила и новинарка Вера Матовић, са својим, додатним тумачењем комплексне истине. У том ''стампеду'', комбинују се изречени ставови, мишљења и судови, обликовани сензационалистички али са искривљеном диоптријом и неком новом скрпљеном истином, откривеном и актуелисаном, после 6 година. Скупа сви, колегијално: историчар уметности, теоретичар Марко Омчикус и архитекта урбаниста, Миладин Лукић, одраније познати по својој интонацији, у тој новинарској обмани, својим ставовима илуструју стручност, на најнижем нивоу, тумачећи радове на живопису у Милешеви, по мени, попут прворазредних лаика.

Хиљаду бројева “Православља”

Погледамо ли у календар, видећемо да је највише празновања посвећено земној кончини Божјих угодника. Затим следе датуми преноса моштију, изградње храма... Све сама завршена, заокружена дела. Од започетога, тамо нећемо наћи пуно. Ето, у целом календару има свега три рођендана: Господа нашег Исуса Христа, Његове Пресвете Матере, и Светог Јована Крститеља, кога Сам Господ назва "највећим рођеним од жена" (види: Лк 7,28). И - то је то.

Где цвета лимун жут, документарно - играни филм – РТС 1 у 21:05, 10. новембар

Повлачење преко Албаније Крајем 1915. године, у другој години Првог светског рата, почетог нападом моћне Аустроугарске царевина на малу Краљевину Србију, српски народ, његова војска и држава нашли су се пред највећим искушењем у својој историји.

На Србију су кренуле здружене армије царевина Аустроугарске, Немачке и Бугарске. Бранећи сваки пут, свако брдо, сваку речицу, кад су свако село, свака зараван, сваки превој постајали историјске коте, Србија се, уздајући се у помоћ савезника, с војском, државним установама и силним избеглим народом нашла на Косову, преосталом слободном делу своје територије.
Ту је свака даља борба постала немогућа, па су се српска влада и српска Врховна команда, избегавајући капитулацију, одлучиле за једини, судбоносан, али у исто време и часни подухват да српска војска, српска држава и дотле избегли народ напусте своју државну територију и да се у више праваца, по највећој зими, повуче преко непроходних гудура Албаније и преко дела беспутне јужне Црне Горе ка Јадранском мору, у сусрет савезницима.